Toshkentda turizm obyektlariga QR-kodlar o‘rnatish ishlari boshlandi
O‘zbekiston Prezidentining 2019-yil 5-yanvardagi «Turizm tarmog‘ini jadal rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi 4095-sonli qarorining 3-ilovasi ijrosi yuzasidan zamonaviy axborot texnologiyalarini tatbiq etgan holda, birinchi bosqichda Toshkent shahridagi 20 ta turistik ob’yektga QR-kodlar o‘rnatish ishlari boshlandi.
Poytaxtga tashrif buyuruvchi xorijiy hamda mahalliy sayyohlarga qulayliklar yaratish maqsadida Toshkent shahar turizmni rivojlantirish departamenti tashabbusi bilan diqqatga sazovor turizm maskanlariga QR-kodlar o‘rnatilmoqda. Jumladan, Abulqosim Shayx madrasasi, Suzuk ota majmuasi, Iso payg‘ambarning Muqaddas yuragi bosh cherkovi, Alisher Navoiy nomidagi Davlat Akademik katta teatri, San’at muzeyi, O‘zbekiston tarixi Davlat muzeyi, Toshkent teleminorasi, Amaliy san’at muzeyi, Temuriylar tarixi davlat muzeyi, Toshkent hayvonot bog‘i hamda Ikuo Xirayama nomidagi Xalqaro madaniyat karvon saroyiga o‘rnatildi.
Mazkur QR-kodlar Departament veb-sahifasiga to‘g‘ridan to‘g‘ri o‘tish orqali QR-kod o‘rnatilgan ob’yekt va boshqa turistik infratuzilma ob’yektlari haqida ingliz, rus hamda o‘zbek tillarida ma’lumot olish imkonini beradi.

В столичных туристических объектах началась установка QR-кодов
В целях создания удобств для иностранных и местных туристов, посещающих нашу страну, в Узбекистане начато внедрение современных информационных технологий в туристических объектах республики. Это предусмотрено Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по ускоренному развитию туристкой отрасли» от 5 января 2019 года.
На первом этапе Департаментом развития туризма города Ташкента начата установка QR-кодов для 20 туристических объектов столицы.
В частности, QR-коды устанавливаются в Государственном музее истории Узбекистана, Музее прикладного искусства, Государственном музее истории Темуридов, Ташкентском зоопарке, Государственном музее литературы имени Алишера Навои, Международном Караван-сарае культуры имени Икуо Хираямы и в других объектах.
Установленные QR-коды позволят посетителям через приложение на телефоне получить информацию об объекте и другой туристической инфраструктуре на английском, русском и узбекском языках.