Shavkat Mirziyoyev: Yaqin Sharqdan vatandoshlarimizni olib kelish juda qiyin boʻldi
Toshkent viloyati faollari bilan yigʻilishda davlatimiz rahbari “Mehr” operatsiyasiga ham toʻxtalib oʻtdi.
- Mana, 156 nafar yurtdoshimizni Yaqin Sharqda urush boʻlayotgan joydan olib keldik. Xoʻsh, ular nima uchun ketgan? Ahvolimiz harob boʻlgani uchun, sharoit boʻlmagani uchun ketgan. Lekin u yerda nima boʻldi? Xotin-qizlarimizni sotishdi, beshta bola beshta otadan, 14 yoshli qiz tuqqan. Shu holat bizga yarashadimi?
Ularni Vatanga olib kelish juda qiyin boʻldi. Qancha davlatlar bilan gaplashdik. Samolyotni u yoqqa qoʻndirish, terroristlarning qoʻlidan olib chiqish oson emas. Lekin qaytardik - nima boʻlgandayam ular bizning vatandoshimiz.  Endi nima qilish kerak? Nuroniylar, jamoatchilik qayoqqa qarayapti? Kim buni tushuntiradi? Bunday narsalar hammamizni oʻylantirishi, qiynashi kerak, - dedi Prezident.

Шавкат Мирзиёев: Возвращение наших соотечественников из Ближнего Востока далось нелегко
- Вот, мы вернули 156 наших соотечественников с Ближнего Востока, где идет война. Почему они уехали? Потому, что положение дел у нас было плачевным, не было условий. Но что в итоге произошло? Наших женщин продали, пять детей от пяти разных отцов, 14-летняя девочка родила... Разве это нам к лицу?
Было очень сложно вернуть их на Родину. Договаривались со многими государствами. Посадить там самолет, вызволить людей из рук террористов - дело непростое. Однако мы вернули, ведь они наши соотечественники. Что будем делать теперь? Куда смотрят старшие, общественность? Кто объяснит случившееся? Такие вещи должны волновать и мучить всех нас, - сказал Президент.