Koreyalik malakali shifokorlar tug‘ma yurak nuqsoni bo‘lgan bemor bolalarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazmoqda
2019-04-18 | Sog‘liqni saqlash
Toshkent pediatriya tibbiyot instituti klinikasida “Sog‘lom avlod uchun” xalqaro xayriya fondi tashabbusi bilan Koreya Respublikasining malakali shifokorlari ishtirokida tug‘ma yurak nuqsoni bo‘lgan bemor bolalarni tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish tashkil etildi.
“Sog‘lom avlod uchun” fondi tomonidan mamlakatimizda aholi reproduktiv salomatligini yanada mustahkamlash, onalik va bolalikni muhofaza qilish davlat dasturlari ijrosini ta’minlash maqsadida bemorlarni respublika klinikalari, tibbiyot markazlari hamda chet elda sog‘lomlashtirish borasida samarali ishlar qilinmoqda.
Mazkur yo‘nalishda Germaniyaning “Friedensdorf International” xalqaro tashkiloti, Koreya Respublikasining Pundan Cha universiteti gospitali, In Xa universiteti gospitallarida tug‘ma yurak nuqsoni, terining kuyish asoratlari, tug‘ma qo‘l-oyoq bo‘g‘imlari va boshqa tashxislar bilan og‘rigan o‘zbekistonlik bemor bolalar bepul sog‘lomlashtirilmoqda.
Koreya Respublikasining “Junior Chamber International – JCI” xalqaro yoshlar tashkiloti vakillari va Cha universiteti qoshidagi Pundan Cha xamda “Sedjong” gospitallari fondning asosiy va ishonchli hamkorlaridan biri hisoblanadi. O‘tgan davr mobaynida mazkur gospitallarda xayriya yo‘li orqali 45 nafar o‘zbekistonlik bolada jarrohlik amaliyoti o‘tkazilib, ular sog‘lomlashtirildi.
“Junior Chamber International – JCI” xalqaro yoshlar tashkiloti va “Sedjong” gospitalidan mutaxassis va vrachlar joriy yilning 16-19 aprel kunlari yurtimizda bo‘lib, tug‘ma yurak nuqsoni tashxisli bemor bolalarni umumiy chuqurlashtirilgan tibbiy ko‘rikdan o‘tkazishmoqda. Shuningdek, delegatsiya vakillari tasdiqlangan rejaga ko‘ra, O‘zbekiston Koreys madaniyat markazlari uyushmasiga, Sejong nomidagi koreys tili maktabiga, “Arirang” pansionatiga, Kim Pen Xva nomidagi muzeyga, Toshkent shahridagi Koreya ta’lim markaziga, O‘zbekistondagi Koreya Respublikasi elchixonasiga tashrif buyuradi.
Tibbiy ko‘rik natijalariga ko‘ra, ahvoli og‘ir deb topilgan bemor bolalar Koreya Respublikasi nufuzli klinikalarida sog‘lomlashtiriladi.

По инициативе Международного благотворительного фонда "Соглом авлод учун" квалифицированные врачи Республики Корея в клинике Ташкентского педиатрического медицинского института проводят медицинское обследование детей с врожденным пороком сердца.
В целях дальнейшего укрепления репродуктивного здоровья населения нашей страны, обеспечения реализации государственных программ по охране материнства и детства фондом "Соглом авлод учун" осуществляется весомая работа по оздоровлению пациентов в республиканских и зарубежных клиниках и медицинских центрах.
В данном направлении узбекские дети с врожденным пороком сердца, осложнениями при ожоге кожи, врожденным заболеванием суставов ног и рук, а также другими патологиями бесплатно проходят лечение в госпиталях Международной организации "Friedensdorf International" и "Пундан Ча" при Университете Ча.
Основными и надежными партнерами фонда являются представители Международной молодежной организации "Junior Chamber International - JCI" Республики Корея, госпиталей "Пундан Ча" и "Седжонг" при Университете Ча. За истекший период 45 узбекских детей были прооперированы и оздоровлены в данных госпиталях.
С 16 по 19 апреля текущего года специалисты и врачи Международной молодежной организации "Junior Chamber International - JCI" и госпиталя "Седжонг" проводят в нашей стране общее углубленное медицинское обследование детей с врожденным пороком сердца. Более того, по утвержденному плану представители делегации посетят Ассоциацию корейских культурных центров Республики Узбекистан, школу корейского языка "Седжонг", пансионат "Ариранг", музей имени Ким Пен Хва, Центр образования Республики Корея в Ташкенте и посольство Республики Корея в Узбекистане.
Дети, чье состояние здоровья по итогам медицинского обследования было классифицировано как тяжелое, пройдут лечение в престижных клиниках Республики Корея.