O‘zbekiston va Turkiya Prezidentlari telefon orqali so‘zlashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 4 iyun' kuni Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida Prezidentlar qutlug‘ Ramazon hayiti munosabati bilan bir-birlarini va qardosh xalqlarimizni qizg‘in muborakbod etib, ezgu tilaklarini izhor qildilar.
Davlat rahbarlari mamlakatlarimiz o‘rtasida do‘stlik, o‘zaro ishonch va strategik sheriklik ruhidagi aloqalar barcha sohalarda, jumladan, siyosiy, savdo-iqtisodiy va investisiyaviy hamkorlik yo‘nalishlarida jadal rivojlanib borayotganini alohida e'tirof etdilar.
Joriy yilning dastlabki to‘rt oyida o‘zaro savdo aylanmasi hajmi 30 foizga o‘sgani, qo‘shma korxonalar soni oxirgi bir yarim yil davomida 2 barobarga ko‘paygani mamnuniyat bilan ta'kidlandi.
Bundan tashqari, yetakchi turk kompaniyalari bilan bir qator yirik sanoat va infratuzilma loyihalari bo‘yicha birgalikda faol ishlar olib borilmoqda. Madaniy-gumanitar almashinuv kengaymoqda, sog‘liqni saqlash va ta'lim sohasida qo‘shma dasturlar amalga oshirilmoqda.
Suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Turkiya prezidentlari raisligida Oliy darajadagi o‘zbek-turk strategik hamkorlik kengashi ilk yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligi qayd etildi.
Shu maqsadda tomonlar yaqin istiqbolda tashqi ishlar vazirlari boshchiligidagi guruhlar uchrashuvi hamda Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazishga kelishib oldilar.
Do‘stona va samimiy tarzda kechgan suhbat davomida xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik boshqa dolzarb masalalar ham muhokama qilindi.

4 июня состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
В начале беседы собеседники искренне поздравили друг друга и братские народы Узбекистана и Турции со светлым праздником Рамазан хайит и обменялись теплыми пожеланиями.
Главы государств подчеркнули, что отношения дружбы, взаимного доверия и стратегического партнерства между нашими странами интенсивно развиваются и укрепляются по всем направлениям, в том числе в политической, торгово-экономической и инвестиционной сферах.
С удовлетворением отмечено, что двусторонний товарооборот за четыре месяца этого года вырос на 30 процентов, а за последние полтора года вдвое увеличилось число совместных предприятий.
С участием ряда ведущих турецких компаний активно ведется подготовка крупных производственных и инфраструктурных проектов. Расширяется культурно-гуманитарный обмен, реализуются программы в сфере здравоохранения и образования.
В ходе беседы отмечена необходимость тщательной подготовки к первому заседанию узбекско-турецкого Совета стратегического сотрудничества высшего уровня.
С этой целью стороны договорились провести в ближайшее время встречи рабочих групп во главе с министрами иностранных дел и очередное заседание Совместной межправительственной комиссии.