Innovatsion rivojlanish vazirligida Malayziya kompaniyasi vakillari bilan uchrashuv boʻldi
Joriy yilning 29 aprel kuni Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligida “Malaysian Technology Development Corporation” (MTDC) korporatsiya delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Korporatsiya direktori Muhammad Farish Nizar Otman va katta vitse-prezidenti – Zaxariya Zabiddinni Innovatsion rivojlanish vaziri oʻrinbosari Oybek Norinboyev va vazirning yuqori martabala maslatahatchisi Karsten Xayns qabul qildi.
Uchrashuv davomida tomonlar ilmiy-tadqiqot ishlari, laboratoriya tadqiqotlarini oʻtkazish, tadqiqot natijalarini  respublikada tijoratlashtirish, hamda ushbu maqsadlarda MTDC tomonidan moliyaviy-texnik koʻmak uchun mablagʻlar ajratish va benefitsiarni aniqlash masalalarini muhokama qilishdi.
Taʼkidlash joizki, Malayziya texnologik rivojlanish korporatsiyasi 1994 yilda ilmiy-tadqiqot ishlari va laboratoriya tadqiqotlarini oʻtkazish, shuningdek mazkur ishlanmalarni tijoratlashtirish va iqtisodiyotning sanoat sektoriga joriy qilish maqsadida tashkil qilingan. Malayziya texnik hamkorlik dasturi - MTCP taʼlim dasturi boʻlib, texnik koʻmak koʻrsatish, hamda qisqa muddatli va oʻrta muddatli kurslar – turli yoʻnalishlardagi treninglarda taʼlim olish va malaka oshirish  maqsadida tashkil qilingan. MTSR Kotibiyatining maʼlumotlariga koʻra hozirgi paytgacha Dastur doirasida hamkorlikning butun davrida Oʻzbekistondan kelgan ishtirokchilar soni 603 nafarga teng.

В Мининновации состоялась встреча с представителями малазийской компании
29 апреля текущего года в Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией корпорации - «Malaysian Technology Development Corporation» (MTDC). Директора корпорации – Мухаммеда Фариш Низар Отман и старшего вице-президента – Захария Забиддин принял заместитель министра инновационного развития Ойбек Норинбоев и высокопоставленный советник министра Карстен Хайнц.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества по проведению научно-исследовательских работ, лабораторных исследований и их коммерциализации в республике, определения бенефициара и выделения финансовых средств финансово-технического содействия со стороны MTDC для этих целей.
Стоит отметить, что Малазийская корпорация по технологическому развитию основана в 1994г. с целью проведения научно-исследовательских и лабораторных исследований, а также коммерциализации данных разработок и внедрения в промышленный сектор экономики. Малайзийская программа технического сотрудничества - MTCP является образовательной программой и создана с целью оказания технического содействия, в т.ч. Узбекистану, в виде предоставления обучения и повышения квалификации на краткосрочных и среднесрочных курсах - тренингах по различным направлениям. Согласно данным Секретариата МТСР, до настоящего времени общее количество участников из Узбекистана за весь период сотрудничества в рамках Программы составило 603 человека.
Как отметил М.Отман, MTDC готова инвестировать в Узбекистан. Также директор MTDC пригласил должностных лиц Министерства инновационного развития Республики Узбекистан на семинар «MTCP – MTDC Commercialization Ecosystem and Entrepreneurship Development Workshop», организуемого в рамках Малазийской программы технического сотрудничества (Malaysian Technical Cooperation Program – MTCP) 24-28 июня т.г. в Куала-Лумпуре.