Ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida
2019-04-06 | Hujjatlar
So‘nggi yillarda respublikamizda ko‘chmas mulk ob’ektlariga bo‘lgan huquqlarni ro‘yxatdan o‘tkazish sohasidagi davlat xizmatlari sifatini yaxshilashga qaratilgan bir qator chora-tadbirlar amalga oshirildi.
Shu bilan birga, ushbu sohadagi davlat xizmatlari ko‘rsatish tizimini yanada takomillashtirish ularning tezkorligi va foydalanish imkoniyatlarini oshirishni, davlat organlari faoliyatining shaffofligiga erishishni va xizmatlardan foydalanuvchilarga axborot xizmati ko‘rsatishni yaxshilashni taqozo etmoqda.
Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini faol joriy etish, tegishli tizimlarni davlat organlarining elektron ma’lumotlar bazalariga integratsiya qilish ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish jarayonini soddalashtirishning asosiy ustuvor yo‘nalishlari hisoblanadi.
Ko‘rsatilayotgan davlat xizmatlari sifatini oshirish, ko‘chmas mulkni sotishda ortiqcha tartib-taomillarni qisqartirish, geodeziya va yer kadastri sohasiga tadbirkorlik sub’ektlarini jalb etish, raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish, shuningdek, 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturidagi vazifalarni bajarishni ta’minlash maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Adliya vazirligi, Markaziy bank hamda Davlat aktivlarini boshqarish agentligining:
davlat notarial idoralari tomonidan – ko‘chmas mulkka oid bitimlarni tasdiqlash ishlarini amalga oshirishda, ko‘chmas mulkning bir qismiga bo‘lgan huquqlar vujudga kelgan, boshqa shaxsga o‘tgan, cheklangan (yuklangan) va bekor bo‘lgan hollar bundan mustasno;
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan – “E-IJRO AUKSION” Yagona elektron savdo maydonchasida ko‘chmas mulkni (davlat aktivlari qismida) auksion orqali sotishda;
rieltorlik tashkilotlari tomonidan – noturar ko‘chmas mulk bo‘yicha rieltorlik xizmatlarini ko‘rsatishda;
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2016 yil 21 oktyabrdagi PQ-2639-sonli qarori bilan tasdiqlangan 2017-2021 yillarda qishloq joylarda yangilangan namunaviy loyihalar bo‘yicha arzon uy-joylar qurish dasturida ishtirok etayotgan tijorat banklari (keyingi o‘rinlarda – tijorat banklari) tomonidan – qurilishi tugallangan uy-joyni rasmiylashtirishda “yagona darcha” tamoyili asosida Ko‘chmas mulk ob’ektlariga bo‘lgan huquqlarning davlat reyestridan (keyingi o‘rinlarda – Reyestr) ko‘chirma berish tartibini joriy etish to‘g‘risidagi takliflariga rozilik berilsin.
2019 yil 1 sentyabrdan boshlab notarial harakatlar asosida vujudga keladigan Toshkent shahrida joylashgan ko‘chmas mulkka, 2020 yil 1 yanvardan boshlab esa Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda joylashgan ko‘chmas mulkka nisbatan mulk huquqi va boshqa ashyoviy huquqlar haqidagi ma’lumotlar Reyestrga faqat davlat notarial idorasining talabnomasiga asosan elektron shakldagi kadastr pasporti tayyorlanganidan keyin notariuslar tomonidan axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda huquq egasini o‘zgartirish shaklida kiritiladi va bir vaqtning o‘zida Reyestrdan ko‘chirma beriladi;
2020 yilning 1 yanvaridan boshlab uy-joyga mulk huquqini hamda qonun asosidagi ipotekani davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun uy-joyni foydalanishga qabul qilib olish dalolatnomasi va boshqa zarur hujjatlar tijorat banklari tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar hamda Toshkent shahar yer tuzish va ko‘chmas mulk kadastri davlat korxonasining tegishli tuman (shahar) filiallariga (keyingi o‘rinlarda – davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlar) axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda yuboriladi;
2020 yil 1 yanvardan boshlab ko‘chmas mulk ob’ektini “E-IJRO AUKSION” Yagona elektron savdo maydonchasida auksion orqali sotish (davlat aktivlari qismida) va rieltorlik xizmatlari ko‘rsatish natijasida vujudga keladigan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan ma’lumotlar tegishlicha Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va rieltorlik tashkilotlari tomonidan davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlarga axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan foydalangan holda yuboriladi;
Reyestrdan ko‘chirma Davlat aktivlarini boshqarish agentligi, rieltorlik tashkilotlari va tijorat banklari (keyingi o‘rinlarda – tashkilotlar) tomonidan mulkdorning xohishiga ko‘ra elektron va (yoki) qog‘oz shaklida ko‘chmas mulk ob’ektlariga bo‘lgan huquqlar va qonun asosidagi ipoteka davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganidan keyin ushbu bandda nazarda tutilgan muddatlarda beriladi.
a) tashkilotlarning ma’lumotlari asosida mulk huquqi va boshqa ashyoviy huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishda ko‘chmas mulk ob’ektiga bo‘lgan huquqni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish to‘g‘risida ariza talab etilmaydi;
b) ko‘chmas mulkka nisbatan mulk huquqi va boshqa ashyoviy huquqlarni, shuningdek, qonun asosidagi ipotekani davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun tashkilotlar tomonidan qonun hujjatlarida belgilangan ro‘yxatga olish yig‘imlari undiriladi va ular quyidagi tartibda taqsimlanadi:
10 foizi Adliya vazirligi yoki Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (ko‘chmas mulkni “E-IJRO AUKSION” Yagona elektron savdo maydonchasida auksion orqali sotishda va rieltorlik xizmatlari ko‘rsatishda) budjetdan tashqari jamg‘armalarining shaxsiy hisobvaraqlariga yoxud tijorat banklarning bank hisob raqamiga;
qolgan mablag‘lar davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlarning bank hisob raqamiga o‘tkaziladi;
v) 2020 yil 1 yanvardan boshlab ko‘chmas mulkning yangi egalari to‘g‘risidagi ma’lumotlar ularga bo‘lgan huquqlar davlat ro‘yxatidan o‘tkazilganidan keyin tegishlicha davlat notarial idoralari va davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlar tomonidan kommunal xizmatlarning axborot tizimlariga avtomatik tarzda yuboriladi. Bunda kommunal xizmatlar ko‘chmas mulkning yangi egalaridan ko‘chmas mulkka bo‘lgan huquqni tasdiqlovchi hujjatlarni talab qilishga haqli emas.
ko‘chmas mulkni begonalashtirishda davlat notarial idorasiga Reyestrga ulanish imkoniyatini bergan holda, unga bino va inshootlarning tarkibi va tegishliligi to‘g‘risidagi ma’lumotnomani taqdim etishni;
davlat organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan ko‘chmas mulk egalaridan davlat ro‘yxatidan o‘tkazish uchun taqdim etilgan hujjatga ro‘yxatdan o‘tkazuvchi organning yozuvi (shtampi) qo‘yilishini talab qilishni;
2020 yil 1 yanvardan boshlab qurilgan uy-joyga mulk huquqini hamda qonun asosidagi ipotekani O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi organlarida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishini ta’minlash, shuningdek, bankka ro‘yxatdan o‘tkazilgan uy-joyga nisbatan mulk huquqi to‘g‘risidagi hujjat nusxasini va qonun asosidagi ipoteka davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgani to‘g‘risidagi shtamp qo‘yilgan kredit shartnomasini taqdim etish bo‘yicha qarz oluvchining majburiyatlarini nazarda tutuvchi tartib bekor qilinsin.
5. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi va Savdo-sanoat palatasining 2020 yil 1 yanvardan boshlab tajriba-sinov tariqasida Toshkent viloyati va Toshkent shahrida ko‘chmas mulk bo‘yicha kadastr muhandisi (keyingi o‘rinlarda – kadastr muhandisi) institutini joriy etish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin. Kadastr muhandisi shartnoma asosida ko‘chmas mulk ob’ektlarini xatlovdan o‘tkazadi (birlamchi kadastr hisobi bundan mustasno), ularning qavatma-qavat rejalarini tuzadi, texnik rejalarini rasmiylashtiradi, shuningdek, ularni texnik hisobga qo‘yadi. Kadastr muhandislariga nisbatan quyidagi talablar nazarda tutiladi:
geodeziya va yer kadastri bo‘yicha oliy ma’lumotga ega yoki kadastr munosabatlari sohasida kasbiy qayta tayyorgarlik dasturi bo‘yicha ta’lim olgan, shuningdek, tegishli malaka komissiyalarining qarorlari asosida Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasining malaka shahodatnomasini olgan shaxs kadastr muhandisi bo‘lishi mumkin;
malaka shahodatnomasini olish uchun shaxs geodeziya va yer kadastri bo‘yicha kamida bir yil ish stajiga ega bo‘lishi va malaka imtihonini topshirishi shart;
kadastr muhandisi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi shaxs rieltorlik tashkilotlari bilan mehnat shartnomasini tuzadi.
6. O‘zbekiston Respublikasi Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vazirligi, Energetika vazirligi, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Bosh prokuratura huzuridagi Majburiy ijro byurosi bilan birgalikda 2019 yil 1 mayga qadar:
a) quyidagilarga imkoniyat beruvchi yagona tizim (integratsiya tarmog‘i)ni yaratish:
kommunal xizmatlar ko‘rsatuvchi (gaz ta’minoti, sovuq suv ta’minoti va suv chiqarib tashlovchi, issiqlik ta’minoti (markaziy isitish va issiq suv ta’minoti), elektr ta’minoti, maishiy chiqindilarni olib ketish, o‘rnatib qo‘yilgan telefon aloqasi va boshqalar) korxonalarning axborot tizimlarini integratsiyalash;
texnik shartlarni olish, ob’ektlarni muhandis-texnik ta’minot tarmoqlariga ulash bo‘yicha shartnomalarni tuzish uchun yagona ariza berish;
debitor va kreditor qarzdorlik to‘g‘risidagi hisobni aktual holatda yuritish;
hisobga olish uskunalari ko‘rsatkichlarini onlayn tartibda qayta ishlash;
ko‘chmas mulkning kadastr raqami asosida iste’molchining unifikatsiya qilingan shaxsiy hisobvaraqasini joriy etish;
iste’molchilarga kommunal xizmatlar to‘g‘risidagi ma’lumotlarni yagona shaxsiy kabinetdan olish imkoniyatini taqdim qilish;
iste’molchilarga ko‘rsatilgan kommunal xizmatlar uchun hisoblangan to‘lovlarning yagona hisob-kitobini yuborish;
davlat organlariga yagona tizimda debitor va kreditor qarzdorligi to‘g‘risidagi axborotni taqdim qilish;
b) yagona tizim (integratsiya tarmog‘i)ni yaratish va ishlatish, shuningdek, server uskunalari va tegishli hisoblash asboblarini, shu jumladan, davlat-xususiy sheriklik shartlari asosida hamda xalqaro grantlarni jalb etgan holda xarid qilish va o‘rnatishning moliyalashtirish manbalarini belgilash;
v) kommunal xizmatlardan foydalanishning yagona hisobini yuritishni muvofiqlashtirish va tartibga solish bo‘yicha vakolatli organni uning texnik va professional tayyorgarligini inobatga olgan holda belgilash bo‘yicha takliflarni kiritsin.
7. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi:
Davlat soliq qo‘mitasi, Ichki ishlar vazirligi va Davlat personallashtirish markazi bilan birgalikda 2019 yil 1 avgustga qadar Toshkent shahri bo‘yicha, 2019 yil 1 dekabrga qadar muddatda esa Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar bo‘yicha mulkdorlar – jismoniy shaxslarning shaxsiy identifikatsiya ma’lumotlari (JSH ShIM) va mulkdorlar – yuridik shaxslarning identifikatsiya raqamlari (INN) Reyestrga kiritilishini;
Adliya vazirligi va tijorat banklari bilan birgalikda mavjud axborot tizimlariga zarur o‘zgartirishlar kiritilishini hamda Reyestrning mavjud ma’lumotlar bazalari bilan integratsiyalashuvini;
Adliya vazirligi bilan birgalikda uch oy muddatda, shu jumladan, malaka shahodatnomasini berish, kadastr munosabatlari sohasidagi kasbiy qayta tayyorgarlik dasturi bo‘yicha o‘qitish mexanizmini, shuningdek, kadastr muhandislari faoliyatini baholash va monitoring qilish mezonlarini nazarda tutuvchi kadastr muhandisi faoliyati bilan shug‘ullanish tartibi ishlab chiqilishini;
kadastr muhandislari faoliyati monitoringi natijalari asosida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasiga kadastr muhandisi institutini takomillashtirish bo‘yicha takliflar kiritilishini ta’minlasin.
8. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi 2019 yil 1 dekabrga qadar rieltorlik xizmatlari ko‘rsatish imkoniyatini ta’minlovchi yagona axborot tizimini ishlab chiqib, uni Reyestr bilan uyg‘unlashtirsin.
9. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ikki oy muddatda ushbu qarorning talablaridan kelib chiqqan holda tashkilotlar tomonidan ma’lumotlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazishni amalga oshiruvchi organlarga yuborish tartibi ishlab chiqilishini, shuningdek, ko‘chmas mulk ob’ektlariga bo‘lgan huquqlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi qayta ko‘rib chiqilishini ta’minlasin.
10. O‘zbekiston Respublikasi Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi ikki oy muddatda qonun hujjatlariga ushbu qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
11. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining birinchi o‘rinbosari – O‘zbekiston Respublikasi transport vaziri A.J.Ramatov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество
2019-04-06 | Документы
За последние годы в республике реализован ряд мер, направленных на улучшение качества государственных услуг в сфере регистрации прав на объекты недвижимости.
Вместе с тем дальнейшее совершенствование системы оказания государственных услуг в данной сфере обуславливает необходимость повышения их оперативности и доступности, достижения прозрачности деятельности государственных органов и улучшения информационного обслуживания пользователей услуг.
Активное внедрение информационно-коммуникационных технологий, интеграция соответствующих систем с электронными базами данных государственных органов являются основными приоритетами упрощения процесса государственной регистрации прав на недвижимое имущество.
В целях повышения качества оказываемых государственных услуг, сокращения излишних процедур при реализации недвижимого имущества, привлечения субъектов предпринимательства в сферу геодезии и земельного кадастра, развития цифровой экономики, а также во исполнение задач Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития»:
1. Согласиться с предложениями Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Министерства юстиции, Центрального банка и Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан о внедрении порядка выдачи выписки из Государственного реестра прав на объекты недвижимости (далее – Реестр) по принципу «одно окно»:
государственными нотариальными конторами – при осуществлении ими удостоверения сделок с недвижимым имуществом, за исключением случаев возникновения, перехода, ограничения (обременения) и прекращения прав на часть недвижимого имущества;
Агентством по управлению государственными активами – при реализации недвижимого имущества (в части государственных активов) через аукцион на Единой электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION»;
риэлторскими организациями – при оказании ими риэлторских услуг по нежилому недвижимому имуществу;
коммерческими банками, участвующими в Программе по строительству доступных жилых домов по обновленным типовым проектам в сельской местности на 2017–2021 годы, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 21 октября 2016 года № ПП–2639 (далее – коммерческие банки) – при оформлении завершенного строительством жилого дома.
с 1 сентября 2019 года сведения о праве собственности и других вещных правах на недвижимое имущество, находящееся в городе Ташкенте, а с 1 января 2020 года – в Республике Каракалпакстан и областях, возникающих на основании нотариальных действий, вносятся в Реестр нотариусами в виде изменения правообладателя только по итогам составления кадастрового паспорта в электронном виде согласно заявке государственной нотариальной конторы (до удостоверения сделки с недвижимостью) с использованием информационно-коммуникационных технологий и одновременно выдается выписка из Реестра;
с 1 января 2020 года акт приемки жилого дома и другие необходимые сведения для осуществления государственной регистрации права собственности на построенный жилой дом и ипотеки на основании закона направляются коммерческими банками в филиалы государственных предприятий землеустройства и кадастра недвижимости Республики Каракалпакстан, областей и города Ташкента в соответствующих районах (городах) (далее – органы, осуществляющие государственную регистрацию) с использованием информационно-коммуникационных технологий;
с 1 января 2020 года сведения, необходимые для осуществления государственной регистрации прав на объекты недвижимости, возникающих в результате их реализации (в части государственных активов) через аукцион на Единой электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» и оказания риэлторских услуг, направляются соответственно Агентством по управлению государственными активами и риэлторскими организациями в органы, осуществляющие государственную регистрацию, с использованием информационно-коммуникационных технологий;
выписка из Реестра выдается в сроки, предусмотренные настоящим пунктом, после государственной регистрации прав на недвижимое имущество и ипотеки на основании закона Агентством по управлению государственными активами, риэлторскими организациями и коммерческими банками (далее – организации) в электронном и (или) бумажном виде по желанию собственника.
а) для государственной регистрации права собственности и других вещных прав, осуществляемых на основании сведений организаций, заявление о государственной регистрации прав на объект недвижимости не требуется;
б) для осуществления государственной регистрации права собственности и других вещных прав на недвижимое имущество, а также ипотеки на основании закона организациями взыскиваются установленные законодательством регистрационные сборы, которые распределяются в следующем порядке:
10 процентов зачисляются на лицевые счета внебюджетных фондов Министерства юстиции или Агентства по управлению государственными активами (при реализации недвижимого имущества через аукцион на Единой электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» и оказании риэлторских услуг) либо на банковский расчетный счет коммерческих банков;
оставшиеся средства зачисляются на банковский расчетный счет органов, осуществляющих государственную регистрацию;
в) с 1 января 2020 года сведения о новых правообладателях недвижимого имущества после осуществления государственной регистрации прав на них направляются соответственно государственными нотариальными конторами и органами, осуществляющими государственную регистрацию, в информационные системы коммунальных служб в автоматическом режиме. При этом коммунальные службы не вправе требовать от новых правообладателей недвижимого имущества документы, подтверждающие право на недвижимость.
4. Отменить порядок, предусматривающий:
представление в государственную нотариальную контору справки о составе и принадлежности зданий и сооружений при отчуждении недвижимого имущества путем предоставления ему доступа к Реестру;
истребование государственными органами и иными организациями от правообладателей недвижимого имущества проставления надписи (штампа) регистрирующего органа на документе, представленном для государственной регистрации;
с 1 января 2020 года обязанность заемщика по обеспечению государственной регистрации в органах Государственного комитета Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру права собственности на построенный жилой дом и ипотеки на основании закона, а также представлению в банк копии документа о зарегистрированном праве собственности на жилой дом и кредитный договор с проставленным штампом о государственной регистрации ипотеки на основании закона.
5. Согласиться с предложением Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан и Торгово-промышленной палаты о внедрении с 1 января 2020 года, в качестве эксперимента, в Ташкентской области и городе Ташкенте института кадастрового инженера по недвижимости (далее – кадастровый инженер), осуществляющего на договорной основе инвентаризацию объектов недвижимости, за исключением первичного кадастрового учета, составление их поэтажных планов, оформление технических планов, а также постановку их на технический учет, предусмотрев в их отношении следующие требования:
кадастровым инженером может быть лицо, имеющее высшее образование по направлению геодезии и земельному кадастру или прошедшее обучение по программе профессиональной переподготовки в области кадастровых отношений, а также получившее на основании решений соответствующих квалификационных комиссий квалификационный аттестат Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру;
для получения квалификационного аттестата лицо должно иметь стаж работы по геодезии и земельному кадастру не менее одного года и обязано сдать квалификационный экзамен;
при осуществлении деятельности кадастрового инженера лицо заключает трудовой договор с риэлторскими организациями.
6. Министерству жилищно-коммунального обслуживания, Министерству энергетики, Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан, Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций совместно с Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан в срок до 1 мая 2019 года внести предложения по:
а) созданию единой системы (интеграционной шины), позволяющей:
интегрировать информационные системы предприятий, оказывающих коммунальные услуги (газоснабжение, холодное водоснабжение и водоотведение, теплоснабжение (центральное отопление и горячее водоснабжение), электроснабжение, вывоз бытовых отходов, фиксированная телефонная связь и другие);
осуществлять подачу единой заявки на получение технических условий, заключение договоров о подключении объектов к сетям инженерно-технического обеспечения;
вести учет о дебиторских и кредиторских задолженностях в актуальном состоянии;
обрабатывать показания приборов учета в режиме онлайн;
внедрить унифицированный лицевой счет потребителя на основе кадастрового номера недвижимого имущества;
предоставлять потребителям сведения о коммунальных услугах в едином персональном кабинете;
направлять потребителям единый расчет начисленных платежей за оказанные коммунальные услуги;
предоставлять государственным органам информацию о дебиторской и кредиторской задолженностях в единой системе;
б) определению источников финансирования создания и функционирования единой системы (интеграционной шины), а также приобретения и установки серверного оборудования и соответствующих приборов учета, в том числе на условиях государственно-частного партнерства, привлечения международных грантов;
в) определению уполномоченного органа по координации и регулированию единого учета потребления коммунальных услуг с учетом технической и профессиональной подготовки данного органа.
7. Государственному комитету Республики Узбекистан по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру обеспечить:
совместно с Государственным налоговым комитетом, Министерством внутренних дел и Государственным центром персонализации в срок до 1 августа 2019 года внесение персональных идентификационных данных собственников – физических лиц (ПИН ФЛ) и идентификационных номеров собственников – юридических лиц (ИНН) по городу Ташкенту в Реестр, а по Республике Каракалпакстан и областям – в срок до 1 декабря 2019 года;
совместно с Министерством юстиции и коммерческими банками внесение необходимых изменений в имеющиеся информационные системы и интеграцию Реестра с имеющимися базами данных;
совместно с Министерством юстиции в трехмесячный срок разработку порядка осуществления деятельности кадастрового инженера, предусматривающего в том числе механизм выдачи квалификационного аттестата, проведения обучения по программе профессиональной переподготовки в области кадастровых отношений, а также критерии проведения мониторинга и оценки деятельности кадастровых инженеров;
по результатам мониторинга деятельности кадастровых инженеров внесение в Администрацию Президента Республики Узбекистан предложений по совершенствованию института кадастрового инженера.
8. Агентству по управлению государственными активами в срок до 1 декабря 2019 года разработать единую информационную систему, обеспечивающую возможность оказания риэлторских услуг, интегрировав ее с Реестром.
9. Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок обеспечить разработку порядка направления организациями сведений в органы, осуществляющие государственную регистрацию, а также пересмотр порядка государственной регистрации прав на объекты недвижимости исходя из требований настоящего постановления.
10. Государственному комитету по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и первого заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан – министра транспорта Республики Узбекистан Раматова А.Ж.