Shavkat Mirziyoyev: Surxondaryo viloyati salohiyatining hali o‘ndan biri ham ishga solinmagan
Termiz shahrida Xalq deputatlari Surxondaryo viloyati kengashining navbatdan tashqari sessiyasi bo‘lib o‘tmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sessiyani ochiq muloqot tarzida o‘tkazishni taklif qildi.
- Haqiqiy ahvolni gapirgan odam bizga do‘st. Uchrashuvimiz hamma masalalarni joy joyiga qo‘yish bo‘yicha foydali bo‘lsin, - dedi davlatimiz rahbari
Prezidentimiz foydali qazilmalarga boy, uch martagacha hosil olsa bo‘ladigan tabiiy sharoitga ega, aholisi mehnatsevar Surxondaryo viloyati salohiyatining hali o‘ndan biri ham ishga solinmaganini qayd etdi. Aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot mamlakatimiz ko‘rsatkichidan 2,3 barobar, xizmat ko‘rsatish 2 barobar, sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish va eksport qilish 8 barobar kam ekanini ko‘rsatib o‘tdi. Viloyatda iqtisodiy faol aholining 10 foizi ishsiz, toza ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 54 foiz ekani tanqid qilindi.
Shu kabi masalalarni hal etish, viloyatni har tomonlama rivojlantirish maqsadida 2019-2020 yillar uchun umumiy qiymati 23 trillion 632 milliard so‘m bo‘lgan 649 investitsiya loyihasi rejalashtirilgan. Bular doirasida 2,2 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni o‘zlashtirish, 11 ming 500 ta ish o‘rni yaratish mo‘lajallangan.
Surxondaryoning o‘ziga xos xususiyatlari va imkoniyatlaridan kelib chiqib, chet eldan investitsiya olib kelib, zamonaviy korxonalar tashkil etish, yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi va mahalliy byudjetlar daromadini ko‘paytirish bo‘yicha vazifalar belgilab berildi.

Шавкат Мирзиёев: Потенциал Сурхандарьинской области еще не задействован в полной мере
В городе Термезе проходит внеочередная сессия Сурхандарьинского областного Кенгаша народных депутатов.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев предложил провести сессию в форме открытого диалога.
- Тот, кто говорит об истинном положении дел, - нам друг. Пусть наша встреча будет полезной тем, что расставит все вопросы на свои места, - сказал глава государства.
Президент отметил, что не задействована даже одна десятая часть потенциала Сурхандарьинской области, которая богата полезными ископаемыми, обладает природными условиями, позволяющими собирать до трех урожаев в год. Указано, что объем валового регионального продукта на душу населения в 2,3 раза, оказания услуг - в 2 раза, производства и экспорта промышленной продукции - в 8 раз ниже среднего показателя по республике. Подвергнут критике тот факт, что 10 процентов экономически активного населения области безработны, уровень обеспеченности чистой питьевой водой составляет 54 процента.
Для устранения этих и других проблемных вопросов разработана рассчитанная на 2019-2020 годы программа, предусматривающая реализацию 649 инвестиционных проектов на 23 триллиона 632 миллиарда сумов. Планируются освоение 2,2 миллиарда долларов прямых иностранных инвестиций и создание 11,5 тысячи рабочих мест.
Глава государства определил задачи по привлечению иностранных инвестиций с учетом уникальных особенностей и возможностей Сурхандарьи, созданию современных предприятий и новых рабочих мест, увеличению доходов населения и местных бюджетов.