Koreya kompaniyasi O’zbekistonning ikki viloyatida golf-klub qurishni taklif qildi
7-iyun kuni Seulda O’zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi hamda mamlakatimizning Koreya Respublikasidagi elchixonasi vakillari Ji Eun xonim boshchiligidagi IRED investitsion kompaniyasi rahbariyati bilan uchrashishdi.
Kompaniya rahbari Ji Eun xonim O’zbekiston iqtisodiyotning barcha sohalarida rivojlanish uchun kata salohiyatga ega ekani va Osiyo mamlakatlari bizning mamlakatimiz bilan turli yo’nalishlarda hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidladi. Xususan, Koreya tomon O’zbekistonning energetika va turizm sohalariga sarmoya kiritish istagini bildirdi.
IRED kompaniyasi vakillari bilan kechgan uchrashuvda Jizzax va Toshkent viloyatlarida golf-klublar qurilishiga doir loyihalar taklif etildi.
Muzokaralar yakunlariga ko’ra, tomonlar o’rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Shuningdek, Janubiy Koreyaning IRED kompaniyasi bilan Chirchiq daryosi bo’yida rivojlangan infratuzilmaga (mehmon uylari, futbol maydoni, kinoteatr, restoran va h.k.) ega dam olish zonasini yaratishning shart-sharoitlari muhokama qilindi. Loyihada 10 million AQSH dollari qiymatidagi investitsiya kiritilishi ko’zda tutiladi.

Корейская компания предложила построить гольф-клубы в двух регионах Узбекистана
7 июня в Сеуле прошла встреча представителей Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма и Посольства Республики Узбекистан в Корее с руководством инвестиционной компании IRED в лице главы компании госпожи OK Jea Eun.
Глава компании, госпожа OK Jea Eun отметила, что Узбекистан имеет огромный потенциал для развития всех сфер экономики и азиатские страны готовы сотрудничать с нашей страной в различных сферах. В частности, иностранная сторона выразила намерение инвестировать в энергетическую и туристическую отрасль Узбекистана.
На встрече представителями компании IRED были предложены проекты по строительству гольф-клубов в Джизакской и Ташкентской областях.
По итогам переговоров, между сторонами подписан Меморандум о взаимопонимании, а также обговорены условия создания южно-корейской компанией IRED благоустроенной зоны отдыха вдоль реки Чирчик с развитой инфраструктурой (гостевые дома, футбольное поле, кинотеатр, ресторан и т.д), которая предусматривает инвестиции на сумму до 10 млн. долларов США.