"Har bir oila - tadbirkor" dasturi ijrosi tanqidiy tahlil qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 2 may kuni “Har bir oila - tadbirkor” dasturi ijrosini sifatli tashkil etish, aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish borasidagi ishlar tahliliga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, 2018 yil 7 iyunda Prezident qarori bilan “Har bir oila - tadbirkor” dasturi qabul qilingan, barcha tashkiliy, moliyaviy choralar belgilab berilgan edi. Joriy yil 7 martda bu boradagi yana bir muhim hujjat - davlatimiz rahbarining “Hududlarda aholini tadbirkorlikka keng jalb qilish va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Ushbu qarorga muvofiq maqsadli jamg‘armalardan qo‘shimcha 5 trillion so‘m mablag‘ yo‘naltirildi. Umuman, tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash uchun joriy yilda tijorat banklari orqali barcha hududlarga 6 trillion 200 milliard so‘m yoki 700 million dollardan ziyod resurslar ajratildi.
Yig‘ilishda ushbu mablag‘larni o‘zlashtirish qoniqarsiz tashkil etilgani yoki o‘z holiga tashlab qo‘yilgani ta’kidlandi. Jumladan, mart-aprel oylarida tikuvchilik, hunarmandchilik, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilikni rivojlantirish, yengil konstruktsiyali issiqxonalar qurish, maishiy xizmatlarni yo‘lga qo‘yish maqsadlariga yillik mablag‘larning 19 foizi ajratilgan xolos.
- Bu raqamlar tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, pul ajratish uchun mas’ul bo‘lgan rahbarlar yil yakunini kutib o‘tirganidan dalolat beradi, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Oqibatda aholi, ayniqsa yoshlar va xotin-qizlarni tadbirkorlikka jalb qilish, bandligini ta’minlash, oilalarning moddiy farovonligini yaxshilash kechikmoqda.
Kreditlar ajratish va o‘zlashtirishni jadallashtirish, sektorlar rahbarlari, tijorat banklari va jamoat tashkilotlarining bu boradagi mas’uliyatini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Kam ta’minlangan oilalarga alohida e’tibor bergan holda, ularni tadbirkorlikka o‘rgatish talab darajasida olib borilmayotgani qayd etildi.
Yig‘ilishda  Oilaviy tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash markazlari faoliyati tahlil etilib, ularga yuklatilgan vazifalar - bo‘sh turgan maydonlarni qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirish, binolarni ishlab chiqarish va xizmatlarni yo‘lga qo‘yish uchun tadbirkorlarga ajratish ishlari yetarli darajada tashkil etilmagani ko‘rsatib o‘tildi.
“Har bir oila - tadbirkor” dasturi ijrosi joylarda mutlaqo qoniqarsiz tashkil etilgan uchun Respublika komissiyasi rahbarlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlari hamda Markaziy bank hududiy boshqarmalari rahbarlari ogohlantirildi.
Videoselektorda mazkur dastur ijrosini sifatli ta’minlash uchun zarur chora-tadbirlar belgilab berildi.
Dastur ijrosini joylarda bevosita tashkil etish uchun har bir hududga respublikadan mas’ullar biriktiriladi. Ular viloyat va tumanlarga shaxsan borib, ishlar holatini joyida o‘rganadi. To‘rtta sektor rahbarlari bilan dasturni sifatli amalga oshirish choralarini ko‘radi.
Imtiyozli kreditlarga ehtiyojni aniqlash bo‘yicha uyma-uy yurish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Bunga iqtisodiy kompleks xodimlari bilan birga Xalq qabulxonalarining joylardagi vakillari, mahalla raislari, xotin-qizlar, Yoshlar ittifoqi va kasaba uyushmalari vakillari jalb etiladi.
Prezidentimiz sarflangan mablag‘ yaxshi samara berishi, oilalarga farovonlik olib kirishi uchun uni maqsadli ajratish zururligini ta’kidladi. Shu bois joylardagi sektorlar rahbarlari murojaat qilgan har bir tadbirkorning ro‘yxati asosida ularga kredit ajratilishi va maqsadli foydalanilishi uchun mas’ul bo‘ladi. Viloyat, shahar va tumanlar hokimlarining birinchi o‘rinbosarlari hamda soliq idoralari rahbarlari dastur doirasidagi tovarlarning muddatida va sifatli yetkazib berilishiga ko‘maklashadi.
Tadbirkorlikni rivojlantirishda hududlarning o‘ziga xos xususiyatlari, an’anaviy hunarmandlik yo‘nalishlarini inobatga olish ham muhim. Misol uchun, Rishton tumanida kulolchilik, Marg‘ilonda ipakchilik, Chustda do‘ppi va pichoqchilik, Oltiariqda bog‘dorchilik va uzumchilik yo‘nalishlari uchun zamin bor. Shu kabi imkoniyatlardan foydalanib, “bir mahalla - bir mahsulot” tamoyili asosida tadbirkorlikni rivojlantirish zarurligi ta’kidlandi.
O‘z biznesini ochish istagi ko‘pchilikda bor. Lekin buning uchun zarur uskunani qayerdan olishni hamma ham bilmaydi. Shu bois yig‘ilishda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi Raisi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimlariga Savdo-sanoat palatasi bilan birgalikda har bir hududda doimiy ishlovchi mini-texnologiyalar ko‘rgazmalarini tashkil etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlat veterenariya qo‘mitasiga zotli chorva mollarini olib kelib, aholiga yetkazib berish vazifasi topshirildi.
Ommaviy axborot vositalari orqali oilaviy tadbirkorlikni targ‘ib etish, muvaffaqiyatli tadbirkorlar faoliyatini yoritish, sektorlar va mahallalarda seminarlar o‘tkazish lozimligi qayd etildi.
“Har bir oila - tadbirkor” dasturi ijrosi va yig‘ilishda berilgan topshiriqlar bo‘yicha mutasaddilar axborot berdi.

Критически проанализировано исполнение программы «Каждая семья - предприниматель»
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 мая состоялось видеоселекторное совещание, посвященное организации качественного исполнения программы "Каждая семья - предприниматель" и анализу проводимой работы по широкому привлечению населения к предпринимательству.
Как известно, программа "Каждая семья - предприниматель" была принята постановлением Президента от 7 июня 2018 года, в котором определены все необходимые для ее реализации организационные и финансовые меры. 7 марта текущего года был принят еще один важный документ в этом направлении - постановление Президента "О дополнительных мерах по широкому привлечению населения к предпринимательству и развитию семейного предпринимательства в регионах".
В соответствии с этим постановлением из целевых фондов направлено дополнительно 5 триллионов сумов. В целом на поддержку предпринимательских инициатив в текущем году через коммерческие банки по стране выделены финансовые ресурсы на 6,2 триллиона сумов или в эквиваленте более 700 миллионов долларов.
На совещании отмечено, что процесс освоения этих средств идет неудовлетворительно или вовсе пущен на самотек. Так, в марте-апреле на развитие швейного производства, ремесленничества, птицеводства, рыбоводства и пчеловодства, строительство теплиц легкой конструкции, налаживание оказания бытовых услуг выделено лишь 19 процентов от предусмотренных на эти цели средств.
– Эти цифры свидетельствуют о том, что руководители, ответственные за развитие предпринимательства и выделение денег, дожидаются окончания года, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Вследствие этого замедляются темпы привлечения населения, особенно молодежи и женщин, в предпринимательство, обеспечения их занятости и роста материального благополучия семей в целом.
Даны поручения по активизации выдачи и освоения кредитов, повышению ответственности руководителей секторов, коммерческих банков и общественных организаций.
Отмечалось, что работа по вовлечению населения в предпринимательство с акцентом на малообеспеченные семьи проводится не на должном уровне.
На совещании проанализирована деятельность центров по поддержке семейного предпринимательства и указано, что возложенные на них задачи, включая выделение предпринимателям неиспользуемых площадей и зданий под выращивание сельхозпродукции, для налаживания производства и оказания услуг, не выполняются.
За совершенно неудовлетворительный уровень организации исполнения программы "Каждая семья - предприниматель" на местах предупреждены руководители соответствующей республиканской комиссии, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также руководители территориальных управлений Центрального банка.
На совещании определены необходимые меры по обеспечению качественного исполнения программы.
Так, для организации реализации программы непосредственно на местах за каждым регионом будут закреплены ответственные лица республиканского уровня. Они лично посетят области и районы, изучат положение дел. Руководители четырех секторов примут меры качественного исполнения мероприятий программы.
Будет налажена система подворного обхода для уточнения потребности в льготных кредитах. К этому процессу наряду с сотрудниками экономического комплекса будут привлечены народные приемные на местах, председатели махаллей, представители Комитета женщин, Союза молодежи и профсоюзов.
Для того, чтобы выделенные средства дали ощутимый результат, служили благополучию семей, необходимо выделять их целенаправленно, отметил Президент. В связи с этим руководители секторов на местах будут нести ответственность за выделение кредитов и их целевое использование. Первые заместители хокимов областей, городов и районов, а также руководители налоговых органов будут содействовать своевременной и качественной доставке товаров в рамках программы.
При развитии предпринимательства важно также учитывать специфику регионов, традиционные для определенного района направления ремесленничества. К примеру, это керамика в Риштане, шелководство в Маргилане, изготовление тюбетеек и ножей в Чусте, садоводство и виноградарство в Алтыарыкском районе. Отмечена необходимость развивать предпринимательство с учетом принципа "одна махалля - один вид продукции".
Желание заниматься бизнесом есть у многих. Однако не все знают, откуда взять необходимое оборудование. В связи с этим на совещании Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента, Торгово-промышленной палате поручено организовать в каждом регионе постоянно действующие выставки мини-технологий.
Перед Государственным комитетом ветеринарии поставлена задача доставить населению породистый скот.
Указано на необходимость пропаганды семейного предпринимательства через средства массовой информации, освещения деятельности успешных предпринимателей, проведения семинаров по бизнесу.
Ответственные лица представили информацию о ходе исполнения программы “Каждая семья - предприниматель” и дальнейшей работе во исполнение данных на совещании поручений.