Sog‘liqni saqlash vazirligi ortiqcha vazndan xalos bo‘lish uchun yurish va gimnastika bilan shug‘ullanishni tavsiya qilmoqda
2019-05-06 | Sog‘liqni saqlash
Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan o‘tkazilayotgan sog‘lom turmush tarzini targ‘ib qilish va ommalashtirishga qaratilgan ommaviy tadbirlar 7 may oyida yanada ko‘tarinki ruhda tashkil etilmoqda. Joriy yil 4 may, shanba kuni “Ortiqcha vazn - qo‘shimcha kasallik” shiori ostida mamlakatimiz bo‘ylab, jumladan, Toshkent tibbiyot akademiyasining “Shifokor” sport majmuasida ham yurish va gimnastika tadbirlari aholi ishtirokida uyushqoqlik bilan tashkil etildi.
Ma’lumki, yurish orqali yurak qon-tomir kasalliklari, insult, xavfli o‘smalar, nafas olish a’zolarining surunkali kasalliklari va qandli diabet kabi yuqumli bo‘lmagan kasalliklarning oldini olgan bo‘lamiz. Bundan tashqari, jismoniy faollik sabab nosog‘lom turmush tarzi, noto‘g‘ri ovqatlanish, chekish, ichish kabi salbiy illatlarga ham chek qo‘yiladi.
Gimnastika mashqlarini bajarish orqali esa mushak tizimini mustahkamlanadi, bo‘g‘imlar harakati yaxshilanadi, kuch, tezlik, chidamlilik tarbiyalanadi. Sog‘lomlashtiruvchi ta’sir kuchiga ega mashqlar tufayli qomatning tik va to‘g‘ri rivojlanishini ta’minlaydi. Ko‘rinib turibdiki, har ikki holat inson tanasining chiniqib, ortiqcha vazndan xalos bo‘lishiga xizmat qilar ekan.
Semizlik kasallik bo‘lib, teri osti va tananing boshqa joylarida me’yordan ortiqcha yog‘ to‘planishi natijasida kelib chiqadi. Kamharakatlanish, genetik faktorlar, endokrin kasalliklar, noto‘g‘ri ovqatlanish yoki psixologik buzilishlari, stresslarga beriluvchanlik kabi faktorlar semizlikni keltirib chiqaradi. Ushbu sabablardan eng ko‘p uchraydigani kam harakatlanish, noto‘g‘ri ovqatlanish va genetik faktorlardir.
Semizlik oqibatida metabolik sindrom, qandli diabet, yurak ishemik kasalligi, miokard infarkti, insult, gipertoniya kasalligi, surunkali vena qon-tomirlarining yetishmovchiligi, xoletsistit va o‘t-tosh kasalligi, artritlar, osteoxondroz va osteoartrozlar, umurtqa pog‘onasi churralari, jigarning yog‘li distrofiyasi hamda onkologik kasalliklarga sabab bo‘lishi mumkin. Butujahon sog‘liqni saqlash tashkilotining statistik ma’lumotlariga ko‘ra, yurak, qon-tomir kasalliklari yer yuzida o‘limning asosiy sababchisi bo‘lib, aynan semizlik uning rivojlanishiga olib keladi.
Ortiqcha vazn va semizlikka qarshi sog‘lom ovqatlanish, jismoniy faollik hamda zararli odatlardan, ya’ni tamaki va alkogol mahsulotlaridan voz kechish orqali kurashish mumkin. Bunda jismoniy faollik: sport bilan shug‘ullanish, piyoda yurish, gimnastika mashqlarini bajarish hamda badantarbiya bilan shug‘ullanish muhim o‘ringa ega.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkent shahrida tashkil etilgan ushbu ommaviy tadbirlarda Sog‘liqni saqlash vazirligi xodimlari, yurtimizdagi tibbiyot muassasalari shifokorlari, hududlardagi hamkor tashkilotlar vakillari hamda mahalla faollari ishtirok etishdi.
Eslatib o‘tamiz, Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan o‘tgan davrda “Yurish kuni”, “Yurish bo‘yicha marafon kuni”, “Salomatlik sari qadam”, “Velosipedda sayr kuni”, “5 kilometr masofaga faol yurish” hamda “Sog‘lom ozish kuni”, “Faol yurish va muassasalararo sport musobaqalari” kabi ommaviy tadbirlari mamlakatimizning barcha hududlarida tashkil etilgan edi.

Министерство здравоохранения рекомендует для избавления от лишнего веса заниматься ходьбой и гимнастикой
2019-05-06 | Здравоохранение
Проводимые Министерством здравоохранения и направленные на пропаганду здорового образа жизни массовые мероприятия в мае тоже организуются на высоком уровне. 4 мая нынешнего года, в субботу по всей стране, в частности, на стадионе Ташкентской медицинской академии с участием населения проведены мероприятия по ходьбе и гимнастике под девизом “Лишний вес — дополнительное заболевание”.
Известно, что через ходьбу мы можем предотвратить такие неинфекционные заболевания, как сердечно-сосудистые заболевания, инсульт, образование опастных опухолей, хронические заболевания дыхательных путей и сахарный диабет. Кроме этого, благодаря физической активности можно положить конец вредным привычкам, как нездоровый образ жизни, неправильное питание, курение, употребление алкогольных напитков.
А через выполнение гимнастических упражнений можно укрепить мышечную систему, улучить движение суставов, воспитать силу, скорость, выносливость. Благодаря упражнениям, имеющим силу оздоровительного воздействия, обеспечивается правильное и стройное развитие осанки. Ясно, что обе случая служат закалыванию тела человека и избавлению его от лишнего веса.
Ожирение, являясь заболеванием, происходит в результате скопления излишнего жира под кожей и других частях тела. К ожирению приводят такие факторы, как малоподвижность, генетические факторы, эндокринные заболевания, неправильное питание или психологические расстойства, восприимчивость к стрессам. Самые часто встречаемые из этих причин — это малоподвижность, неправильное питание и генетические факторы.
Ожирение может стать причиной таких заболеваний, как метаболический синдром, сахарный диабет, ишемические заболевания сердца, инфаркт миокарда, инсульт, гипертоническое заболевание, хроническая венозная недостаточность, холецестит, артриты, остеохондроз и остеоартрозы, позвоночные грыжи, жировая дистрофия печени, онкологические заболевания. Согласно статистическим данным Всемирной организации здравоохранения, сердечно-сосудичные заболевания являются основной причиной смерти на земле, именно ожирение приводит к его развитию.
Против лишнего веса и ожирения можно бороться через правильное питание, физическую активность и отказ от употребления табака и алкоголи. В этом важную роль играет физическая активность: занятие спортом, физкультурой, ходьбой, выполнение гимнастических упражнений.
В этих массовых мероприятиях, организованных в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте участвовали работники Министерства здравоохранения, врачи медицинских учреждений нашей страны, представители сотрудничающих организаций в регионах и активисты махалли.
Напоминаем, что Министерством здравоохранения за прошедший период во всех регионах нашей страны были организованы такие массовые мероприятия, как “День ходьбы”, “Марафон ходьбы”, “День шага на пути к здоровью”, “День велопрогулки”, “Активная ходьба на 5 километров”, “День здорового похудения” и “Активная ходьба и спортивные соревнования среди учреждений”.