BMT Bosh kotibining yordamchisi bilan uchrashuv
Suhbat chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyev va BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning aprel oyida Pekin shahridagi samarali muzokaralari chog‘ida erishilgan kelishuvlarni joriy etishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi Trast fondi faoliyatining boshlanishi mamnuniyat bilan qayd etildi. Hozirgi vaqtda bir qator davlatlar fondga mablag‘ ajratish to‘g‘risida ma’lum qildilar. Xususan, O‘zbekiston rejalangan 6 million AQSh dollaridan 2 million miqdoridagi dastlabki transhni fondga o‘tkazdi. Orol dengizining oldingi tubida 500 ming gektarga yaqin maydonga himoya ko‘chatlari ekildi, Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish bo‘yicha 500 dan ortiq loyihalar amalga oshirildi.

Встреча с помощником Генерального секретаря ООН
19 мая 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял помощника Генерального секретаря ООН по политическим вопросам Мирослава Енчу, прибывшего в нашу страну для участия в V Международном форуме выпускников Московского государственного института международных отношений (МГИМО).
В ходе состоявшейся беседы обсуждены практические аспекты реализации договоренностей, достигнутых в ходе плодотворных переговоров Президента Шавката Мирзиёева и Генерального секретаря ООН Антонио Гутерриша в апреле в г.Пекине.
Стороны с удовлетворением констатировали начало деятельности Многопартнерского трастового фонда для региона Приаралья под эгидой ООН. В настоящее время целый ряд государств заявили о выделении средств в фонд. В частности, Узбекистан внес первый транш в размере 2 млн.долл.США из планируемых 6 млн. На бывшем дне Аральского моря около 500 тыс. гектаров засажено защитными насаждениями, осуществлено свыше 500 проектов по развитию Приаральского региона.