Oʻzbekiston Belarus bilan hamkorlikda ilmiy laboratoriyalar ochish taklifini berdi
Oʻzbekiston Belarusga ilmiy hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, jumladan, qoʻshma laboratoriyalar ochishni taklif qildi. Bu va boshqa muhim masalalar Belarus Respublika Kengashi raisi Mixail Myasnikovichning Toshkent delegatsiyasi bilan boʻlgan uchrashuvida muhokama qilindi, deb xabar beradi BЕLTA muxbiri.
Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonovning taʼkidlashicha, Toshkent delegatsiyasi Belarusga turli sohalarda ilmiy aloqalar oʻrnatish uchun tashrif buyurdi. Oʻzbekiston sanoatga ilmiy-tadqiqot ishlanmalarini samarali joriy qilish tajribasi katta qiziqish bildirmoqda. “Niyatimiz, shu tajribani oʻrganish, Oʻzbekiston va Belarusda qoʻshma laboratoriyalar, universitetlarda fakultetlar ochish, ikkala mamlakat texnoparklari oʻrtasida hamkorlik oʻrnatishdir”, ­ dedi vazir.
- Oʻzbekiston uchun Belarusning innovatsion rivojlanish sohasidagi tajribasi, ilm-fan va ishlab chiqarish oʻrtasidagi aloqalar namunaviydir, - soʻzida davom etdi I.Abdurahmonov.
Belarus Respublika Kengashidagi uchrashuv chogʻida muhokama qilingan Belarus-Oʻzbekiston hududlarining ilk Forumi ham shunga qaratiladi. Mixail Myasnikovichning xabar berishicha, Belarus parlamentining yuqori palatasi mazkur tadbirga faol tayyorgarlik koʻrmoqda, buning uchun tashkiliy qoʻmita ham tuzildi. Spiker shuningdek shartnomalar bazasini kengaytirish masalalarini muhokama qilishni taklif etib, ilmiy hamkorlikni rivojlantirish gʻoyasini qoʻllab-quvvatladi.
Respublika Kengashi raisi soʻnggi yillarda ikki tomonlama munosabatlarning faollashganiga eʼtibor qaratdi. Belarus Prezidenti Aleksandr Lukashenkoning 2018 yil sentabr oyidagi Oʻzbekistonga rasmiy tashrifi mazkur hamkorlikning yanada rivojlanishiga yoʻl ochdi. Tashrif doirasida 19 ta bitim imzolanib, spikerning taʼkidlashicha, barcha yoʻnalishlarda hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkonini beruvchi tezkor shartnomaviy imkoniyatlar ochildi.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston delegatsiyasiga Toshkent viloyat hokimi Gʻulomjon Ibrohimov boshchilik qilib, tashrif chogʻida savdo-iqtisodiy, investitsion va hududiy hamkorlik masalalari muhokama qilinadi.

Узбекистан предлагает Беларуси открывать совместные научные лаборатории
Узбекистан предлагает Беларуси развивать научное сотрудничество, в частности, открывать совместные лаборатории. Речь об этом шла на встрече председателя Совета Республики Михаила Мясниковича с делегацией Ташкента, передает корреспондент БЕЛТА.
По словам министра инновационного развития Узбекистана Иброхима Абдурахмонова, ташкентская делегация посещает Беларусь, чтобы в том числе установить тесные научные контакты в различных областях. Особый интерес для узбекской стороны представляет опыт успешного внедрения научно-исследовательских разработок в промышленность.
"Хотелось бы изучить этот опыт, открыть в Узбекистане и Беларуси совместные лаборатории, факультеты в университетах, наладить тесное сотрудничество между технопарками двух стран", - сказал он. Узбекистан считает образцовым опыт Беларуси в части инновационного развития, того, как в стране налажена связь между наукой и производством, добавил министр. Стороны заинтересованы также в укреплении межрегионального сотрудничества.
На это будет нацелен и первый Форум регионов Беларуси и Узбекистана, подготовка к которому обсуждалась во время встречи в Совете Республики. Михаил Мясникович проинформировал, что верхняя палата белорусского парламента активно готовит это мероприятие, создан оргкомитет. Спикер предложил также обсудить вопросы расширения договорной базы, поддержал идею развития научного сотрудничества.
Председатель Совета Республики обратил внимание на активизацию двусторонних отношений в последние годы. Импульс сотрудничеству придал официальный визит в Узбекистан Президента Беларуси Александра Лукашенко в сентябре 2018 года. Тогда было подписано 19 соглашений, открылся, как отметил спикер, оперативный договорной простор, позволяющий выстроить сотрудничество по всем направлениям.
Делегацию возглавляет хоким (губернатор) Ташкентской области Гуломжон Ибрагимов. Во время визита в Беларусь обсуждаются торгово-экономическое, инвестиционное и региональное сотрудничество.