Buyuk Britaniya tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari bilan uchrashuv
2019-yilning 16-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Buyuk Britaniya va Shimoliy Irlandiya Birlashgan Qirolligi tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Alan Dunkanni qabul qildi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlar faollashayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. 2018-yili o‘zaro savdo oldingi yilga nisbatan 37% ga o‘sib, 235,9 million AQSh dollarini tashkil etdi, Buyuk Britaniya O‘zbekiston iqtisodiyotiga kiritilgan investitsiya hajmi bo‘yicha 5-o‘rinni egalladi.
O‘zbekiston-Britaniya munosabatlarini yanada rivojlantirishdan tomonlar manfaatdor ekanligi tasdiqlandi va 2019-yilda o‘tkaziladigan tadbirlar rejasi bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Xalqaro va mintaqaviy kun tartibi yuzasidan fikr almashish chog‘ida Afg‘oniston muammosiga alohida e’tibor qaratildi. Britaniya tomoni afg‘onlararo tinchlik muloqotiga ko‘maklashish va Afg‘onistonda yirik infratuzilma va ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarni amalga oshirish borasidagi O‘zbekistonning sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatladi.
Uchrashuvda ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari, shu jumladan, O‘zbekiston ta’lim muassasalari amaliyotida tegishli standartlar va tajribani qo‘llash masalalari ham ko‘rib chiqildi.

Встреча с заместителем главы МИД Великобритании
16 апреля 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял прибывшего в нашу страну с визитом заместителя Министра иностранных дел Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии Алана Дункана.
Стороны с удовлетворением констатировали активизацию двусторонних связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах. В 2018 году взаимный товарооборот вырос на 37% по сравнению с предыдущим годом и составил 235,9 млн.долл.США, по объему инвестиций в экономику Узбекистана Великобритания заняла 5-е место.
Стороны подтвердили заинтересованность в дальнейшем развитии узбекско-британских отношений и обсудили предложения по графику совместных мероприятий в 2019 году.
В ходе обмена мнениями по международной и региональной повестке дня отдельное внимание было уделено афганской проблематике. Британская сторона поддержала усилия Узбекистана по содействию межафганскому мирногму диалогу и реализации крупных инфраструктурных и социально-экономических проектов в Афганистане.
На встрече также рассмотрены перспективы расширения взаимодействия в образовательной сфере, в том числе применение соответствующих стандартов и опыта в практику учебных заведений Узбекистана.