O‘zbekiston delegatsiyasi “ShHT – Afg‘oniston” Muloqot guruhining majlisida ishtirok etdi
2019-yilning 19-aprel kuni Bishkek shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev boshchiligidagi delegatsiya “ShHT – Afg‘oniston” Muloqot guruhining yig‘ilishida ishtirok etdi.
Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo-mamlakatlar vakillari Afg‘oniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy rahbarligidagi delegatsiya bilan birgalikda Afg‘onistondagi vaziyat yuzasidan fikr almashdilar. “ShHT – Afg‘oniston” shaklidagi hamkorlikni mustahkamlash yuzasidan takliflar muhokama qilindi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari o‘z nutqida ta’kidlaganidek, O‘zbekiston Afg‘onistonda ziddiyatni hal qilish bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlarni faollashtirishni ma’qullaydi va qo‘llab-quvvatlaydi.
“Biz Afg‘onistondagi siyosiy jarayonlar faqat afg‘onlar tomonidan va afg‘on xalqi boshchiligidagi amalga oshirilishi shart degan asosiy tamoyil tarafdori bo‘lib qolamiz, – dedi Ismatulla Irgashev. Kurashuvchi tomonlar o‘rtasida kelishuvga erishishda huquqni muhofaza qilish, fuqarolik jamiyatini yanada rivojlantirish, ayollar huquqlarini himoya qilish kabi sohalar bo‘yicha davlat institutlarini saqlab qolish muhim hisoblanadi”.
Qayd etilganidek, tomonlarni yarashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlar bilan bir qatorda O‘zbekiston Afg‘onistonning iqtisodiy kelajagiga, mamlakatdagi ijtimoiy barqarorlikka va Afg‘onistonning yosh avlodiga investitsiya kiritmoqda. Afg‘onistonda transport va logistika, energetika, savdo va ta’lim sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston tomonidan “Surxon–Puli-Xumri” elektr uzatish tarmog‘ining qurilishi, Termiz shahrida Afg‘oniston fuqarolarini o‘qitish ta’lim markazi va bojxona terminaliga ega boʻlgan “Termiz-Kargo” logistika markazining ochilishi, “Mozori-Sharif–Hirot temir yo‘li qurilishi loyihasining ishlab chiqilishi shular jumlasidandir.
O‘zbekiston afg‘on xalqi uchun muhim bo‘lgan boshqa loyiha – “Mozori-Sharif–Kobul–Peshavor” temir yo‘li qurilishida Afg‘oniston, Qozog‘iston, Pokiston va Rossiya bilan yaqindan hamkorlik qilmoqda. Mazkur temir yo‘li Markaziy va Janubiy Osiyoni bog‘laydi hamda turli mamlakatlar, jumladan ShHTga a’zo davlatlar o‘rtasida yaqin iqtisodiy aloqa o‘rnatishga yordam beradi.
Bundan tashqari, joriy yilda Toshkent shahrida Mintaqaviy iqtisodiy hamkorlikka bag‘ishlangan sakkizinchi xalqaro konferensiyaning (RECCA VIII) vazirlar uchrashuvini o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Afg‘onistonda mustahkam tinchlik o‘rnatishda “ShHT – Afg‘oniston” Muloqot guruhi o‘z hissasini qo‘shishiga ishonch bildirildi.
Bishkek shahrida bo‘lish chog‘ida O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev “ShHT-Afg‘oniston” Muloqot guruhi majlisida ishtirok etayotgan delegatsiyalar rahbarlari – Xitoy TIVning tashqi xavfsizlik bo‘yicha maxsus vakili Chen Gopin, Hindiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Gitesh Sharma bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi.
Afg‘onlararo tinchlik jarayonini boshlash va Afg‘onistonda infratuzilmaviy, ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании Контактной группы «ШОС – Афганистан»
19 апреля 2019 года в г.Бишкеке делегация Республики Узбекистан во главе со Специальным представителем Президента по Афганистану Исматуллой Иргашевым приняла участие в заседании Контактной группы «ШОС – Афганистан».
Представители государств-членов Шанхайской организации сотрудничества совместно с делегацией Исламской Республики Афганистана, возглавляемой министром иностранных дел Салахуддином Раббани, обменялись мнениями относительно ситуации в ИРА. Стороны обсудили предложения по укреплению взаимодействия в формате «ШОС – Афганистан».
В своем выступлении глава узбекской делегации подчеркнул, что Узбекистан приветствует и поддерживает активизацию международных усилий по разрешению конфликта в Афганистане.
«Мы остаемся приверженными основополагающему принципу – политический процесс в Афганистане должен осуществляться только самими афганцами и под руководством афганского народа, – сказал Исматулла Иргашев. – При достижении договоренностей между противоборствующими сторонами важным является сохранение государственных институтов в таких важных областях, как правоохранительная сфера, обеспечение дальнейшего развития гражданского общества, соблюдение прав женщин и другие».
Отмечалось, что наряду с усилиями по политическому примирению сторон, Узбекистан также инвестирует в экономическое будущее, социальную стабильность Афганистана и в молодое поколение афганцев. Начата совместная реализация крупных проектов в Афганистане в сферах транспорта и логистики, энергетики, торговли и образования. Среди них строительство Узбекистаном линии электропередачи «Сурхан – Пули-Хумри», открытие Образовательного центра по обучению афганских граждан в г.Термезе и логистического центра с таможенным терминалом «Термез-Карго», разработка проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Герат».
Узбекистан также тесно сотрудничает с Афганистаном, Казахстаном, Пакистаном и Россией в реализации другого важного проекта для афганского народа - строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». Она свяжет Центральную и Южную Азию, будет способствовать более тесному экономическому соприкосновению различных государств, в том числе и стран-членов ШОС.
Кроме того, в текущем году в г.Ташкенте планируется проведение министерского заседания восьмой Конференции регионального экономического сотрудничества по Афганистану – VIII RECCA.
Была выражена уверенность, что Контактная группа «ШОС – Афганистан» внесет свой вклад в установление прочного мира в Афганистане.
В рамках пребывания в г.Бишкеке Специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев провел двусторонние встречи с главами делегаций, участвующими в заседании Контактной группы «ШОС – Афганистан», - со спецпредставителем МИД КНР по внешней безопасности Чэн Гопином, заместителем министра иностранных дел Индии Гитешем Шармой.
Обсуждены вопросы взаимодействия в рамках запуска мирного межафганского процесса и реализации инфраструктурных, социально-экономических проектов в Афганистане.