Davlatimiz rahbari Buxoro viloyatiga tashrifi doirasida Kogon tumanidagi “Taraqqiyot” mahalla fuqarolar yigʻini markazida boʻldi.
Yigʻin binosi yangi loyiha asosida barpo etilgan boʻlib, unda fuqarolarning oʻzini-oʻzi boshqarish organlari faoliyatini muvofiqlashtirish boʻyicha Kogon tumani kengashi faoliyat yuritmoqda. Bu yerda joriy etilgan Ayollar ijtimoiy moslashuv markazi ogʻir ahvolga tushib qolgan xotin-qizlar va bolalarga maʼnaviy-psixologik, tibbiy va huquqiy koʻmak koʻrsatish bilan shugʻullanadi.
Keng va shinam xonada joylashgan, Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Milliy kutubxonasi elektron bazasiga ulangan zamonaviy kutubxona aholi, ayniqsa yoshlar uchun maʼrifat maskanidir. Markaz yaqinida joylashgan ikkita sunʼiy qoplamali maydon hamda trenajerlar zali mahalla bolalari va oʻsmirlarining boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, fuqarolar yigʻinida yaqinda mamlakatimizda eng namunali deb topilgan hamda “Nexia 3” rusumli avtomobil bilan taqdirlangan zamonaviy ichki ishlar tayanch punkti ham faoliyat yuritmoqda. Mahalla markazi hududida barpo etilgan kunduzgi statsionar va tantanalar zali ham aholi xizmatida.
Tashrif chogʻida bugungi kunda Buxoro viloyatida 35 mingdan ziyod ayollar ish bilan taʼminlanmagani, xotin-qizlar jinoyatchiligi saqlanib qolayotgani koʻrsatib oʻtildi.
Prezidentimiz bu holat milliy mentalitetimizga yotligi, buyuk tarix va yuksak salohiyatga ega boʻlgan Buxoroga mutlaqo yarashmasligini taʼkidladi.
- Joriy yil oxirigacha ayollarning ijtimoiy muammolarini hal qilish, ish bilan taʼminlash, jinoyatchilik sodir etmasligi uchun zarur choralarni koʻrib, Buxoro viloyatini xotin-qizlar bilan bogʻliq barcha masalalar boʻyicha eng namunali hududga aylantirishimiz kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Buning uchun Xotin-qizlar qoʻmitasi, “Oila” ilmiy-amaliy markazi, mahalla va ichki ishlar organlari birgalikda ishlashi, har bir ayol bilan suhbatlashib, muammolari boʻlsa, kerakli yordam berishi zarurligini taʼkidladi.
Koʻplab muammolarga, ayolning jinoyatga qoʻl urishiga ajrimlar sabab boʻlayotgani, uning oldini olish uchun yoshlarning, ota-onalarning masʼuliyatini oshirish, bu boradagi qonunchilikni takomillashtirish kerakligi qayd etildi.
Shavkat Mirziyoyev mahalla markazi xodimlari, shu yerdagi intellektual klub aʼzolari boʻlgan yoshlar bilan muloqot qildi.

Шавкат Мирзиёев: мы должны превратить Бухарскую область в самый образцовый регион по вопросам женщин
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках поездки в Бухарскую область посетил сход граждан махалли «Тараккиёт» Каганского района.
Здание схода возведено по новому проекту, здесь разместился и Каганский районный совет по координации деятельности органов самоуправления граждан. Среди нововведений в комплексе – Центр социальной адаптации женщин, который призван оказывать морально-психологическое содействие, медицинскую и юридическую помощь женщинам и детям в периоды трудностей.
Размещенная в просторном зале современная библиотека, электронная база которой соединена с базой Национальной библиотеки Узбекистана имени Алишера Навои, служит очагом просвещения для населения, особенно молодежи. Местом занимательного и полезного времяпровождения местных детишек и юношей стали расположенные за зданием махаллинского центра два футбольных поля с искусственным покрытием, а также тренажерный зал.
Сход граждан также имеет современный опорный пункт внутренних дел, который накануне был признан лучшим в стране и награжден автомобилем «Nexia 3».
В ходе посещения отмечалось, что сегодня более 35 тысяч женщин в Бухарской области не обеспечены работой, имеется женская преступность.
Президент отметил, что эта ситуация чужда нашему национальному менталитету и совершенно не к лицу Бухаре, имеющей богатую историю и огромный потенциал.
- До конца текущего года нам следует решить социальные проблемы женщин, трудоустроить их, принять необходимые меры, чтобы они не совершали преступления, и превратить Бухарскую область в самый образцовый регион, где эффективно решаются все вопросы, волнующие женщин, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства отметил, что для этого Комитет женщин, Научно-практический центр "Оила", махалля и органы внутренних дел должны тесно взаимодействовать, беседовать с каждой женщиной и оказывать необходимую помощь при выявлении проблем.
Отмечалось, что причиной многих проблем, совершения женщинами преступлений становятся разводы, для их предотвращения важно повышать ответственность молодежи, родителей, усовершенствовать соответствующее законодательство.
Шавкат Мирзиёев побеседовал с работниками махаллинского центра, юными членами действующего здесь интеллектуального клуба.