Shavkat Mirziyoyev ipakchilik klasterlari tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati Qo‘shtepa tumanidagi “Ipak gilamlar” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari ilgari surgan Besh tashabbusning beshinchisi ayollar bandligini ta’minlashga qaratilgan. Bu tashabbusni amalga oshirish uchun “O‘zbekpaxtasanoat” va “O‘zbekipaksanoat” aktsiyadorlik jamiyatlari tomonidan mamlakatimizning barcha tumanlarda tikuv-trikotaj korxonalarini tashkil etish va xotin-qizlarni ishga jalb etish belgilangan.
Qo‘shtepa tumanidagi «Ipak gilamlar» korxonasi  ana shunday muassasalardan biridir.
Ikki qavatli binoda xotin-qizlar uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Turkiyadan zarur uskunalar olib kelinib, yiliga 9 milliard so‘mlik 500 kvadrat metr ipak gilam ishlab chiqarish quvvati tashkil etilgan.
Bugun bu yerda 200 nafar xotin-qiz ishlamoqda. Mahsulotlar AQSh, Turkiya, Rossiya, Eron va boshqa mamlakatlarga eksport qilinmoqda.
Ipakdan to‘qilgan gilamlarning noyobligi shundaki, yillar o‘tsa ham xususiyatini yo‘qotmaydi, aksincha, rangi yanada ochilib boradi. Shuning uchun bunday gilamlarning o‘lchami kichik bo‘lsa-da, jahon bozorida juda qimmat hisoblanadi. Devoriy suratcha keladigan birgina gilamcha 500 dollargacha sotilishi mumkin.
Shu bois korxonada eksportni yiliga 500 ming dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyatini yanada kengaytirish, bu yerni Farg‘ona turizm yo‘nalishiga kiritish, Samarqand, Buxoro, Xiva kabi shaharlarda uning rastalarini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Bunday korxonalar ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan juda zarur. Birinchidan, yuzlab xotin-qizlar ish bilan ta’minlanadi. Ikkinchidan, yurtimizda bu sohada an’ana, katta imkoniyat bor. Mintaqa davlatlariga, tashqi bozorlarga esa yo‘llar ochiq. Shuning uchun Xotin-qizlar qo‘mitasi tasarrufida ipakdan mahsulotlar tayyorlash bo‘yicha klasterlar tashkil etish kerak. Shunda xomashyo yetkazish ham barqaror bo‘ladi, tannarx ham tushadi. Pilla boqishdan to tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonda minglab xotin-qizlarimiz ishlaydi. Ishlagan ayolning turmushi, dunyoqarashi, farzand tarbiyasiga e’tibori ham boshqacha bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bu borada tegishli qaror loyihasi ishlab chiqish, xotin-qizlar uchun ish o‘rinlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Шавкат Мирзиёев дал указания по созданию шелководческих кластеров
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия “Ипак гиламлар” в Куштепинском районе Ферганской области.
Одна из выдвинутых главой нашего государства Пяти инициатив нацелена на обеспечение занятости женщин. В рамках ее реализации акционерными обществами “Узпахтасаноат” и “Узбекипаксаноат” принимаются меры по организации во всех районах нашей страны швейно-трикотажных предприятий и созданию рабочих мест для женщин.
Одним из таких предприятий является «Ипак гиламлар» в Куштепинском районе.
В двухэтажном здании созданы современные условия для женщин. Предприятие оснащено современным оборудованием из Турции и способно производить в год 500 квадратных метров шелковых ковров на сумму 9 миллиардов сумов.
Сегодня здесь трудятся 200 женщин. Продукция поставляется в США, Турцию, Россию, Иран и другие страны.
Уникальность шелковых ковров заключается в том, что они не теряют цвет от времени, а даже наоборот, набирают яркость. Поэтому такие ковры высоко котируются на мировом рынке. Один небольшой коврик может стоить до 500 долларов.
Предприятие намерено еще более расширить свою деятельность и довести экспорт до 500 тысяч долларов в год.
Глава нашего государства дал указания по дальнейшему расширению деятельности предприятия, включению его в туристические маршруты Ферганы, организации торговых точек в Самарканде, Бухаре, Хиве и других городах.
- Такие предприятия имеют как экономически, так и социально важное значение. Во-первых, сотни женщин обеспечиваются работой. Во-вторых, в нашей стране имеются богатые традиции швейного дела. Открыт путь к странам региона, на внешний рынок. Поэтому необходимо создать при Комитете женщин кластеры по выпуску шелковой продукции. Будет обеспечена стабильность снабжения сырьем, снизится себестоимость. В процессе от заготовки коконов до производства готовой продукции будут заняты тысячи женщин. У трудящихся женщин меняются жизнь, мировоззрение, отношение к воспитанию детей, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Ответственным лицам даны указания по подготовке проекта постановления, созданию еще большего числа рабочих мест для женщин, содействию реализации продукции.