Oʻzbekiston – Xitoy: taʼlim sohasidagi hamkorlik rivojlanmoqda
Davlatimiz rahbari ilgari surgan ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yoʻlga qoʻyish boʻyicha beshta muhim tashabbusning biri yoshlarning kitobxonlik madaniyatini yuksaltirish hisoblanadi.
Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi elchixonasi mazkur tashabbusni qoʻllab-quvvatlagan holda mamlakatimizdagi xorijiy tillarni oʻqitishga ixtisoslashgan oliy va oʻrta maxsus taʼlim muassasalariga 8 ming nusxada kitob sovgʻa qildi.
Shu munosabat bilan poytaxtimizdagi “International Hotel Tashkent” mehmonxonasida 20 may kuni maʼnaviy-maʼrifiy tadbir tashkil etildi. Unda Xitoy Xalq Respublikasining mamlakatimizdagi elchixonasi, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti, Samarqand davlat chet tillar instituti va ular qoshidagi Konfutsiy institutlari, Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti, Xitoy milliy madaniy markazi vakillari, talaba-yoshlar ishtirok etdi.
Xitoy Xalq Respublikasining Oʻzbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Szyan Yan xonim, Toshkent davlat sharqshunoslik instituti rektori Abdurahim Mannonov va boshqalar mamlakatlarimiz oʻrtasida koʻplab sohalar qatori taʼlim yoʻnalishida, xususan, oʻzbek va xitoy tillarini oʻqitish borasida faol hamkorlik yoʻlga qoʻyilganini qayd etdi.
Bugungi kunda Xitoy Markaziy millatlar universiteti, Pekin chet tillar universitetida oʻzbek tili oʻqitilmoqda. Xitoyning nufuzli oʻquv akademik muassasalaridan Shanxay xalqaro tadqiqotlar universitetida alohida oʻzbek tili kafedrasi faoliyat koʻrsatmoqda.
Markaziy Osiyoda birinchi boʻlib Toshkent va Samarqand shaharlarida ochilgan Konfutsiy institutlari yurtdoshlarimizni xitoy tili va madaniyati bilan yaqindan tanishtirib kelmoqda. Bundan tashqari, mamlakatimizdagi oliy oʻquv yurtlarida xitoy tilini oʻqitish boʻyicha zamonaviy markazlar tashkil etilgan.
– Muassasamiz Xitoyning oʻndan ziyod oʻquv yurti bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻygan, – deydi Toshkent davlat sharqshunoslik instituti xitoyshunoslik fakulteti dekani Sabohat Hoshimova. – Mingdan ortiq talabamiz xitoy tilini oʻrganmoqda. Institutimiz qoshida faoliyat olib borayotgan Konfutsiy instituti oʻquvchilari soni esa 600 nafardan oshgan. Bu yurtimizda yoshlarning xitoy tilini oʻrganishga boʻlgan qiziqishi ortib borayotganidan dalolat.
Tadbir doirasida “Xitoy tili koʻprigi” xalqaro talabalar tanlovining mamlakatimizdagi final bosqichi ham oʻtkazildi. Unda Toshkent davlat sharqshunoslik instituti talabasi Akbar Tursunov gʻolib deb topilib, Xitoyda oʻtkaziladigan “Xitoy tili koʻprigi” tanlovida qatnashish imkonini qoʻlga kiritdi.

Узбекистан – Китай: развивается сотрудничество в сфере образования
Одной из выдвинутых главой нашего государства пяти важных инициатив по налаживанию работы в социальной, духовно-просветительской сферах на основе новой системы является повышение читательской культуры молодежи.
Посольство Китайской Народной Республики в Узбекистане поддержало эту инициативу и подарило образовательным учреждениям высшего и среднего специального образования, специализирующимся на обучении иностранным языкам, 8 тысяч экземпляров книг.
В этой связи 20 мая в столичной гостинице "International Hotel Tashkent" состоялось духовно-просветительское мероприятие. В нем приняли участие представители посольства Китайской Народной Республики в нашей стране, Ташкентского государственного института востоковедения, Самаркандского государственного института иностранных языков и институтов Конфуция при данных высших учебных заведениях, Узбекского государственного университета мировых языков, Китайского национального культурного центра, студенческая молодежь.
Чрезвычайный и Полномочный посол Китайской Народной Республики в Узбекистане Цзян Янь, ректор Ташкентского государственного института востоковедения Абдурахим Маннонов и другие отметили, что между нашими странами налажено активное сотрудничество в сфере образования, в частности, в обучении узбекскому и китайскому языкам.
В настоящее время узбекский язык преподается в Центральном университете национальностей Китая и Пекинском университете иностранных языков. В Шанхайском университете международных исследований, который является одним из престижных учебно-академических учреждений Китая, действует отдельная кафедра узбекского языка.
Институты Конфуция, впервые созданные в Центральной Азии в Ташкенте и Самарканде, знакомят наших соотечественников с китайским языком и культурой. Кроме того, в высших образовательных учреждениях нашей страны организованы современные центры обучения китайскому языку.
– Наше учреждение наладило сотрудничество с более чем десятью высшими учебными заведениями Китая, – говорит декан факультета китаеведения Ташкентского государственного института востоковедения Сабохат Хашимова. – Свыше десяти тысяч наших студентов изучают китайский язык. А число студентов Института Конфуция, действующего при нашем институте, превысило 600 человек. Это свидетельствует о повышении интереса молодежи нашей страны к изучению китайского языка.
В рамках мероприятия прошел и финальный этап международного студенческого конкурса "Мост китайского языка" в нашей стране. Победу на конкурсе одержал студент Ташкентского государственного института востоковедения Акбар Турсунов, он получил возможность принять участие в конкурсе "Мост китайского языка", который пройдет в Китае.