Tojikiston Prezidenti bilan uchrashuv
2019-yilning 17-may kuni Dushanbe shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon tomonidan qabul qilindi.
Vazir O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston rahbari va birodar tojik xalqiga iliq salomlarini va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida Tojikiston poytaxtida o‘tkazilgan “Terrorizm va uni moliyalashtirish asoslari, xususan narkotiklarning noqonuniy aylanishi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro va mintaqaviy hamkorlik” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyada ko‘rilgan muammolarning dolzarbligi qayd etildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama darajadagi va xalqaro shakllardagi O‘zbekiston – Tojikiston munosabatlarining amaliy masalalari muhokama qilindi.
Markaziy Osiyoda ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Tojikiston Prezidenti O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash borasidagi tashabbuslarini yuqori baholadi va davlatimiz rahbariga eng ezgu tilaklarini yetkazib qo‘yishni so‘radi.

Meeting with the President of Tajikistan
On May 17, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov was received by the President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The Minister conveyed the warm greetings and best wishes of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the President Emomali Rahmon and the brotherly people of Tajikistan.
During the conversation, the sides noted the urgency of problems that were considered at the high-level international conference “International and regional cooperation on countering terrorism and its financing through illicit drug trafficking and organized crime”, in Tajikistan.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, practical issues of Uzbekistan – Tajikistan relations in bilateral and international formats were discussed.
Special attention was paid to prospects for development of multilateral cooperation in Central Asia.
The President of Tajikistan highly appreciated the initiatives of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to strengthen relations between the Central Asian countries and conveyed the sincere wishes of success to the President of Uzbekistan.