«O‘zbekistonda qishloq xududi barqaror rivojlanishi» loyihasi doirasida treninglar
20 apreldan boshlab Andijon va Sirdaryo viloyatlarida Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan «O‘zbekistonda qishloq xududi barqaror rivojlanishi» loyihasi doirasida kooperativlarni boshqarish va ishlab chiqarish faoliyati bo‘yicha treninglar o‘tkazildi.
Treningda Andijon, Namangan, Jizzax va Sirdaryo viloyatlari, Quvasoy va Oltiariq tumani fermerlari, kooperativ a’zolari, qishloq xo‘jaligi tashkilotlarining xodimlari ishtirok etdi. Frantsiya qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va qishloq rivojlanish bo‘yicha xalqaro hamkorlikni rivojlantirish agentligi (ADECIA) tomonidan tashkil etilgan trening ADECIA fermer xo‘jaligi kooperativlarini boshqarish sohasidagi xalqaro eksperti janob Jak Rik tomonidan o‘tkazildi. Trening davomida muloqot, muzokara va shartnoma masalalari batafsil muhokama qilindi.
Mazkur tadbir loyiha doirasida amalga oshirilayotgan va fermerlarning kooperativlar to‘g‘risidagi bilimlarini yaxshilashga qaratilgan treninglarning ikkinchi bosqichi hisoblanadi. Avvalroq o‘tkazilgan birinchi bosqich kooperativlar kontseptsiyasi va ishlash asoslariga bag‘ishlangan edi.
Yevropa Ittifoqi tomonidan moliyalashtiriladigan «O‘zbekistonda qishloq xududi barqaror rivojlanishi» loyihasi O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi vazirligi ko‘magida O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va Sanoat vazirligi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan bo‘lib; Germaniyaning Xalqaro hamkorlik bo‘yicha jamiyati (GIZ), Frantsiya taraqqiyot agentligi qishloq xo‘jaligi, oziq-ovqat va qishloq rivojlanish sohasida xalqaro hamkorlik (ADECIA), Italiya chorvadorlar assotsiatsii (AIA) va Bolgariya Tadbirkorlik va taraqqiyot markazining (CEED) ko‘shma loyihasi hisoblanadi.

Тренинги в рамках проекта по «Устойчивому развитию сельской местности в Узбекистане»
С 20 апреля в Андижанской и Сырдарьинской областях в рамках проекта «Устойчивое развитие сельской местности в Узбекистане», софинансируемого Европейским союзом, был проведен тренинг по управлению и производственной деятельности кооперативов.
На тренинге приняли участие фермеры, члены кооперативов с Андижанской, Наманганской, Джизакской и Сырдарьинской областей, представители кооперативов Кувасайского, Алтыарыкского районов, а также сотрудники сельскохозяйственных учреждений. Тренинг, организованный Французским агентством по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), был проведен международным экспертом ADECIA в области управления фермерскими кооперативами, г-м Жаки Рике. Во время тренинга были подробно рассмотрены такие вопросы, как коммуникация, ведение переговоров и контракты.
Данное мероприятие, является вторым этапом тренингов, проводимых в рамках проекта и направленных на улучшение знаний фермеров о кооперативах. Ранее был проведен первый этап, посвященный основам концепции и принципам работы кооперативов.
Проект по «Устойчивому развитию сельской местности в Узбекистане», софинансируемый Европейским союзом реализуется в сотрудничестве с Министерством экономики и промышленности РУ при поддержке Министерства сельского хозяйства РУ и является совместным проектом таких организаций как, Германское общество по международному сотрудничеству (GIZ), Французское агентство по развитию международного сотрудничества в области сельского хозяйства, продовольствия и развития сельской местности (ADECIA), Ассоциация животноводов Италии (AIA) и Центр по предпринимательству и развитию Болгарии (CEED).