Shavkat Mirziyoyev ipakchilik klasterlari tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Farg‘ona viloyati Qo‘shtepa tumanidagi “Ipak gilamlar” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Ma’lumki, davlatimiz rahbari ilgari surgan Besh tashabbusning beshinchisi ayollar bandligini ta’minlashga qaratilgan. Bu tashabbusni amalga oshirish uchun “O‘zbekpaxtasanoat” va “O‘zbekipaksanoat” aktsiyadorlik jamiyatlari tomonidan mamlakatimizning barcha tumanlarda tikuv-trikotaj korxonalarini tashkil etish va xotin-qizlarni ishga jalb etish belgilangan.
Qo‘shtepa tumanidagi «Ipak gilamlar» korxonasi  ana shunday muassasalardan biridir.
Ikki qavatli binoda xotin-qizlar uchun zamonaviy sharoitlar yaratilgan. Turkiyadan zarur uskunalar olib kelinib, yiliga 9 milliard so‘mlik 500 kvadrat metr ipak gilam ishlab chiqarish quvvati tashkil etilgan.
Bugun bu yerda 200 nafar xotin-qiz ishlamoqda. Mahsulotlar AQSh, Turkiya, Rossiya, Eron va boshqa mamlakatlarga eksport qilinmoqda.
Ipakdan to‘qilgan gilamlarning noyobligi shundaki, yillar o‘tsa ham xususiyatini yo‘qotmaydi, aksincha, rangi yanada ochilib boradi. Shuning uchun bunday gilamlarning o‘lchami kichik bo‘lsa-da, jahon bozorida juda qimmat hisoblanadi. Devoriy suratcha keladigan birgina gilamcha 500 dollargacha sotilishi mumkin.
Shu bois korxonada eksportni yiliga 500 ming dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyatini yanada kengaytirish, bu yerni Farg‘ona turizm yo‘nalishiga kiritish, Samarqand, Buxoro, Xiva kabi shaharlarda uning rastalarini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
- Bunday korxonalar ham iqtisodiy, ham ijtimoiy jihatdan juda zarur. Birinchidan, yuzlab xotin-qizlar ish bilan ta’minlanadi. Ikkinchidan, yurtimizda bu sohada an’ana, katta imkoniyat bor. Mintaqa davlatlariga, tashqi bozorlarga esa yo‘llar ochiq. Shuning uchun Xotin-qizlar qo‘mitasi tasarrufida ipakdan mahsulotlar tayyorlash bo‘yicha klasterlar tashkil etish kerak. Shunda xomashyo yetkazish ham barqaror bo‘ladi, tannarx ham tushadi. Pilla boqishdan to tayyor mahsulot ishlab chiqarishgacha bo‘lgan jarayonda minglab xotin-qizlarimiz ishlaydi. Ishlagan ayolning turmushi, dunyoqarashi, farzand tarbiyasiga e’tibori ham boshqacha bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mutasaddilarga bu borada tegishli qaror loyihasi ishlab chiqish, xotin-qizlar uchun ish o‘rinlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

President Shavkat Mirziyoyev has got familiarized with the activities of Ipak Gilamlar enterprise in the Kushtepa district of Ferghana region.
One of the Five Initiatives put forward by the head of our state is directed at ensuring the employment of women. As part of its implementation, joint-stock companies Uzpakhtasanoat and Uzbekipaksanoat are taking steps to organize sewing and knitting enterprises in all districts of our country and create jobs for women.
One of such enterprises is Ipak Gilamlar in the Kushtepa district.
In a two-story building, modern conditions are delivered for women. The company is outfitted with cutting-edge technologies and equipment from Turkey and is capable of producing 500 square meters of silk carpets a year for 9 billion soums.
Today, the enterprise employs 200 women. Goods are supplied to the USA, Turkey, Russia, Iran and other countries.
The uniqueness of silk carpets is that they do not lose color with time, but on the contrary, gain brightness. Therefore, they are highly rated in the global market. One small rug can cost up to 500 dollars.
The company intends to further expand its activities and bring exports to 500 thousand dollars a year.
The head of our state instructed to boost the enterprise’s activities, include it in the tourist routes of Ferghana region, and organize its sales points in Samarkand, Bukhara, Khiva and other cities.
“Such enterprises are both economically and socially important. First, hundreds of women are provided with job. Second, our country has rich traditions of sewing. The ways to the other nations of the region are open now, as are those to the external markets. Therefore, it is necessary to create silk production clusters under the Women’s Committee. The stability in the supply of raw materials will be ensured, the cost price would decrease. In the process from harvesting cocoons to the production of finished goods, thousands of women will be employed. The working women change their lives, worldviews, attitudes towards raising children,” Shavkat Mirziyoyev said.
Responsible officials were given instructions on drafting a resolution, creating an even greater number of jobs for women, and assisting in the promotion of product sales.