O‘zbekistonning Ispaniyadagi Favqulodda va muxtor elchisi BMTning Jahon turizm tashkilotida ishonch yorlig‘i topshirdi
2019-06-11 | Turizm
O‘zbekiston Respublikasining Ispaniyadagi Favqulodda va muxtor elchisi J.G‘aniyev BMTning Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) qarorgohida bosh kotib Z.Pololikashviliga mamlakatimizninig ushbu xalqaro tashkilotdagi doimiy vakili sifatida ishonch yorlig‘i topshirdi.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston bilan UNWTO o‘rtasidagi munosabatlarning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Bosh kotibga mamlakatimiz rahbariyatining Jahon sayyohlik tashkiloti Yevropa mintaqaviy komissiyasi 65-majlisini 2020 yil Samarqand shahrida o‘tkazish bo‘yicha tashabbusini qo‘llab quvvatlagani uchun minnatdorlik izhor qilindi.
UNWTO rahbari O‘zbekistonda turizm sohasini tubdan isloh qilish va uni barqaror iqtisodiy o‘sishning samarali vositasiga aylantirish borasida amalga oshirilayotgan izchil chora-tadbirlarni qo‘llab-quvvatladi. “O‘zbekiston Prezidenti ikki yil davomida milliy turizm industriyasini rivojlantirish uchun qulay iqtisodiy shart-sharoitlar yaratdi”, deb ta’kidladi u.
Z.Pololikashvilining fikricha, Prezident Shavkat Mirziyoyevning Samarqandda “Ipak yo‘li” turizm xalqaro universitetini tashkil yetish bo‘yicha taklifi o‘ta qisqa fursatda amalga oshirilgani hamda ko‘plab mamlakatlar fuqarolari uchun viza rejimi soddalashtirilgani yuksak e’tirofga loyiqdir.
Bosh kotib Jahon sayyohlik tashkiloti Yevropa mintaqaviy komissiyasi majlisini Samarqandda o‘tkazish bo‘yicha qabul qilingan qaror tashkilotga a’zo barcha davlatlarga O‘zbekistonning ulkan sayyohlik salohiyatini yana bir bor namoyon etish, uning “Ipak yo‘li” loyihasidagi yetakchi rolini ko‘rsatish va xorijiy investorlarni mamlakat sayyohlik sektoriga faol jalb etish uchun qulay imkoniyat bo‘lishini ta’kidladi. Uchrashuvda Z.Pololikashvili O‘zbekistonning Madriddagi elchixonasi tomonidan taklif qilingan Samarqandda bo‘lib o‘tadigan UNWTO tadbiri doirasida sayyohlik sohasi vakillari biznes-forumini tashkil qilish bo‘yicha fikrni qo‘llab-quvvatladi.

Посол Узбекистан в Испании вручил верительные грамоты Генеральному Секретарю Всемирной туристской организации (ЮНВТО)
2019-06-11 | Туризм
В штаб-квартире Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) состоялось вручение Генеральному секретарю З.Пололикашвили верительной грамоты об аккредитации Чрезвычайного и Полномочного посла Узбекистана в Испании Ж.Ганиева в качестве Постоянного представителя нашей страны при этой международной организации.
В беседе состоялся обмен мнениями о текущем состоянии и перспективах развития отношений между Узбекистаном и ЮНВТО. Генеральному секретарю была выражена благодарность за поддержку инициативы руководства нашей страны о проведении 65-го заседания Региональной комиссии по Европе ЮНВТО в 2020 году в городе Самарканде.
Глава ЮНВТО особо отметил осуществляемые в Узбекистане последовательные меры по коренному реформированию туристической отрасли и превращению ее в действенный инструмент устойчивого роста экономики. «Президент Узбекистана за два года создал благоприятные экономические условия и исключительные предпосылки для развития национальной сферы туризма», подчеркнул он.
По его мнению, высокой оценки заслуживает воплощение в жизнь за столь короткий период инициативы Президента Шавката Мирзиёева по созданию Международного университета туризма «Шелковый путь» в Самарканде, а также упрощение визового режима для граждан многих стран.
Генеральный секретарь также отметил, что принятое ЮНВТО решение о проведении заседания Региональной комиссии по Европе в Самарканде позволит еще раз продемонстрировать всем странам-членам организации огромный потенциал Узбекистана в сфере туризма, его ведущую роль в проекте «Шелковый путь», а также привлечь потенциальных иностранных инвесторов в туристический сектор страны. В данном контексте, З.Пололикашвили поддержал предложение Посольства Узбекистана в Мадриде о проведении в рамках заседания Региональной комиссии ЮНВТО в Самарканде бизнес-форума в сфере туризма.