Bugun, 7-iyun kuni Namangan shahridagi “Shodiyona” majmuasida “Doing Business” with Namangan-2019” Xalqaro investitsiya forumi boshlandi. Forum doirasida namanganlik ishlab chiqaruvchilar mahsulotlari ko’rgazmasi bo’lib o’tadi.
Forumni O’zbekiston Respublikasi Bosh vazir o’rinbosari Aziz Abduhakimov ochib berdi. Shu bilan birga, tadbirda Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi raisining birinchi o’rinbosari v.b. Ulug’bek Qosimxo’jayev ishtirok etib, Namangan viloyatining sayyohlik salohiyatiga doir taqdimoti bilan qatnashmoqda.
Forumda Turkiya, Hindiston, Xitoy, Rossiya, Germaniya, BAA, Fransiya kabi 40 ga yaqin xorijiy davlatning 300 dan ziyod vakillari va 18 elchi qatnashmoqda.
Bundan tashqari, tadbirda diplomatik korpuslar hamda qator xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishmoqda.
Forum doirasida 300 million dollardan ortiq qiymatga ega investitsion bitimlar paketi va shartnomalar imzolanishi kutilmoqda.
Tadbir doirasida “Hyundai”, “Evergreen International”, “Bin Hamoodah Group”, “Phoenix Global DMCC”, “Ramada”, “Schneider Electrics”, “Daewon Wool Textile”, “SUEZ”, “Deutsche Bank”, “SixClouds Pte” kabi yetakchi kompaniyalar vakillaridan iborat xorijiy ishbilarmon doiralari bilan uchrashuvlar o’tkaziladi.
Ta’kidlash joizki, biznes-forumning chet ellik ishtirokchilari bugun ertalab Namanganga yetib kelishdi. “Doing Business with Namangan-2019” Xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun viloyatga tashrif buyurgan xorijiy davlatlarning O‘zbekistondagi diplomatik missiyalari, nufuzli ishlab chiqarish, savdo, transport, xizmat ko‘rsatish kompaniyalari, yirik sarmoyadorlar va biznes doiralari vakillari Namangan xalqaro aeroportida o‘zbekona mehmondo‘stlik udumlariga ko’ra tantanali kutib olindi.
Tadbir O’zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Namangan viloyat hokimligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.

International investment forum has started in Namangan
Today, June, 7, the International investment forum "Investments in Namangan" and the exhibition of manufacturers in the Namangan region are launched.
The forum was opened by Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan Aziz Abdukhakimov. Also, the opening event was attended by the acting first Deputy Chairman of the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development Ulugbek Kasimkhodjaev, who presented   touristic and investment potential of Namangan region.
The forum was attended by over 300 representatives of foreign companies from more than 40 countries, including India, Turkey, China, Russia, Germany, UAE, France and other countries. Also, representatives of the diplomatic corps accredited in Uzbekistan and correspondents of foreign media took part in the work of the events.
The forum is expected to sign a package of investment agreements and contracts worth more than $ 300 million.
It worth to be noted that among the potential foreign partners are representatives of leading companies as Hyundai, Evergreen International, Bin Hamoodah Group, Phoenix Global DMCC, Ramada, Schneider Electrics, Daewoo Wool Textile, SUEZ, Deutsche Bank, SixClouds Pte, CTC Holding, Alles Saglik Group and others.
The program of the forum is planned to hold breakout sessions in various areas, presentations of the investment potential of the Namangan region, B2G and B2B meetings, as well as acquaintance of foreign participants with the activities of domestic enterprises.
The events were organized by the State Committee of the Republic of Uzbekistan for tourism development, the Khokimiyat (City Administration) of Namangan region in cooperation with the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan and other relevant agencies.