O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida
2019-04-05 | Hujjatlar
O'zbekistion Respublikasi Qonuni
Qonunchilik palatasi tomonidan 2019 yil 22 fevralda
Senat tomonidan 2019 yil 28 fevralda
ma’qullangan
1-modda. O‘zbekiston Respublikasining 1998 yil 30 aprelda qabul qilingan 598–I-sonli Qonuni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasining Yer kodeksiga (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1998 yil, № 5–6, 82-modda; 2003 yil, № 9–10, 149-modda; 2004 yil, № 5, 90-modda; 2005 yil, № 1, 18-modda; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2007 yil, № 12, 608-modda; 2009 yil, № 1, 1-modda, № 12, 472-modda; 2011 yil, № 1, 1-modda; 2014 yil, № 1, 2-modda, № 9, 244-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2017 yil, № 9, 510-modda; 2018 yil, № 1, 1-modda, № 4, 224-modda, № 7, 432-modda, № 12, 781-modda; 2019 yil, № 1, 1-modda) quyidagi o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritilsin:
1) 36-modda:
birinchi qismining 10, 11 va 12-bandlari quyidagi mazmundagi 10, 11, 12 va 13-bandlarbilan almashtirilsin:
«10) qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun berilgan yer uchastkasidan bir yil mobaynida va qishloq xo‘jaligi sohasiga taalluqli bo‘lmagan ehtiyojlar uchun berilgan yer uchastkasidan ikki yil mobaynida foydalanilmaganida;
11) meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilish huquqini beruvchi order kimoshdi savdosi asosida sotib olinganidan keyin yer uchastkasidan ikki yil mobaynida foydalanilmaganida, yer uchastkasiga meros qilib qoldiriladigan umrbod egalik qilish huquqi garovda bo‘lgan taqdirda esa – garov shartnomasi muddati mobaynida foydalanilmaganida. Foydalanilmayotgan yer uchastkalari ularning avvalgi egalari to‘lagan qiymat ushbu egalarga kompensatsiya qilingan holda olib qo‘yiladi;
12) fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari tuman kengashlari rayosatining qaroriga muvofiq fermer yoki dehqon xo‘jaligining O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga a’zoligi tugatilganda;
13) yer uchastkasi ushbu Kodeksda nazarda tutilgan tartibda olib qo‘yilganda»;
to‘rtinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
«Yer uchastkasiga egalik qilish huquqini yoki yer uchastkasidan doimiy yoxud vaqtincha foydalanish huquqini ushbu modda birinchi qismining 1, 2, 3, 5–11-bandlarida ko‘rsatilgan hollarda tugatish yerdan foydalanish hamda uni muhofaza qilish ustidan davlat nazoratini amalga oshiruvchi organlarning taqdimnomasiga ko‘ra, huquqlar tugatilishining asosli ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar asosida tegishincha tumanlar, shaharlar, viloyatlar hokimlarining qarorlari yoki O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarori bilan amalga oshiriladi. Yer uchastkasiga egalik qilish huquqini yoki yer uchastkasidan doimiy yoxud vaqtincha foydalanish huquqini ushbu modda birinchi qismining 12-bandida ko‘rsatilgan holda tugatish tegishli tuman fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlarining taklifiga ko‘ra, huquqlar tugatilishining asosli ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar asosida tumanlar hokimlarining qarorlari bilan amalga oshiriladi. Yuridik va jismoniy shaxslar yer uchastkalariga egalik qilish huquqini, yer uchastkalaridan doimiy yoki vaqtincha foydalanish huquqini tugatish haqidagi O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining hamda ko‘rsatilgan mansabdor shaxslarning qarorlaridan norozi bo‘lgan taqdirda, ushbu qarorlar ustidan sudga shikoyat qilishi mumkin»;
beshinchi qismidagi «1, 2, 6–10, 12» raqamlari «1, 2, 6–10, 12, 13» raqamlari bilan almashtirilsin;
2) 84-modda quyidagi mazmundagi to‘rtinchi va beshinchi qismlar bilan to‘ldirilsin:
«Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari dehqon xo‘jaliklarining yer uchastkalaridan hamda tomorqa yerlardan maqsadli va samarali foydalanilishi, shu jumladan yerlarga ishlov berilishining holati, urug‘lar, ko‘chatlar va daraxtlarning ekilishi, issiqxonalar qurilishi, chorva va parrandaning ko‘paytirilishi ustidan jamoatchilik nazoratini hamda uylarni aylanib chiqish orqali muntazam ravishda monitoringni amalga oshiradi.
Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashi a’zolari bo‘lgan fermer, dehqon xo‘jaliklariga hamda tomorqa yer egalariga tegishli yer uchastkalaridan maqsadli va samarali foydalanish zarurligi to‘g‘risida ko‘rsatmalar berishga haqli».
2-modda. O‘zbekiston Respublikasining 1998 yil 30 aprelda qabul qilingan «Fermer xo‘jaligi to‘g‘risida»gi 602–I-sonli Qonuniga (O‘zbekiston Respublikasining 2004 yil 26 avgustda qabul qilingan 662–II-sonli Qonuni tahririda) (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 2004 yil, № 9, 162-modda; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2006 yil, № 3, 119-modda; 2007 yil, № 12, 608-modda; 2008 yil, № 12, 640-modda; 2009 yil, № 12, 472-modda; 2011 yil, № 9, 248-modda; 2012 yil, № 9/1, 238-modda; 2013 yil, № 10, 263-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2016 yil, № 12, 383, 385-moddalar; 2018 yil, № 4, 224-modda, № 12, 781-modda) quyidagi qo‘shimchalar kiritilsin:
1) 25-modda quyidagi mazmundagi ikkinchi qism bilan to‘ldirilsin:
«Fermer xo‘jaliklarining O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga a’zoligi majburiydir»;
2) 32-moddaning oltinchi xatboshisi «shuningdek O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga a’zoligi tuman fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari rayosatining qaroriga muvofiq tugatilishi munosabati bilan» degan so‘zlar bilan to‘ldirilsin.
3-modda. O‘zbekiston Respublikasining 1998 yil 30 aprelda qabul qilingan «Dehqon xo‘jaligi to‘g‘risida»gi 604–I-sonli Qonuniga (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1998 yil, № 5–6, 88-modda; 2001 yil, № 1–2, 23-modda, № 5, 89-modda; 2003 yil, № 9–10, 149-modda; 2004 yil, № 1–2, 18-modda; 2005 yil, № 1, 18-modda; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2005 yil, № 5, 152-modda; 2007 yil, № 12, 608-modda; 2008 yil, № 12, 640-modda; 2009 yil, № 1, 1-modda, № 12, 472-modda; 2010 yil, № 9,
334-modda; 2013 yil, № 10, 263-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2016 yil, № 12, 383-modda; 2018 yil, № 12, 781-modda) quyidagi qo‘shimchalar kiritilsin:
1) 22-modda quyidagi mazmundagi ikkinchi qism bilan to‘ldirilsin:
«Dehqon xo‘jaliklarining O‘zbekiston fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashiga a’zoligi majburiydir»;
2) 25-modda quyidagi mazmundagi beshinchi qism bilan to‘ldirilsin:
«Fermer, dehqon xo‘jaliklari va tomorqa yer egalari kengashlari dehqon xo‘jaliklarining yer uchastkalaridan maqsadli va samarali foydalanilishi, shu jumladan yerlarga ishlov berilishining holati, urug‘lar, ko‘chatlar va daraxtlarning ekilishi, issiqxonalar qurilishi, chorva va parrandaning ko‘paytirilishi yuzasidan uylarni aylanib chiqish orqali muntazam ravishda monitoring o‘tkazishga haqli».
4-modda. O‘zbekiston Respublikasining 1998 yil 24 dekabrda qabul qilingan 713–I-sonli Qonuni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasining Uy-joy kodeksi (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1999 yil, № 1, 4-modda; 2001 yil, № 5, 89-modda; 2004 yil, № 5, 90-modda; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2006 yil, № 6, 260-modda; 2007 yil, № 1, 3-modda, № 4, 156-modda; 2008 yil, № 12, 640-modda; 2009 yil, № 12, 470-modda; 2011 yil, № 12/2, 365-modda; 2013 yil, № 10, 263-modda; 2014 yil, № 1, 2-modda; 2015 yil, № 8, 312-modda; 2016 yil, № 4, 125-modda; 2018 yil, № 1, 1-modda, № 10, 673, 676-moddalar; 2019 yil, № 1, 1-modda) 32-moddasining ikkinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:«Turar joy mulkdorining oila a’zolari deb u bilan doimiy birga yashayotgan xotini (eri) va ularning farzandlari tan olinadi.
Er-xotinning ota-onasi, shuningdek mulkdor bilan doimiy birga yashayotgan oilali farzandlari va ularning er-xotini, agar ular ilgari bu huquqqa ega bo‘lmagan bo‘lsa, faqat o‘zaro kelishuvga binoan mulkdorning oila a’zolari deb tan olinishi mumkin».5-modda. O‘zbekiston Respublikasining 2002 yil 4 aprelda qabul qilingan 353–II-sonli Qonuni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasining Shaharsozlik kodeksi (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 2002 yil, № 4–5, 63-modda; 2004 yil, № 5, 90-modda; O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2006 yil, № 7, 369-modda, № 10, 536-modda; 2011 yil, № 1, 1-modda; 2017 yil, № 9, 510-modda; 2018 yil, № 1, 1-modda)
53-moddasining uchinchi qismi quyidagi tahrirda bayon etilsin:
«Yuridik va jismoniy shaxslarga qurilish uchun yer uchastkalari berilganda (realizatsiya qilinganda) tumanlarning, shaharlarning hokimlari qurilish mo‘ljallangan joyga tutash bo‘lgan umumiy foydalanishdagi hududni obodonlashtirish, shuningdek ob’ektlarning qurilish muddatlariga rioya etish talablarini belgilaydi. Ob’ektning qurilishi loyiha-smeta hujjatlarida belgilangan muddatda tugallanmagan taqdirda, ushbu muddat loyiha-smeta hujjatlarida mavjud bo‘lmaganda esa, qurilish boshlangan sanadan e’tiboran ikki yil ichida tugallanmasa, ob’ektning qurilishi (bundan yakka tartibdagi uylarni qurish uchun berilgan yer uchastkalari mustasno) tugallanmagan deb hisoblanadi».
6-modda. O‘zbekiston Respublikasining 2008 yil 22 iyulda qabul qilingan «Qimmatli qog‘ozlar bozori to‘g‘risida»gi O‘RQ–163-sonli Qonuniga (O‘zbekiston Respublikasining 2015 yil 3 iyunda qabul qilingan O‘RQ–387-sonli Qonuni tahririda) (O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2015 yil, № 6, 227-modda; 2018 yil, № 1, 1-modda; 2019 yil, № 1, 5-modda) quyidagi qo‘shimcha va o‘zgartishlar kiritilsin:
1) 3-modda:
quyidagi mazmundagi yigirma birinchi xatboshi bilan to‘ldirilsin:
«xalqaro obligatsiya – sotiladigan emissiyaviy qimmatli qog‘oz bo‘lib, u emitent tomonidan chiqariladi va moliyaviy tashkilotlarning guruhi tomonidan joylashtiriladi, emitentning mamlakatidan tashqari bir yoki undan ko‘proq davlatda taklif etiladi, birlamchi ravishda (shu jumladan obuna bo‘yicha) faqat ushbu guruh orqali sotib olinadi»;
yigirma birinchi – qirq oltinchi xatboshilari tegishincha yigirma ikkinchi – qirq yettinchi xatboshilar deb hisoblansin;
2) 15-modda:
ikkinchi qismining uchinchi xatboshisi «qimmatli qog‘ozlarni» degan so‘zlardan keyin «bundan xalqaro obligatsiyalar mustasno» degan so‘zlar bilan to‘ldirilsin;
uchinchi qismidagi «qog‘ozlarning qiymati» degan so‘zlar «qog‘ozlarning qiymati, bundan xalqaro obligatsiyalar mustasno» degan so‘zlar bilan almashtirilsin;
3) 39-modda quyidagi mazmundagi ikkinchi qism bilan to‘ldirilsin:
«Qimmatli qog‘ozlar markaziy depozitariysining mutlaq vazifalari, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasining rezidentlari tomonidan chiqarilgan, O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqarida muomalaga kiritilgan qimmatli qog‘ozlarni hisobga olish bo‘yicha vazifalari xalqaro obligatsiyalarga nisbatan tatbiq etilmaydi».

2019-04-05 | Документы
«10) неиспользования в течение одного года земельного участка, предоставленного для сельскохозяйственных нужд, и двух лет – для несельскохозяйственных нужд;
11) неиспользования земельного участка в течение двух лет после получения ордера на право пожизненного наследуемого владения, приобретенного на аукционной основе, а в случае, когда право пожизненного наследуемого владения земельным участком находится
в залоге, – в течение срока договора залога. Неиспользуемые земельные участки изымаются с компенсацией прежним владельцам уплаченной ими стоимости;
12) прекращения членства фермерского или дехканского хозяйства
в Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана в соответствии с решением президиума районных советов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель;
13) изъятия земельного участка в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом»;
часть четвертую изложить в следующей редакции:
«Прекращение права владения или права постоянного либо временного пользования земельным участком в случаях, указанных в пунктах 1, 2, 3, 5–11 части первой настоящей статьи, производится соответственно решениями хокимов районов, городов, областей или решением Кабинета Министров Республики Узбекистан по представлению органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель, на основании подтверждающих документов, обосновывающих прекращение прав. Прекращение права владения или права постоянного либо временного пользования земельным участком в случае, указанном в пункте 12 части первой настоящей статьи, производится решениями хокимов районов по предложению советов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель соответствующего района на основании подтверждающих документов, обосновывающих прекращение прав. При несогласии с решениями Кабинета Министров Республики Узбекистан и указанных должностных лиц о прекращении права владения, права постоянного или временного пользования земельными участками юридические и физические лица могут обжаловать их в суд»;
в части пятой цифры «1, 2, 6–10, 12» заменить цифрами «1, 2, 6–10, 12, 13»;
2) статью 84 дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
«Советы фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель осуществляют общественный контроль и путем обхода домов регулярный мониторинг за целевым и эффективным использованием земельных участков дехканских хозяйств и приусадебных земель, включая состояние обработки земель, посева семян, саженцев
и деревьев, устройства теплиц, разведения скота и птиц.
Советы фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель вправе выдавать предписания фермерским, дехканским хозяйствам и владельцам приусадебных земель, являющимся членами Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана, о необходимости целевого
и эффективного использования соответствующих земельных участков».
Статья 2. Внести в Закон Республики Узбекистан от 30 апреля 1998 года № 602–I «О фермерском хозяйстве» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 26 августа 2004 года № 662–II) (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2004 г., № 9, ст. 162; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2006 г., № 3, ст. 119; 2007 г., № 12, ст. 608; 2008 г., № 12, ст. 640; 2009 г., № 12, ст. 472; 2011 г., № 9,
ст. 248; 2012 г., № 9/1, ст. 238; 2013 г., № 10, ст. 263; 2015 г., № 8, ст. 312; 2016 г., № 12, ст.ст. 383, 385; 2018 г., № 4, ст. 224, № 12, ст. 781) следующие дополнения:
1) статью 25 дополнить частью второй следующего содержания:
«Членство фермерских хозяйств в Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана является обязательным»;
2) абзац шестой статьи 32 дополнить словами «а также в связи с прекращением членства в Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана в соответствии с решением президиума районных советов фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель».
Статья 3. Внести в Закон Республики Узбекистан от 30 апреля 1998 года № 604–I «О дехканском хозяйстве» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1998 г., № 5–6, ст. 88; 2001 г., № 1–2, ст. 23, № 5, ст. 89; 2003 г., № 9–10, ст. 149; 2004 г., № 1–2, ст. 18; 2005 г., № 1, ст. 18; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2005 г., № 5, ст. 152; 2007 г., № 12, ст. 608; 2008 г., № 12, ст. 640; 2009 г., № 1, ст. 1, № 12, ст. 472; 2010 г., № 9, ст. 334; 2013 г., № 10, ст. 263; 2015 г., № 8, ст. 312; 2016 г., № 12, ст.ст. 383, 781) следующие дополнения:
1) статью 22 дополнить частью второй следующего содержания:
«Членство дехканских хозяйств в Совете фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана является обязательным»;
2) статью 25 дополнить частью пятой следующего содержания:
«Советы фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель вправе проводить путем обхода домов регулярный мониторинг целевого и эффективного использования земельных участков дехканских хозяйств, включая состояние обработки земель, посева семян, саженцев и деревьев, устройства теплиц, разведения скота и птиц».
Статья 4. Часть вторую статьи 32 Жилищного кодекса Республики Узбекистан, утвержденного Законом Республики Узбекистан от 24 декабря 1998 года № 713–I (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан,
1999 г., № 1, ст. 4; 2001 г., № 5, ст. 89; 2004 г., № 5, ст. 90; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2006 г., № 6, ст. 260; 2007 г., № 1,
ст. 3, № 4, ст. 156; 2008 г., № 12, ст. 640; 2009 г., № 12, ст. 470; 2011 г.,
№ 12/2, ст. 365; 2013 г., № 10, ст. 263; 2014 г., № 1, ст. 2; 2015 г., № 8, ст. 312; 2016 г., № 4, ст. 125; 2018 г., № 1, ст. 1, № 10, ст.ст. 673, 676; 2019 г., № 1, ст. 1), изложить в следующей редакции:
«Членами семьи собственника жилого помещения признаются постоянно проживающие совместно с ним супруга (супруг) и их дети. Родители супругов, а также постоянно проживающие с собственником дети, имеющие свои семьи, и их супруги могут быть признаны членами семьи собственника только по взаимному согласию, если ранее они не приобрели это право».
Статья 5. Часть третью статьи 53 Градостроительного кодекса Республики Узбекистан, утвержденного Законом Республики Узбекистан от 4 апреля 2002 года № 353–II (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2002 г., № 4–5, ст. 63; 2004 г., № 5, ст. 90; Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2006 г., № 7, ст. 369, № 10, ст. 536; 2011 г., № 1, ст. 1; 2017 г., № 9, ст. 510; 2018 г., № 1, ст. 1), изложить в следующей редакции:
«При предоставлении (реализации) юридическим и физическим лицам земельных участков для застройки хокимами районов, городов устанавливаются требования по благоустройству территории общего пользования, прилегающей к застройке, а также соблюдению сроков строительства объектов. В случае незавершения строительства объекта
в срок, установленный проектно-сметной документацией, а при отсутствии в проектно-сметной документации данного срока – в течение двух лет с даты начала строительства строительство объекта считается незавершенным (за исключением земельных участков, предоставленных для застройки индивидуальными жилыми домами)».
Статья 6. Внести в Закон Республики Узбекистан от 22 июля 2008 года № ЗРУ–163 «О рынке ценных бумаг» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 3 июня 2015 года № ЗРУ–387) (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2015 г., № 6, ст. 227; 2018 г., № 1, ст. 1; 2019 г., № 1, ст. 5) следующие дополнения и изменения:
1) в статье 3:
дополнить абзацем двадцать первым следующего содержания:
«международная облигация – торгуемая эмиссионная ценная бумага, выпускаемая эмитентом и размещаемая группой финансовых организаций, предлагаемая в одном или более государствах, кроме страны эмитента, первоначально приобретаемая (в том числе по подписке) только через данную группу»;
абзацы двадцать первый – сорок шестой считать соответственно абзацами двадцать вторым – сорок седьмым;
2) в статье 15:
в абзаце третьем части второй слова «резидентами Республики Узбекистан» заменить словами «резидентами Республики Узбекистан, за исключением международных облигаций»;
в части третьей слова «ценных бумаг выражается» заменить словами «ценных бумаг, за исключением международных облигаций, выражается»;
3) статью 39 дополнить частью второй следующего содержания:
«Исключительные функции Центрального депозитария ценных бумаг, в том числе по учету допущенных к обращению вне территории Республики Узбекистан ценных бумаг, выпущенных резидентами Республики Узбекистан, не распространяются на международные облигации».
Статья 7. Кабинету Министров Республики Узбекистан:
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу со дня его официального опубликования.
Абзац третий пункта 1 статьи 1, статья 5 настоящего Закона вводятся в действие по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.