Faol siyosiy muloqotlarning izchil davomi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning taklifiga binoan Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqaev 14-aprel kuni davlat tashrifi bilan mamlakatimizga keldi.
Oliy martabali mehmon 15 aprel' kuni Ko‘ksaroyda rasmiy kutib olindi.
Ushbu marosimdan so‘ng davlat rahbarlari tor doirada uchrashuv o‘tkazdi.
Prezidentimiz Qozog‘iston rahbarini O‘zbekistonga tashrifi bilan qutlab, bu keyingi yillarda ancha faollashgan siyosiy muloqotlarning izchil davomi ekanini ta'kidladi.
– Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti sifatida ilk davlat tashrifingizni O‘zbekistonga amalga oshirganingizni yuqori baholaymiz. Buni mamlakatlarimiz o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga qat'iy intilish ifodasi deb bilamiz. Qozog‘iston biz uchun yaqin qo‘shni, strategik sherik. Hamkorligimizning barcha yo‘nalishlari bo‘yicha ijobiy dinamikaga erishilayotganidan mamnunmiz, – dedi Shavkat Mirziyoev.
Qozog‘iston Prezidenti O‘zbekistonga taklif uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirib, muzokaralar samarali o‘tishiga ishonishini qayd etdi.
– Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlik sifati va amaliy mazmuni haqidagi gaplaringizga to‘la qo‘shilaman. Siz, hurmatli Shavkat Miromonovich, va Qozog‘istonning Birinchi Prezidenti Nursulton Nazarboev davlatlararo munosabatlarni yuqori bosqichga olib chiqdingiz. Bu sur'atni saqlab qolishni o‘zimning asosiy vazifam deb bilaman. Qozog‘istonda qardosh O‘zbekiston bilan aloqalarga talab juda katta, – dedi Qasim-Jomart Toqaev.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo, transport, sanoat kooperatsiyasi, turizm va boshqa sohalardagi hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi, tomonlarni qiziqtirgan mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashildi.
O‘zbekiston va Qozog‘iston BMT, ShHT, MDH, Islom hamkorlik tashkiloti, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi kabi xalqaro tuzilmalar doirasida samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Qozog‘iston mamlakatimiz tashabbusi bilan BMT shafeligida tashkil etilgan Orolbo‘yi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p tomonlama sheriklik asosidagi Trast fondi faoliyatini qo‘llab-quvvatladi.
Mintaqada tinchlik va xavfsizlikni mustahkamlash, Afg‘onistondagi vaziyatni tinch yo‘l bilan hal etishga ko‘maklashish masalalariga ham e'tibor qaratildi.
Muloqotda mintaqaviy va xalqaro ahamiyatga molik masalalar bo‘yicha tomonlarning pozisiyalari mos yoki yaqin ekani yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi.

Последовательное продолжение активного политического диалога
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев 14 апреля прибыл в нашу страну с государственным визитом.
Официальная встреча высокого гостя состоялась 15 апреля в резиденции Куксарой.
После церемонии главы государств провели встречу в узком формате.
Президент нашей страны поздравил главу Казахстана с визитом в нашу страну и отметил, что это событие является последовательным продолжением заметно активизировавшегося в последние годы политического диалога.
– Мы высоко ценим то, что первым вашим государственным визитом в качестве Президента Республики Казахстан стал визит в Узбекистан. В этом мы видим яркое проявление приверженности дальнейшему углублению стратегического партнерства между нашими странами. Для нас Казахстан – близкий сосед и стратегический партнер. Нас радует положительная динамика по всем направлениям сотрудничества, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент Казахстана выразил благодарность главе нашего государства за приглашение в Узбекистан и уверенность в том, что переговоры пройдут плодотворно.
– Я полностью согласен с вашей оценкой качества и практического содержания сотрудничества между нашими странами. Вы, уважаемый Шавкат Миромонович, и Первый Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев вывели межгосударственные отношения на совершенно новый уровень. Считаю своей задачей сохранить эти темпы. В Казахстане очень высокая потребность в сотрудничестве с братским Узбекистаном, – отметил Касым-Жомарт Токаев.
На встрече обсуждены перспективы дальнейшего укрепления двусторонних отношений дружбы и добрососедства, сотрудничества в области торговли, транспорта, промышленной кооперации, туризма и других сферах, состоялся обмен мнениями по региональным и международным вопросам, представляющим взаимный интерес.
Узбекистан и Казахстан конструктивно взаимодействуют в рамках таких международных структур, как ООН, ШОС, СНГ, Организация исламского сотрудничества, Международный фонд по спасению Арала. Казахстан поддержал начало деятельности организованного по инициативе Узбекистана Многопартнерского трастового фонда ООН для Приаралья.
Стороны рассмотрели также вопросы укрепления мира и безопасности в регионе, содействия урегулированию ситуации в Афганистане.
В ходе встречи вновь подтверждено единство или близость позиций двух стран по вопросам региональной и международной повестки.