Bugun, 7-iyun kuni Namangan shahridagi “Shodiyona” majmuasida “Doing Business” with Namangan-2019” Xalqaro investitsiya forumi boshlandi. Forum doirasida namanganlik ishlab chiqaruvchilar mahsulotlari ko’rgazmasi bo’lib o’tadi.
Forumni O’zbekiston Respublikasi Bosh vazir o’rinbosari Aziz Abduhakimov ochib berdi. Shu bilan birga, tadbirda Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi raisining birinchi o’rinbosari v.b. Ulug’bek Qosimxo’jayev ishtirok etib, Namangan viloyatining sayyohlik salohiyatiga doir taqdimoti bilan qatnashmoqda.
Forumda Turkiya, Hindiston, Xitoy, Rossiya, Germaniya, BAA, Fransiya kabi 40 ga yaqin xorijiy davlatning 300 dan ziyod vakillari va 18 elchi qatnashmoqda.
Bundan tashqari, tadbirda diplomatik korpuslar hamda qator xorijiy ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishmoqda.
Forum doirasida 300 million dollardan ortiq qiymatga ega investitsion bitimlar paketi va shartnomalar imzolanishi kutilmoqda.
Tadbir doirasida “Hyundai”, “Evergreen International”, “Bin Hamoodah Group”, “Phoenix Global DMCC”, “Ramada”, “Schneider Electrics”, “Daewon Wool Textile”, “SUEZ”, “Deutsche Bank”, “SixClouds Pte” kabi yetakchi kompaniyalar vakillaridan iborat xorijiy ishbilarmon doiralari bilan uchrashuvlar o’tkaziladi.
Ta’kidlash joizki, biznes-forumning chet ellik ishtirokchilari bugun ertalab Namanganga yetib kelishdi. “Doing Business with Namangan-2019” Xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun viloyatga tashrif buyurgan xorijiy davlatlarning O‘zbekistondagi diplomatik missiyalari, nufuzli ishlab chiqarish, savdo, transport, xizmat ko‘rsatish kompaniyalari, yirik sarmoyadorlar va biznes doiralari vakillari Namangan xalqaro aeroportida o‘zbekona mehmondo‘stlik udumlariga ko’ra tantanali kutib olindi.
Tadbir O’zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi, Tashqi ishlar vazirligi, Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Namangan viloyat hokimligi bilan hamkorlikda tashkil etilgan.

В Намангане стартовал Международный инвестиционный форум
Сегодня, 7 июня стартовал Международный инвестиционный форум «Инвестиции в Наманган» и выставка производителей в Наманганской области.
Форум открыл заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Азиз Абдухакимов. Также в открытии мероприятия принял участие и.о. первого заместителя председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма Улугбек Касимходжаев, который презентовал иностранным гостям туристический и инвестиционный потенциал Наманганской области.
В форуме приняли участие свыше 300 представителей иностранных компаний более чем из 40 стран, среди которых Индия, Турция, КНР, Россия, Германия, ОАЭ, Франция и другие страны. Также, в работе мероприятий приняли участие представители аккредитованного в Узбекистане дипломатического корпуса и корреспонденты зарубежных СМИ.
В рамках форума ожидается подписание пакета инвестиционных соглашений и контрактов на сумму более 300 миллионов долларов.
Нужно отметить, что в числе потенциальных зарубежных партнеров представители ведущих компаний Hyundai, Evergreen International, Bin Hamoodah Group, Phoenix Global DMCC, Ramada, Schneider Electrics, Daewon Wool Textile, SUEZ, Deutsche Bank, SixClouds Pte, ООО CTC Holding, Alles Saglik Group и другие.
В программе форума запланировано проведение секционных заседаний по различным направлениям, презентации инвестиционного потенциала Наманганской области, B2G и B2B встречи, а также знакомство иностранных участников с деятельностью отечественных предприятий.
Мероприятия организованы Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма, Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Хокимиятом Наманганской области в сотрудничестве с Министерством иностранных дел Узбекистана и другими соответствующими ведомствами.