Prezidentimiz zamonaviy tikuvchilik korxonasi va innovatsion ko‘chma kinoteatr loyihasi bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 may kuni Termiz shahridagi «ZIF Textile» mas’uliyati cheklangan jamiyatiga tashrif buyurdi.
Ushbu zamonaviy korxonani barpo etish uchun qurilishi tugallanmagan bino 16  milliard so‘m investitsiya kiritish sharti bilan «nol» qiymatda berilgan edi. Zarur qurilish-ta’mirlash ishlari amalga oshirilib, zamonaviy sexlar, omborxona va ma’muriy xonalar  bunyod etildi. Germaniya, Italiya, Turkiyadan tikuvchilik dastgohlari keltirib o‘rnatildi. Mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratildi.
Davlatimiz rahbari korxona faoliyati bilan tanishdi, bu yerda ishlab chiqarilgan mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi, mutaxassis va tikuvchilar bilan suhbatlashdi.
Prezidentimiz bu kabi zamonaviy korxonalarni ko‘paytirish, mahsulotni eksport qilish zarurligini qayd etdi.
Korxona joriy yilda 29 million dollardan ziyod qiymatdagi bolalar va kattalar kiyimlari, jinsi shim ishlab chiqarib, 8,8  million dollarlik mahsulotlarni eksport qilishni rejalashtirgan. 2021 yilda korxonaning yillik quvvati qariyb 50 million dollarga yetkazilib, 34,7  million dollarlik eksport mo‘ljallanmoqda.
Shu yerda «Janub textile» MChJning ip-kalavadan tayyor mahsulot ishlab chiqarish klasteri hamda O‘zbekiston-Hindiston qo‘shma korxonasini tashkil etish,  Termiz tumanidagi Sulton Saodat ziyoratgohini ta’mirlash va obodonlashtirish, mamlakatimizning Avstriya, Tojikiston va Afg‘onistondagi diplomatik vakolatxonalari ko‘magida investitsiya loyihalarini amalga oshirishga oid taqdimotlar o‘tkazildi.
Shu yerda «Kinomobil» - O‘zbekistondagi birinchi innovatsion kinoteatr loyihasi taqdimoti o‘tkazildi. Uning tashabbuskori  “Cinema  Servis" MChJ bo‘lib, loyiha Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki bilan hamkorlikda amalga oshirilmoqda.
Ko‘chma kinoteatr MAN avtomobili negizida ishlab chiqilgan, isitish va ventilyatsiya tizimi bilan jihozlangan. Tomoshabinlar filmlarni Dolby 5+1 tovush tizimi bilan 2D va 3D formatlarida tomosha qilishi mumkin. Mobil kinoteatr 30 daqiqa ichida ishga tushadi hamda 80 kishiga xizmat ko‘rsatish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan Beshta tashabbusga hamohang ushbu innovatsion loyiha yurtimizning olis va chekka hududlari aholisi, ayniqsa, bolalar va o‘smirlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, ma’naviyatini yuksaltirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimizga respublikamiz hududlarida zamonaviy kinoteatrlar tarmog‘ini barpo etish loyihasi to‘g‘risida ham ma’lumot berildi. Shavkat Mirziyoyev mutasaddilarga qurilish ishlarini o‘z vaqtida va sifatli yakunlash yuzasidan topshiriqlar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifini yakunlab, Toshkentga jo‘nab ketdi.

Президент ознакомился с современным швейным предприятием и инновационным проектом мобильного кинотеатра
Президент Шавкат Мирзиёев 1 мая ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «ZIF Textile» в городе Термезе.
Современное швейное предприятие создано на базе незавершенного строительством здания, которое было реализовано инвестору по "нулевой" стоимостью с условием вложения 16 миллиардов сумов инвестиций. После строительно-ремонтных работы возведены цехи, склад и административные помещения. Установлено текстильное оборудование из Германии, Италии и Турции. Создано около тысячи рабочих мест.
Глава государства ознакомился с работой данного предприятия, осмотрел производимую здесь продукцию, побеседовал со специалистами и швеями.
Президент отметил необходимость увеличения числа таких современных производств, налаживания экспорта продукции.
В текущем году предприятие планирует произвести одежду для детей и взрослых, джинсовые брюки на общую сумму более 29 миллионов долларов и экспортировать продукцию на 8,8 миллиона долларов. В 2021 году эти цифры достигнут 50 миллионов и 34,7 миллиона соответственно.
Здесь же прошла презентация инвестиционных проектов по организации кластера ООО «Janub textile» по производству готовой швейной продукции, узбекско-индийского совместного фармацевтического предприятия, планов по реставрации и благоустройству комплекса "Султан Саодат", а также проектов, сформированных при содействии дипломатических представительств нашей страны в Австрии, Таджикистане и Афганистане.
Здесь же представлен инновационный проект первого в Узбекистане мобильного кинотеатра «Киномобиль», инициированный ООО “Cinema Servis" и реализуемый совместно с Национальным банком внешнеэкономической деятельности.
Передвижной кинотеатр создан на базе автомобиля MAN, оснащен собственными системами отопления и вентиляции. Зрители смогут смотреть фильмы в форматах 2D и 3D со звуковой системой Dolby 5+1. Подготовка к сеансу занимает 30 минут. Мобильный кинотеатр может вмещать до 80 зрителей.
Инновационный проект, созвучный выдвинутым Президентом нашей страны Пяти инициативам, нацелен на содержательную организацию досуга жителей отдаленных районов, особенно детей и подростков, повышение их духовности.
Представлен также проект создания сети современных кинотеатров в регионах страны. Шавкат Мирзиёев дал ответственным лицам поручения по своевременном и качественному выполнению строительных работ.