Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan Koreya Respublikasining Kichik va oʻrta biznes hamda startaplar vazirligi memorandum imzoladi
2019-04-19 | Innovatsiya
18 aprel kuni Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov va Koreya Respublikasining Kichik va oʻrta biznes hamda startaplar vaziri Pak Yun Sun oʻrtasida oʻzaro Anglashuv memorandumi imzolandi.
Shuningdek, Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje Inning Oʻzbekistonga davlat tashrifi doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligida Koreya Respublikasining Kichik va oʻrta biznes hamda startaplar vazirligi vakillari bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Unda ikki tomonlama hamkorlikni yangi darajaga olib chiqishning istiqbolli yoʻnalishlari muhokama qilindi.
Koreya Respublikasi Xalqaro innovatsion indeksda 12-pogʻonani egallab, hatto Yaponiya, Italiya, Finlyandiya kabi mamlakatlardan ham yuqori oʻrinda turadi. Blumberg Innovatsion Indeksi reytingida esa ilmiy tadqiqotlar, oliy taʼlim tizimi va patent faoliyati boʻyicha dunyoda yetakchi oʻrinni egallaydi. Koreya davlat statistika qoʻmitasining maʼlumotlariga koʻra, bugungi kunda 3,35 milliondan ortiq kichik va oʻrta innovatsion korxona faoliyat yuritib kelmoqda, bu roʻyxatga olingan xoʻjalik yurituvchi subyektlarning 99,9 foizini tashkil etadi. Oʻz navbatida, aholining ish bilan taʼminlash darajasi esa 87,7 foizni tashkil etadi. Bu innovatsion tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash, ayniqsa yoshlarning startap loyihalarini ishga tushirishda oʻziga xos qulay shart-sharoitlar yaratilishi tufayli erishilgan natijalardir.
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi Janubiy Koreya tajribasiga tayangan holda startap ekotizimni yoʻlga qoʻyish, kichik va oʻrta biznesni rivojlantirish orqali 2030 yilda Oʻzbekistonning Xalqaro innovatsion indeksda yetakchi 50 mamlakatlari qatoriga joy olishiga erishishni taʼminlashi qayd etildi.
Uchrashuv doirasida tomonlar joriy yilning noyabr oyida tashkil etladigan K-Startup Grand Challenge startaplar musobaqasida Oʻzbekistonning kichik va oʻrta biznes vakillarining ishtirokini tashkil etishga kelishib oldilar. Unda ishtirokchilar Koreya Respublikasining eng yirik kompaniyalari tomonidan tashkil etiladigan seminarlar, treninglar va stajirovkalarda ishtirok etish hamda yetuk koreys mutaxassislari tomonidan innovatsion tadbirkorlikni yoʻlga qoʻyish, kichik va oʻrta biznesni rivojlantirishga oid maxsus kurslarni oʻtash imkoniyatiga ega boʻladilar. Koreya tomoni, shuningdek, tanlovda gʻolib chiqqan oʻzbekistonliklarning loyihalarini bir yil davomida amaliyotga tatbiq etishda moliyaviy yordam koʻrsatishga tayyor ekanligini bildirdilar.
Memorandumning imzolanishi kichik va oʻrta biznes hamda innovatsion tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha oʻzaro tajriba almashish, ikki mamlakat oʻrtasida qoʻshma loyihalar, institutsional va korxonalararo hamkorlikni qoʻllab-quvvatlash, innovatsion biznes ekotizimni rivojlantirish, xususan biznes inkubatorlar, klasterlar va “biznes farishtalar” xizmatlarini tashkil etish boʻyicha qoʻshma loyihalarni qoʻllab-quvvatlash, fan, taʼlim, kichik va oʻrta biznes integratsiyasini rivojlantirish boʻyicha tajriba almashish, Gyongi ijodiy iqtisodiyot va innovatsiyalar markazi hamda “Yashnobod” innovatsion texnoparki oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyishda amaliy yordam beradi.

Подписан Меморандум между Министерством инновационного развития и Министерством малого и среднего бизнеса и стартапов Республики Корея
2019-04-19 | Инновация
18 апреля текущего года подписан Меморандум о взаимопонимании между Министром Инновационного развития Республики Узбекистан Иброхимом Абдурахмоновым и Министром малого и среднего бизнеса и стартапов Республики Корея Пак Юн Сун.
А также в рамках государственного визита Президента Республики Корея Мун Чже Ина в Республику Узбекистан в Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан состоялась встреча с представителями Министерства малого среднего бизнеса и стартапов Республики Корея. В ходе приема были обсуждены ряд перспективных направлений в сфере установления и углубления двустороннего сотрудничества.
Республика Корея занимает 12 позицию по рейтингу Глобального инновационного индекса, опережая такие страны как Япония, Италия и Финляндия. Стоит отметить, что в рейтинге Bloomberg Innovation Index Республика Корея лидирует по уровню развития R&D, высшего образования и патентной активности. Южная Корея является одним из наиболее ярких примеров динамичного развития сектора малого и среднего инновационного предпринимательства в новейшей мировой истории. Согласно данным государственной статистики, на сегодняшний день в стране функционирует более 3,35 млн малых и средних инновационных предприятий, что составляет 99,9% от общего количества зарегистрированных хозяйствующих субъектов, с численной занятостью 87,7%. На долю малого и среднего инновационного бизнеса в стране приходится около 46% промышленного производства и более 50% ВВП, а ежегодный объем экспорта составляет более 110 млрд. долларов США. Для достижения таких показателей огромную роль играют оптимальные условия для развития инновационных стартапов, в том числе технологическая и сервисная поддержка стартапов молодых предпринимателей.
Было отмечено, что в Узбекистане будет применен корейский опыт развития стартап системы для вхождения Республики Узбекистан к 2030 году в состав 50 передовых стран мира по рейтингу Глобального инновационного индекса.
Стороны также договорились об организации участия узбекских представителей малого и среднего бизнеса в конкурсе стартапов K-Startup Grand Challenge в ноябре месяце текущего года, где участники получат возможность консультирования с лучшими корейскими компаниями, участия в семинарах, тренингах, конференциях, нетворкинг-мероприятиях, сотрудничества с индивидуальными менторами. Победителям конкурса из Узбекистана в течении года будет обеспечена финансовая поддержка для запуска своих бизнес проектов. Кроме того, корейская сторона выразила готовность принять в целях обмена опытом в сфере инновационного предпринимательства путем развития малого и среднего бизнеса, представителей нашей Республики, а также обеспечить методологическую поддержку в формировании стартап экосистемы в Узбекистане.
Заключение Меморандума о взаимопонимании даст возможность установить сотрудничество в сфере обмена опытом по поддержке и развитию малого и среднего инновационного предпринимательства, содействия партнерским проектам, межведомственному сотрудничеству и сотрудничеству между предприятиями в обеих странах, поощрения двусторонних программ сотрудничества, направленных на развитие инфраструктуры бизнеса, инновационной экосистемы и соответствующих услуг, в частности инкубаторов, кластеров и «бизнес-ангелов», в сфере совершенствования интеграции науки, образования и малого и среднего предпринимательства, а также партнерства между Центром креативной экономики и инноваций Гёнги и Инновационным технопарком «Яшнабад».