Nurafshon shahrida Toshkent viloyati faollari, hokimlar va sektorlar rahbarlari, respublika idoralari mutasaddilari ishtirokida yigʻilish boshlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev viloyat iqtisodiyoti, tumanlardagi ahvolni tanqid qildi.
- Oʻzim yurib, respublikadan rahbarlar yuborib, eng dolzarb masalalarni hal qilyapmiz. Hamma joyda oʻzgarish boʻlyapti. Toshkent viloyati nimaga uygʻonmayapti? Vaqt shiddat bilan oʻtyapti. Har bir kun, har bir daqiqa gʻanimat. Prezident siyosat yuritadi, imkon yaratadi. Mutasaddilar qattiq talab qilib, quyi tizimdagi rahbarlar jon kuydirib ishlab, natijani taʼminlashi kerak. Odamlar quruq gapga chidamaydi. Toshkent viloyatida quruq gap. Qani raqobat, qani ilm, qani natija, qani tashabbus, - deya savol qoʻydi Shavkat Mirziyoyev.
Katta iqtisodiy salohiyatga ega boʻla turib, viloyatda mavjud rezerv va imkoniyatlar toʻliq ishga solinmayotgani, sanoat haligacha bir nechta yirik korxonalarga bogʻliq boʻlib qolayotgani koʻrsatib oʻtildi. Boʻka, Piskent, Parkent, Ohangaron, Bekobod, Quyichirchiq, Oqqoʻrgʻon va Chinoz tumanlarida sanoat rivoji pastligicha qolmoqda. Quyichirchiq, Bekobod, Ohangaron, Piskent va Boʻka tumanlarida aholi jon boshiga xizmat koʻrsatish hajmi respublika boʻyicha oʻrtacha koʻrsatkichdan 2-3 barobar kam.
Yigʻilishda tadbirkorlik va qishloq xoʻjaligi, ish oʻrinlari, ijtimoiy sharoitlarga doir dolzarb masalalar muhokama qilinmoqda.

Президент раскритиковал положение дел в Ташкентской области
В городе Нурафшоне началось совещание с участием актива Ташкентской области, хокимов и руководителей секторов, ответственных лиц республиканских ведомств.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подверг критике экономическую ситуацию в области и состояние развития районов.
- Я сам, руководители республиканского уровня лично приезжаем и решаем самые актуальные вопросы. Почему не просыпается Ташкентская область? Время летит, важен каждый день, каждая минута. Президент проводит политику, создает условия. Ответственные лица должны твердо требовать, а руководители нижнего уровня обязаны упорно работать и обеспечить результат. Люди не терпят пустых слов. В Ташкентской области - пустые слова. Где конкуренция, где наука, где результат, где инициатива? - сказал Шавкат Мирзиёев.
Указано, что в регионе, имеющем огромный экономический потенциал, не задействованы в полной мере имеющиеся резервы и возможности, промышленность все еще зависит от нескольких крупных предприятий. Остается низким уровень развития промышленного производства в Букинском, Пскентском, Ахангаранском, Бекабадском, Куйичирчикском, Аккурганском и Чиназском районах. В Куйичирчике, Бекабаде, Ахангаране, Пскенте и Буке объем услуг на душу населения в 2-3 раза ниже среднего показателя по республике.
На совещании рассматриваются актуальные вопросы развития предпринимательства и сельского хозяйства, создания рабочих мест и улучшения социальной сферы.