Jambil viloyatida halokatga uchragan har bir bemor sog‘lig‘i alohida nazoratga olindi
Shu yilning 20-aprel kuni tonggi soat 05:09 da Qozog‘istonning Jambil viloyati Korday tumanidagi “Chimkent- Olma-ota” trassasining 181 kilometrida avtobus ishtirokida yo‘l - transport hodisasi ro‘y bergan edi. 49 nafar yo‘lovchisi bo‘lgan avtobusda 11 nafar kishi yo‘l-transport hodisasi oqibatida halok bo‘lgan. Baxtsiz hodisa oqibatida vafot etganlarning 3 nafari hamyurtlarimiz bo‘lib, 13 nafari turli darajada jarohatlangan.
Mamlakatimiz Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning jabrlanganlarga zudlik bilan tibbiy yordam ko‘rsatish va yurtimizga olib kelish bo‘yicha bergan topshirig‘iga ko‘ra, xukumat komissiyasi tuzilib, maxsus samolyot ajratildi. Yo‘l-transport hodisasi natijasida jarohatlangan hamyurtlarimiz ushbu bortdda mamlakatimizga olib kelindi. Aviabort bilan Sog‘liqni saqlash vazirligining mas’ul xodimlari, Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazi direktori Kozim Mahkamov boshchiligidagi shifokorlar guruhi ham yetib bordi.
— Biz maxsus aviabort bilan yetib borganimizda qozog‘istonlik shifokorlar tomonidan jarohatlangan hamyurtlarimizga tezkor birinchi tibbiy yordam ko‘rsatilgan edi, — deydi Kozim Mahkamov. — Shifokorlar guruhi Favqulotda vaziyatlar vazirligi xodimlari bilan jarohatlanganlarni aviabortga chiqargach, bortning o‘zida ular salomatligi qayta tekshiruvdan o‘tkazildi. Kerakli muolajalar zudlik bilan bajarildi. O‘zbekistonda bizni maxsus jihozlangan “Tez tibbiy yordam” avtomashinalari kutib oldi va bemorlar zudlik bilan Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markaziga yetkazildi.
Jarohatlanganlar orasida qoraqalpog‘istonlik 34 yoshli Omirbek Xaytbayevning jarohati ancha og‘ir edi. Agar unga o‘z vaqtida malakali tibbiy yordam ko‘rsatilmasa, hayoti xavf ostida qolayotgan edi. Shifokorlarning shoshilinch ravishda urinishlari natijasida Omirbek Haytbayevda murakkab jarrohlik operatsiyasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Hozir bemor o‘zini yaxshi his qilmoqda.
— Avariyadan ko‘pchiligimiz o‘zimizni yo‘qotib qo‘ydik. Chunki qattiq qo‘rqqan edik, — deydi hozirdaRespublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida davolanilayotgan qashkadaryolik Abbos Oljabayev. —Shunday paytda kimga xabar berish, kimdan yordam so‘rashni ham bilmay qolar ekansan. Shunda eshitdikki, Prezidentimiz bizni Vatanimizga olib ketish uchun samolyot yuborgan ekanlar. Buni eshitib, hammamiz yig‘lab yubordik. Axir, o‘zga yurtda og‘ir ahvolda turganingda sendan xavotir olib, Prezidentning o‘zi samolyot yuborsa bundan quvonmay bo‘ladimi...? Barcha g‘amxo‘rliklari uchun davlatimiz rahbariga rahmat. Biz qayerda bo‘lmaylik, Vatan himoyasida ekanligimizni his qildik.
Hozirda yurtimizga keltirilgan fuqarolarimizga Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida malakali tibbiy-jarrohlik muolajalari ko‘rsatilmoqda. 20-aprel soat 12:00 gacha ularning 2 nafariga murakkab jarrohlik amaliyotlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgan bo‘lsa, ayni paytda yana 3 nafar bemor operatsiya stoliga olingan.
Respublika shoshilinch tibbiy yordam ilmiy markazida halokat oqibatida jabrlanganlarga yuqori malakali tezkor va sifatli tibbiy yordam ko‘rsatish uchun barcha shart-sharoitlar yaratilgan. Qo‘shimcha dori-darmon va tibbiy vositalar yetkazib berildi.

Здоровье каждого, кто попал в авиакатастрофу в Жамбылской области взято под особый контроль
05:09 утра 20 апреля нынешнего года на 181-м километре автотрассы “Чимкент — Алматы” Кордайского района Жамбыльской области Казахстана с участием автобуса произошло дорожно-транспортное происшествие. В результате, из 49 путников, которые были в автобусе, 11 человек погибли. Трое из погибших были нашими соотечественниками. Также 13 человек (граждане Узбекистана) получили травмы разной степени.
Согласно поручению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о немедленном оказании медицинской помощи пострадавшим и перевозе их в нашу страну, была создана правительственная комиссия, выделен специальный самолет. Получившие травмы в результате дорожно-транспортного происшествия наши соотечественники были доставлены в нашу республику на этом борту. Авиабортом на место происшествия прибыли и представители Министерства здравоохранения, в их числе и директор Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи Козим Махкамов.
— Когда мы прибыли на специальном самолете, казахстанские врачи оказывали скорую первую медицинскую помощь получившим травмы нашим соотечественникам, — говорит Козим Махкамов. — Группа врачей вместе с сотрудниками Министерства по чрезвычайным ситуациям поместили пациентов на авиаборт и прямо на борту провели повторное обследование их состояния. Немедля были приняты необходимые меры. В Узбекистане нас встретили специально оборудованные автомашины “Скорой медицинской помощи” и больных немедля доставили в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи.
Среди получивших ранения довольно тяжелое состояние было у 34-летнего Омирбека Хайтбаева из Республики Каракалпакстан. Если бы ему вовремя не оказали медицинскую помощь, его жизнь невозможно было бы спасти. В результате экстренных усилий врачей, сложная хирургическая операция Омирбеку Хайтбаеву завершилась успешно. Сейчас пациент чувствует себя намного лучше.
— В результате аварии многие из нас были в потерянном состоянии и сильно испуганы, — говорит получающий сейчас лечение в Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи Аббос Олжабаев из Кашкадарьинской области. — В такие минуты не знаешь даже кому сообщить о своей беде и у кого просить помощи. Тогда узнали, что наш Президент отправляет специальный самолет, чтобы нас доставили на родину. Услышав это, все мы заплакали. Ведь можно ли не радоваться, когда на чужой земле оказываешься в трудном положении, сам Президент отправляет за тобой самолет?.. Выражаем главе нашего государства благодарность за такую заботу. Почувствовали, что где бы мы ни были, находимся под защитой Родины.
Сегодня доставленным в Республиканский научный центр экстренной медицинской помощи гражданам нашей республики оказывают квалифицированные медицинскую помощь. Пятерым провели сложные хирургические операции. На сегодня состояние всех больных стабильное.
В Республиканском научном центре экстренной медицинской помощи созданы все условия для того, чтобы оказывать высококвалифицированную скорую и качественную медицинскую помощь пострадавшим в результате аварии. Доставлены дополнительные лекарственные и медицинские средства.