«Forish» poligonida O‘zbekiston—Pokiston—Turkiya hamkorlikdagi mashg‘ulotlarning ochilish marosimi o‘tkazildi
2019-04-23 | Jamiyat
22-aprel kuni “Forish” poligonida “Hamdo‘stlik qalqoni—2019” hamkorlikdagi maxsus-taktik o‘quv mashg‘ulotlarining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Unda Pokiston va Turkiyaning O‘zbekistondagi harbiy attashelari, Mudofaa vazirligi markaziy apparati hamda Markaziy harbiy okrug qo‘shinlari qo‘mondonligi vakillari ishtirok etdi.
“Hamdo‘stlik qalqoni—2019” o‘tkazilayotgan hamkorlikdagi o‘quv mashqlarida harbiy xizmatchilar jahonda va mintaqada keskin o‘zgarib borayotgan harbiy-siyosiy vaziyat, milliy va global xavfsizlik sohasida ro‘y berishi mumkin bo‘lgan xatar hamda tahdidlarga qarshi kurashishning eng ma’qul usul va uslublarini qo‘llash borasida o‘zaro tajriba almashadilar.
“Osiyoning eng ilg‘or armiyalardan biri hisoblanuvchi O‘zbekiston armiyasi bilan tajriba almashish, biz uchun muhim ahamiyatga ega. O‘ylaymanki, bir necha kun davom etadigan hamkorlikdagi maxsus-taktik o‘quvlar uchchala tomon uchun ham birdek manfaatli bo‘ladi”, — deydi Pokiston maxsus bo‘linmasi komandiri Salmon Tariq.
O‘zbekiston Mudofaa vazirligi, Pokiston va Turkiya qurolli kuchlari o‘rtasida harbiy hamkorlik rejasiga muvofiq o‘tkazilayotgan hamkorlikdagi ushbu mashg‘ulotlar 27-aprelga qadar davom etadi.
Ochilish marosimi yakunlangach, mehmonlar poligonda ekstremal sharoitlarda yashovchanlikni saqlash bo‘yicha yaratilgan ko‘rgazmali vositalar bilan tanishdi.
Eslatib o‘tamiz, 2017-yilning oktabr oyida “Forish” poligonida Rossiya va O‘zbekiston mudofaa idoralari tog‘-o‘qchi bo‘linmalarining hamda 2018-yilning iyul oyida o‘zbekistonlik harbiy xizmatchilar bilan qozog‘istonlik hamkasblari o‘rtasida hamkorlikdagi mashg‘ulotlari o‘tkazilgan edi.

На полигоне «Фориш» состоялось открытие совместных учений Узбекистана, Пакистана и Турции
22 апреля на полигоне «Фориш» (Джизакская область) состоялась торжественная церемония открытия совместных тактико-специальных учений «Щит содружества – 2019».
В нем приняли участие военные атташе Пакистана и Турции в Узбекистане, представители Министерства обороны Узбекистана и командование войск Центрального военного округа.
На совместных учениях «Щит содружества – 2019» перед военнослужащими армий трех государств стоят задачи по отработке самых эффективных способов и методов по предотвращению и борьбе с условными угрозами мирового и глобального уровня. Обменяться опытом и знаниями в ведении специальных операций в труднодоступной горной местности.
“Обменятся опытом с армией Узбекистана, которая является одной из самых сильных в Азии, для нас имеет большое значение. Думаю, что совместные тактико-специальные учения, которые пройдут в течении нескольких дней будут одинаково полезны для трех сторон,” – сказал командир спецотряда Пакистана Салмон Тарик.
Совместные учения Министерства обороны Узбекистана, вооруженных сил Пакистана и Турции, которые проходят согласно планам многостороннего сотрудничества продлятся до 27 апреля.
После церемонии открытия, гости ознакомились с показательными средствами для выживания в экстремальных условиях.
Напомним, что в октябре 2017 года на полигоне «Фориш» прошли совместные учения горно-стрелковых подразделений Узбекистана и России. А в июле 2018 года здесь прошли тактико-специальные совместные учения спецподразделений Узбекистана и Казахстана.