O’zbekiston – Аvstriya: savdo-iqtisodiy hamkorlik bo’yicha yangi imkoniyatlar
Toshkentda 9 aprel kuni Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo’yicha O’zbekiston – Аvstriya hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisi bo’lib o’tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning iqtisod, savdo-sanoat, sarmoya, fan, ta'lim, qishloq va suv xo’jaligi, energetika, yengil va kimyo sanoati kabi qator sohalar uchun mas'ul vazirlik va idoralari, kompaniya rahbarlari ishtirok etdi.
O’zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov, Аvstriyaning raqamlashtirish va iqtisodiy ishlar Federal vazirligining tashqi iqtisodiy aloqalar bo’yicha bosh direktori Frants Vessing va boshqalar ikki tomonlama hamkorlik ko’plab yo’nalishlarda, xususan, savdo-iqtisodiy sohalarda rivojlanib borayotganini ta'kidladi.
Mamlakatimizda Аvstriya sarmoyasi ishtirokida 50 ga yaqin qo’shma korxona faoliyat ko’rsatmoqda. 2018 yilda o’zaro tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshgan. Bugungi kunda O’zbekistondan Аvstriyaga kimyo sanoati, metall, qishloq xo’jaligi mahsulotlari eksport qilinmoqda.
Hukumatlararo komissiya majlisida o’zaro tovar ayirboshlash hajmini yanada oshirish, savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirishdan har ikki tomon birdek manfaatdor ekani qayd etildi.
Ta'kidlanganidek, tomonlar farmatsevtika, kimyo, yengil sanoat, ilm-fan, texnologiyalar, turizm, standartlashtirish va ekologiya kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo’yicha ulkan salohiyatga ega. Shuningdek, O’zbekistonda avstriyalik iste'molchilarni yuqori sifatli tekstilь, sarxil va quritilgan, qayta ishlangan meva-sabzavotlar kabi talab yuqori bo’lgan mahsulotlar bilan ta'minlash imkoniyati mavjud.
Tadbir doirasida “Аngren” erkin iqtisodiy zonasida metall konstruktsiyalar ishlab chiqarish, metallni ruxlashga ixtisoslashgan zavodlar bunyod etish, Surxondaryo viloyati poliz ekinlari yetishtirishga ixtisoslashgan zamonaviy issiqxonalar qurish borasida kelishuvlarga erishildi.
Shu kuni Toshkentda O’zbekiston – Аvstriya ishbilarmonlari biznes-forumi ham tashkil etildi.
Forumda Аvstriyaning tibbiyot, farmatsevtika, oziq-ovqat, kimyo sanoati, transport, logistika, sayyohlik, qurilish, energetika, turizm, qishloq xo’jaligi kabi sohalarga ixtisoslashgan 30 ga yaqin kompaniya vakillari ishtirok etdi. Tadbir doirasida mehmonlar mamlakatimizda investitsiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni erkinlashtirish, tadbirkorlarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar mazmuni bilan tanishtirildi.
– O’zbekistonda iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan ijobiy o’zgarishlar Аvstriya ishbilarmonlarining mamlakatingizga bo’lgan qiziqishini oshirmoqda, – dedi Аvstriya iqtisodiyoti Federal palatasi vitse-prezidenti Rixard Shents. – Ular mamlakatingiz ishbilarmon doira vakillari bilan energetika, qishloq xo’jaligi, tibbiy anjomlar va uskunalar ishlab chiqarish, farmatsevtika, go’sht, meva-sabzavotlarni qayta ishlash, urug’chilik, yuk tashish kabi iqtisodiyotning ko’plab sohalari bo’yicha hamkorlik o’rnatishga tayyor.
Tadbirda o’zaro hamkorlikda qo’shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. O’zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi, "O’zkimyosanoat" aktsiyadorlik jamiyati, "O’zto’qimachiliksanoat" uyushmasi, Sog’liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmoqlarini rivojlantirish agentligi vakillari tomonidan yangi investitsiyaviy loyihalar bo’yicha taqdimotlar o’tkazildi.

Узбекистан – Австрия: новые возможности торгово-экономического сотрудничества
В Ташкенте 9 апреля состоялось очередное заседание Узбекско-Австрийской межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
В мероприятии приняли участие руководители ответственных министерств и ведомств, компаний, работающих в экономической, торгово-промышленной, инвестиционной, научной и образовательной сферах, в сельском и водном хозяйстве, энергетике, легкой и химической промышленности.
Министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков, генеральный директор по внешнеэкономическим связям Федерального министерства по делам цифровизации и экономики Австрии Франц Вессинг и другие отметили, что двустороннее сотрудничество развивается по многим направлениям, в том числе в торгово-экономической сфере.
В нашей стране функционируют около 50 совместных предприятий с участием австрийских инвестиций. В 2018 году объем взаимного товарооборота вырос на 40 процентов. В настоящее время из Узбекистана в Австрию экспортируются продукция химической промышленности, сельского хозяйства, изделия из металла.
На заседании межправительственной комиссии отмечалось, что стороны одинаково заинтересованы в дальнейшем увеличении объема взаимного товарооборота, расширении торгово-экономического, научно-технического, инвестиционного сотрудничества.
Как отмечалось, стороны обладают большим потенциалом по развитию сотрудничества в области фармацевтики, легкой промышленности, науки и техники, технологий, туризма, стандартизации и экологии. Вместе с тем в Узбекистане имеется возможность для обеспечения австрийских потребителей высококачественным текстилем, отборными сухофруктами, переработанной плодоовощной продукцией.
В рамках мероприятия достигнуты договоренности по строительству в свободной экономической зоне “Ангрен” заводов по производству металлоконструкций, оцинковке металла, современных теплиц для выращивания бахчевых культур в Сурхандарьинской области.
В этот же день в Ташкенте состоялся Узбекско-австрийский бизнес-форум деловых людей.
В форуме приняли участие представители около 30 австрийских компаний, специализирующихся в области медицины, фармацевтики, продовольствия, химической промышленности, транспорта, логистики, туризма, строительства, энергетики, сельского хозяйства и другие. В рамках мероприятия гости ознакомлены с проводимой в нашей стране работой по улучшению инвестиционной среды, либерализации экономики, защите законных прав и интересов предпринимателей.
- Происходящие в Узбекистане позитивные преобразования повышают интерес австрийских бизнесменов к вашей стране, - говорит вице-президент Федеральной палаты экономики Австрии Рихард Шнец. – Они готовы установить сотрудничество с деловыми кругами вашей страны в сферах энергетики, сельского хозяйства, производства медицинского оборудования и приборов, фармацевтики, переработки мяса и плодоовощной продукции, семеноводства, перевозки грузов и по ряду других направлений.
На мероприятии обсуждены вопросы производства и реализации совместных проектов. Представителями Государственного комитета по развитию туризма, акционерного общества «Узкимёсаноат», ассоциации «Узтукимачиликсаноат», Агентства по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения Республики Узбекистан проведены презентации новых проектов.