Sogʻliqni saqlash vazirligi: shu yilning 5 oyida tez tibbiy yordamga 4 milliondan ortiq murojaat boʻlgan
2019-06-10 | Sog‘liqni saqlash
Tez tibbiy yordam xizmatining maxsus sanitar avtotransport parki qariyb 1500 ta yangi avtomashinalarni harid qilish evaziga batamom yangilanib, ularning umumiy soni 2400 ga yetkazildi.
Natijada tizimning maxsus avtotransportga boʻlgan talabi mamlakatimiz tarixida birinchi marta toʻliq hajmda qoplandi. Yangi harid qilingan 231 ta zamonaviy reanimobil 4,1 million AQSH dollari miqdoridagi zarur asbob-uskunalar bilan toʻliq jihozlandi. Keyingi bosqichda yana 1200 ta tez tibbiy yordam mashinasini toʻliq va 712 ta avtomobilni qoʻshimcha jihozlash rejalashtirilgan.
Bu haqda Milliy matbuot markazida Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan tez tibbiy yordam xizmatini takomillashtirish chora-tadbirlariga bagʻishlab tashkil etilgan matbuot anjumanida soʻz yuritildi.
Tez tibbiy yordam xizmatini avtotransport bilan toʻliq taʼminlanishi brigadalarning chaqiriqlarga kechikishi holatlarini keskin kamaytirdi. Kechikish holatlarini yanada kamaytirish maqsadida mavjud 2400 dan ortiq brigadadan 1513 tasi uzoq hududlarda joylashgan aholi punktlariga yaqinlashtirildi. Tez tibbiy yordam xizmatini dori vositalari va tibbiyot buyumlari bilan taʼminlash jarayonini markazlashtirish natijasida bir chaqiriqning dori vositalari boʻyicha qiymatini har yili kamida ikki barobar oshirib borishga erishildi va joriy yilda ushbu koʻrsatkich 5800 soʻmni tashkil qilmoqda. Tez tibbiy yordamni rivojlantirish jamgʻarmasini faoliyat koʻrsatayotganligi ham soha rivojida muhim oʻrin tutmoqda.
Anjumanda eʼtirof etilganidek, Shoshilinch tibbiy yordam tizimi sogʻliqni saqlash sohasidagi eng yirik va kuchli ijtimoiy ahamiyatga ega tuzilma hisoblanadi. Birgina oʻtgan yilda ushbu tizim muassasalariga jami 13 milliondan ziyod bemorlar murojaat qilgan boʻlib, shulardan 9,8 million nafarga yaqini “103” xizmati boʻyicha va 3,3 millionga yaqini statsionar tuzilmalarga murojaat qilishgan. 2019-yilning oʻtgan 5 oy mobaynida esa umumiy murojaatlar soni 4 milliondan ziyodni tashkil etib, 1,2 milliondan ortiq bemorga statsionar muassasalarda yordam koʻrsatildi.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi, uning filiallari va subfiliallarida yiliga 300 mingdan ortiq bemorga statsionar sharoitda murakkab xirurgik amaliyotlar oʻtkazilmoqda. Koʻrsatilayotgan xizmatlar koʻlami va ahamiyatini eʼtiborga olgan holda aholiga shoshilinch va tez tibbiy yordamni yanada takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan qator huquqiy hujjatlar qabul qilinayotgani ham tez tibbiy yordam xizmatining moddiy-texnik bazasini rivojlantirish va uning faoliyati samaradorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etayapti.

Министерство здравоохранения: за 5 месяцев нынешнего года в скорую медицинскую помощь поступило более 4 миллиона обращений
2019-06-10 | Здравоохранение
Автопарк специализированных автомобилей службы обновлен за счет приобретения около 1500 новых автомобилей с комплектом необходимого оборудования, их общее количество достигло 2400.
В результате, впервые за историю нашей страны требование системы на специальный автотранспорт полностью покрыто. Приобретенные на сумму более 4,1 миллиона долларов США новое 231 реанимобиль полностью оснащено необходимым оборудованием. Следующим этапом запланировано полное оснащение более 1200, дооснащение еще 712 единиц специализированного автотранспорта.
Об этом говорилось во время пресс-конференции, организованной Министерством здравоохранения в Национальном пресс-центре и посвященной совершенствованию службы скорой медицинской помощи.
Полное обеспечение службы автотранспортом резко сократили количество опозданий бригад скорой медицинской помощи на вызов. С этой целью, а также для интеграции с первичным звеном здравоохранения, 1513 из более 2400 бригад были размещены в отдаленных и труднодоступных населенных пунктах. В результате централизации закупа и распределения лекарств и изделий медицинского назначения, удалось добиться повышения финансирования одного вызова бригады СМП в более чем 2 раза и в нынешнем году этот показатель достиг 5800 сумов. Создание Фонда развития скорой медицинской помощи послужило решению насущных вопросов и развитию сферы.
Как было отмечено во время мероприятия, Система экстренной медицинской помощи считается самой крупной и имеющей сильное социальное значение структурой. Только в прошлом году в учреждения данной системы поступило более 13 млн обращений, из них более 9,8 млн вызовов поступило в скорую медицинскую помощь по телефону «103» и около 3,3 млн — в стационарные учреждения. За 5 месяцев 2019 года обслужено более 4 млн вызовов в СМП и 1,2 млн обращений поступило в стационарные учреждения.
В РНЦЭМП, его филиалах и субфилиалах ежегодно выполняется более 300 тысяч экстренных высокотехнологичных оперативных вмешательств, кроме того, более 268 тысяч операций проводятся амбулаторно. Принятие с учетом масштаба и важности оказываемой службой экстренной медицинской помощи ряда правовых документов играет важную роль в развитии материально-технической базы службы и совершенствовании эффективности ее деятельности.