Bir yil Farg‘ona viloyatida sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish yili bo‘ladi
Farg‘ona shahrida viloyat faollari, vazirlik va idoralar rahbarlari, nuroniylar, tadbirkorlar ishtirokida yig‘ilish boshlandi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev so‘zining avvalida yig‘ilganlarni, butun xalqimizni Ramazon oyi hamda yaqinlashib kelayotgan Xotira va qadrlash kuni bilan tabrikladi.
2018 yili Farg‘ona viloyatida sanoat 8 foiz, xizmat ko‘rsatish 9 foiz, o‘zlashtirilgan investitsiyalar 1,5 barobar o‘sgani qayd etildi. Lekin aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi hududiy mahsulot respublika ko‘rsatkichidan ancha pastligi, Qo‘shtepa, Furqat, Oltiariq, Farg‘ona, Yozyovon tumanlarida sanoat rivojlanmagani ko‘rsatib o‘tildi.
Shu bois viloyatni 2019-2020 yillarda rivojlantirish bo‘yicha umumiy qiymati 26 trillion 401 milliard so‘mlik 643 ta loyihadan iborat yangi hududiy investitsiya dasturi ishlab chiqilgan. Mazkur dastur doirasida 2,5 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiya o‘zlashtiriladi va 31 mingdan ziyod yangi ish o‘rni yaratiladi.
Masalan, Beshariq tumanida «Farg‘ona Yasin qurilish mollari» korxonasida 200 million dollarlik loyiha amalga oshirilib, joriy yilda 800 ming tonna va keyingi yildan 1,2 million tonna sement ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi. Qo‘qon shahrida «Indorama» kompaniyasining 70 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri sarmoyasi hisobidan Qo‘qon superfosfat zavodi modernizatsiya qilinib, fosforli o‘g‘it ishlab chiqarish quvvatlari 100 ming tonnadan 375 ming tonnaga yetkaziladi. Uchko‘prik tumanidagi «Shaffof omadli sanoat» korxonasida jami 30 million dollar sarmoya hisobidan avtomobillar uchun yiliga 350 ming dona gaz ballonlari hamda 2020 yildan yuk ko‘taruvchi elektr karalar, mini-traktorlar va qishloq xo‘jaligi texnikasi uchun uskunalar ishlab chiqarish tashkil etiladi. Bunday loyihalar ko‘p.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga dasturdagi har bir loyihani amalga oshirish bo‘yicha tarmoq jadvallarini tasdiqlab, ijrosini ta’minlash yuzasidan topshiriqlar berdi.
- Farg‘ona viloyati investitsiya olib kelish, sanoat va tadbirkorlikni rivojlantirish bo‘yicha bir yil favqulodda holatda ishlaydi. Kelgusi yil may oyigacha hokimliklar ham, tegishli vazirliklar ham hisobot beradi. Bir yil shu tizimda ishlasak, hammasi ayon bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

В Ферганской области объявлен ударный год по развитию промышленности и предпринимательства
В городе Фергане проходит совещание с участием актива области, руководителей министерств и ведомств, представителей старшего поколения, предпринимателей.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев поздравил всех собравшихся и весь народ нашей страны с началом месяца Рамадан и приближающимся Днем памяти и почестей.
Отмечалось, что в 2018 году в Ферганской области промышленное производство выросло на 8 процентов, оказание услуг - на 9 процентов, объем освоенных инвестиций увеличился в 1,5 раза. Однако по показателю валового регионального продукта на душу населения область намного отстает от республиканского уровня, в Куштепинском, Фуркатском, Алтыарыкском, Ферганском и Язъяванском районах не развивается промышленность.
В связи с этим разработана новая региональная инвестиционная программа на 2019-2020 годы, состоящая из 643 проектов на общую сумму 26 триллионов 401 миллиард сумов. В рамках данной программы намечено освоить 2,5 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций и создать более 31 тысячи новых рабочих мест.
К примеру, в Бешарыкском районе на предприятии «Фаргона Ясин курилиш моллари» будет реализован проект на 200 миллионов долларов с организацией производства 800 тысяч тонн цемента в текущем году и 1,2 миллиона тонн цемента со следующего года. В Коканде за счет прямых инвестиций компании «Индорама» будет модернизирован Кокандский суперфосфатный завод, производственная мощность будет доведена со 100 тысяч до 375 тысяч тонн фосфорных удобрений в год. На предприятии «Шаффоф омадли саноат» Учкуприкского района за счет привлечения 30 миллионов долларов будет налажено производство в год 350 тысяч газовых баллонов для автомобилей, а также вилочных электропогрузчиков, мини-тракторов и другой техники для сельского хозяйства.
Глава государства поручил ответственным лицам утвердить и обеспечить исполнение сетевых графиков по реализации каждого проекта из программы.
- Целый год Ферганская область должна упорно работать для привлечения инвестиций, развития промышленности и предпринимательства. До мая следующего года будут отчитываться и хокимияты, и соответствующие министерства. Поработаем таким образом один год, и все станет ясно, - сказал Шавкат Мирзиёев.