Xalqaro jaz festivali Toshkentda dunyoga mashhur yulduzlar ishtirokida o‘tmoqda
Jaz — noan'anaviy ijro, ijodiy yangilik va qator san'atlar uyg‘unligi mujassam etilgan ijodiy yo‘nalishdir. U o‘ziga xos ohanglari, talqini bilan ta'sirli, jozibali va tinglovchiga sevimlidir. Aprel'  oyida dunyoning ko‘plab mamlakatlarida jaz festivallari o‘tkaziladi. Yurtimizda ham ayni tadbir katta tayyorgarlik va yuqori kayfiyatda bo‘lib o‘tmoqda.
Festival doirasida jaz san'atining dunyoga mashhur namoyondalari ishtirokida  20 ga yaqin konsert bo‘lib o‘tadi, shuningdek, musiqa va san'atga ixtisoslashgan ta'lim dargohlari o‘quvchi hamda talabalari uchun mahorat darslari tashkil etiladi.
Dunyoga mashhur xonandalar Barna Peli, Abs, Ivan Gunavan, Shafeli Alvares, Malkolm Braff, Kler Yunenen, Efe Turumtau, Nikola Zaris, Arun Gxosh, Omri Mor, Berixonim Abate va Lounlar o‘zining  jaz qo‘shiqlari bilan ko‘pchilikka sevimli bo‘lib ulgurgan. Festivalda ishtirok etish davomida siz ushbu ijodkorlar bilan uchrashish, suhbatlashish va ijodini bevosita kuzatish imkoniyatiga ega bo‘lasiz.
YuNESKOning mamlakatimizdagi vakolatxonasi, O‘zbekiston Respublikasi Madaniyat va sport ishlari vazirligi, Toshkent shahar hokimligi, O‘zbekiston davlat konservatoriyasi kabi qator tashkilot va ta'lim muassasalari hamkorligida o‘tkazilayotgan festival dasturi bilan ilovada tanishing hamda o‘zingizga qiziqarli bo‘lgan tadbirlarda ishtirok eting.

V Международный фестиваль джаза проходит сразу в нескольких городах Узбекистана
Весенний марафон культурных мероприятий продолжается. На этот раз эстафету принял пятый Международный фестиваль джаза в Узбекистане, который проходит с 14 по 30 апреля.
В рамках фестиваля пройдет около 20 концертов исполнителей джаза из-за рубежа и Узбекистана. Открыл фестиваль совместный концерт Барна Пели (Венгрия) и джаз оркестра имени Б.Закирова (Узбекистан), который прошел во Дворце Искусств «Туркистон». Кроме того, проводятся мастер-классы в музыкальных школах и колледжах и джем-сейшн в Ташкенте и других городах, таких как Бухара, Коканд и Самарканд.
Отметим, что традиционные участники фестиваля – большое количество звезд джаза мирового масштаба из разных стран, которые приезжают в Узбекистан не только показать свое мастерство и новые направления искусства, но и увидеться и пообщаться с коллегами. Среди участников этого года такие знаменитости, как – Барна Пели (Венгрия), Абс (Чехия), Иван Гунаван (Индонезия) и многие другие.
Фестиваль организован Министерством культуры Республики Узбекистан, Государственной филармонией Узбекистана, Представительством ЮНЕСКО в Узбекистане, Театром Ильхом / Джаз-клуб Ильхом, также на этот раз в список организаторов добавились: Фонд развития культуры и искусств Узбекистана, Хокимият города Ташкента и рекламное агентство KI Agency.
Фестивальные мероприятия проходят почти каждый день на различных площадках и сценах по всему городу. Главные концертные залы – Государственная консерватория Узбекистана, Дворец искусств «Туркистан», Театр «Ильхом», Молодежный Театр Узбекистана, а некоторые события фестиваля происходят в РСМАЛ им. В. А. Успенского и на ул. Сайилгох (Бродвей). Поэтому все гости мероприятия, в независимости от музыкальных предпочтений, могут найти что-то подходящее, чтобы насладиться живым звучанием джаза. С подробной программой фестиваля можно ознакомиться в файлах по нижеследующим ссылкам.