O’zbekiston – Аvstriya: savdo-iqtisodiy hamkorlik bo’yicha yangi imkoniyatlar
Toshkentda 9 aprel kuni Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo’yicha O’zbekiston – Аvstriya hukumatlararo komissiyasining navbatdagi majlisi bo’lib o’tdi.
Tadbirda ikki mamlakatning iqtisod, savdo-sanoat, sarmoya, fan, ta'lim, qishloq va suv xo’jaligi, energetika, yengil va kimyo sanoati kabi qator sohalar uchun mas'ul vazirlik va idoralari, kompaniya rahbarlari ishtirok etdi.
O’zbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov, Аvstriyaning raqamlashtirish va iqtisodiy ishlar Federal vazirligining tashqi iqtisodiy aloqalar bo’yicha bosh direktori Frants Vessing va boshqalar ikki tomonlama hamkorlik ko’plab yo’nalishlarda, xususan, savdo-iqtisodiy sohalarda rivojlanib borayotganini ta'kidladi.
Mamlakatimizda Аvstriya sarmoyasi ishtirokida 50 ga yaqin qo’shma korxona faoliyat ko’rsatmoqda. 2018 yilda o’zaro tovar ayirboshlash hajmi 40 foizga oshgan. Bugungi kunda O’zbekistondan Аvstriyaga kimyo sanoati, metall, qishloq xo’jaligi mahsulotlari eksport qilinmoqda.
Hukumatlararo komissiya majlisida o’zaro tovar ayirboshlash hajmini yanada oshirish, savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, sarmoyaviy hamkorlikni kengaytirishdan har ikki tomon birdek manfaatdor ekani qayd etildi.
Ta'kidlanganidek, tomonlar farmatsevtika, kimyo, yengil sanoat, ilm-fan, texnologiyalar, turizm, standartlashtirish va ekologiya kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo’yicha ulkan salohiyatga ega. Shuningdek, O’zbekistonda avstriyalik iste'molchilarni yuqori sifatli tekstilь, sarxil va quritilgan, qayta ishlangan meva-sabzavotlar kabi talab yuqori bo’lgan mahsulotlar bilan ta'minlash imkoniyati mavjud.
Tadbir doirasida “Аngren” erkin iqtisodiy zonasida metall konstruktsiyalar ishlab chiqarish, metallni ruxlashga ixtisoslashgan zavodlar bunyod etish, Surxondaryo viloyati poliz ekinlari yetishtirishga ixtisoslashgan zamonaviy issiqxonalar qurish borasida kelishuvlarga erishildi.
Shu kuni Toshkentda O’zbekiston – Аvstriya ishbilarmonlari biznes-forumi ham tashkil etildi.
Forumda Аvstriyaning tibbiyot, farmatsevtika, oziq-ovqat, kimyo sanoati, transport, logistika, sayyohlik, qurilish, energetika, turizm, qishloq xo’jaligi kabi sohalarga ixtisoslashgan 30 ga yaqin kompaniya vakillari ishtirok etdi. Tadbir doirasida mehmonlar mamlakatimizda investitsiya muhitini yaxshilash, iqtisodiyotni erkinlashtirish, tadbirkorlarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar mazmuni bilan tanishtirildi.
– O’zbekistonda iqtisodiy sohalarda amalga oshirilayotgan ijobiy o’zgarishlar Аvstriya ishbilarmonlarining mamlakatingizga bo’lgan qiziqishini oshirmoqda, – dedi Аvstriya iqtisodiyoti Federal palatasi vitse-prezidenti Rixard Shents. – Ular mamlakatingiz ishbilarmon doira vakillari bilan energetika, qishloq xo’jaligi, tibbiy anjomlar va uskunalar ishlab chiqarish, farmatsevtika, go’sht, meva-sabzavotlarni qayta ishlash, urug’chilik, yuk tashish kabi iqtisodiyotning ko’plab sohalari bo’yicha hamkorlik o’rnatishga tayyor.
Tadbirda o’zaro hamkorlikda qo’shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. O’zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo’mitasi, "O’zkimyosanoat" aktsiyadorlik jamiyati, "O’zto’qimachiliksanoat" uyushmasi, Sog’liqni saqlash vazirligi huzuridagi Farmatsevtika tarmoqlarini rivojlantirish agentligi vakillari tomonidan yangi investitsiyaviy loyihalar bo’yicha taqdimotlar o’tkazildi.

Uzbekistan – Austria: New opportunities for trade and economic cooperation
On April 9, Tashkent hosted a regular meeting of Uzbekistan – Austria Intergovernmental Commission on Trade and Economic Cooperation.
The event was attended by heads of responsible ministries and agencies, companies operating in the economic, trade, industrial, investment, scientific and educational spheres, in agriculture and water management, energy, light and chemical industries.
The Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov, Director General for Foreign Economic Relations of the Federal Ministry of Digital and Economic Affairs of Austria Franz Wessig and others noted that bilateral cooperation is developing in many areas, including in trade and economic sphere.
There are about 50 joint ventures with Austrian investments in Uzbekistan. In 2018, the trade turnover grew by 40 percent. Currently, products of chemical industry, agriculture, and metal products are exported from Uzbekistan to Austria.
At the meeting of the Intergovernmental Commission, it was noted that the parties are equally interested in further increasing the volume of mutual trade, expanding trade, economic, scientific, technical and investment cooperation.
As it was noted, the parties have great potential for developing cooperation in pharmaceuticals, light industry, science and technology, tourism, standardization and ecology. At the same time, Uzbekistan has the opportunity to provide Austrian consumers with high-quality textiles, selected dried fruits, processed fruits and vegetables.
At the event, agreements were reached on construction of plants for production of steel structures, metal galvanizing, modern greenhouses for growing melon crops in Surkhandarya region in Angren free economic zone.
On the same day, Uzbekistan – Austria business forum was held in Tashkent.
At the event, issues of production and implementation of joint projects were discussed. Representatives of the State Committee for Tourism Development, Uzkimyosanoat Joint-Stock Company, Uztuqimachiliksanoat Association, the Pharmaceutical Industry Development Agency under the Ministry of Health of the Republic of Uzbekistan presented new projects.