Tojikiston Prezidenti bilan uchrashuv
2019-yilning 17-may kuni Dushanbe shahrida amaliy tashrif bilan bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon tomonidan qabul qilindi.
Vazir O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston rahbari va birodar tojik xalqiga iliq salomlarini va ezgu tilaklarini yetkazdi.
Bo‘lib o‘tgan suhbat chog‘ida Tojikiston poytaxtida o‘tkazilgan “Terrorizm va uni moliyalashtirish asoslari, xususan narkotiklarning noqonuniy aylanishi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro va mintaqaviy hamkorlik” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyada ko‘rilgan muammolarning dolzarbligi qayd etildi.
Uchrashuvda ikki tomonlama darajadagi va xalqaro shakllardagi O‘zbekiston – Tojikiston munosabatlarining amaliy masalalari muhokama qilindi.
Markaziy Osiyoda ko‘p tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollariga alohida e’tibor qaratildi.
Tojikiston Prezidenti O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyo mintaqasi mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash borasidagi tashabbuslarini yuqori baholadi va davlatimiz rahbariga eng ezgu tilaklarini yetkazib qo‘yishni so‘radi.

Встреча с Президентом Таджикистана
17 мая 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, находящийся с рабочим визитом в г.Душанбе, был принят Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Министр передал теплое приветствие и наилучшие пожелания Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева главе Таджикистана и братскому таджикскому народу.
В ходе состоявшейся беседы стороны отметили актуальность проблем, которые рассматривались на завершившейся в столице Таджикистана только что международной конференции высокого уровня «Международное и региональное сотрудничество в борьбе с терроризмом и источниками его финансирования, включая незаконный оборот наркотиков и организованную преступность».
В беседе обсуждены практические вопросы узбекско-таджикских отношений в двустороннем плане и международных форматах.
Отдельное внимание было уделено перспективам развития многостороннего сотрудничества в Центральной Азии.
Президент Таджикистана высоко оценил инициативы Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по укреплению отношений между странами центральноазиатского региона и передал главе нашего государства самые искренние пожелания успехов.