Prezident Shavkat Mirziyoyev Xitoy parlamenti rahbari bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26-aprel kuni Pekinda Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo‘mitasi raisi Li Chjanshu bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbari "Bir makon, bir yo‘l" ikkinchi xalqaro forumining o‘tkazilishi hamda uning doirasida XXR Raisi Si Szinpin ilgari surgan tashabbuslarning amalga oshirilishi xalqaro va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirishga, keng mintaqamizda do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga xizmat qilishini ta’kidladi.
Kecha Xitoy Xalq Respublikasi Raisi bilan o‘tgan uchrashuvda mamlakatlarimiz hamkorligining yangi istiqbollari belgilab olingani, ular ikki davlat o‘rtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishi qayd etildi.
Li Chjanshu O‘zbekiston va Xitoy o‘zaro munosabatlarda erishgan yuksak darajani katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Keyingi yillarda ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, moliyaviy, madaniy-gumanitar va ko‘plab boshqa sohalardagi aloqalar yanada faollashgani alohida ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Xitoyning qonun chiqaruvchi organlari o‘rtasida hamkorlik borasida ijobiy tajriba to‘plangan. Parlament delegatsiyalarining uchrashuvlari muntazam o‘tkazilib, bu boradagi sheriklik izchil rivojlanib bormoqda.
Uchrashuvda oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan parlament nazoratini kuchaytirish masalalari ko‘rib chiqildi. Bundan tashqari, parlamentlararo muloqot mamlakatlarimiz hamkorligini amaliy mazmun bilan boyitish, yangi dastur va loyihalarni ilgari surishga xizmat qilishi qayd etildi.
Butunxitoy xalq vakillari kengashi Doimiy qo‘mitasi raisi O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish va keng ko‘lamli sheriklikni yanada rivojlantirishga amaliy hissa qo‘shishga tayyorligini bildirdi.
Li Chjanshu O‘zbekistonda yangi bosqichda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni, ularning real natijalari va samaradorligini yuksak baholadi. Uning fikricha, Prezident Shavkat Mirziyoyevni o‘z siyosati va islohotlari miqyosi va maqsadlari nuqtai nazaridan to‘la asos bilan Xitoyning buyuk islohotchisi Den Syaopin bilan taqqoslash mumkin.
Uchrashuv yakunida parlamentlararo aloqalarni faollashtirish hamda samarali islohot va yangilanishlarni amalga oshirish borasidagi tajribani chuqur o‘rganish maqsadida qo‘shma tadbirlar o‘tkazishga kelishib olindi.

2019-04-26 | Politics
On April 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress of China Li Zhanshu.
The President of Uzbekistan emphasized that holding the second Belt and Road Forum for International Cooperation in Beijing and implementation of the initiatives of the PRC President Xi Jinping forwarded within its framework will promote international and regional cooperation, strengthen friendship, good neighborliness and mutual understanding in the vast region.
It was stressed that at the meeting with President Xi Jinping held yesterday, new prospects for cooperation, which will further strengthen the comprehensive strategic partnership between the two countries, were identified.
Li Zhanshu expressed his deep satisfaction with the highest-level relationship achieved. It was emphasized that in recent years, bilateral exchanges in trade, economic, investment, financial, cultural, humanitarian and many other areas have noticeably intensified.
Positive experience of cooperation is gained between the legislative bodies of Uzbekistan and China. Exchanges of parliamentary delegations have become regular, the partnership is consistently expanding.
Issues of strengthening parliamentary control over the implementation of the highest-level agreements were considered at the meeting. In addition, it was emphasized that the inter-parliamentary dialogue serves as an important factor in enriching bilateral cooperation with practical content and promoting new programs and projects.
Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress reaffirmed his readiness to make a real contribution to the implementation of the agreements adopted between the two countries and further development of a full-scale partnership.
He highly appreciated the socio-economic reforms implemented in Uzbekistan at the new stage, their real impact and effectiveness. According to him, in terms of the scale and goals, the policies and reforms of the President of Uzbekistan give every reason to compare him with the great Chinese reformer Deng Xiaoping.
Following the meeting, an agreement was reached on enhancing inter-parliamentary contacts and holding joint events to study in depth the experience in promoting effective reforms and transformations.