Qishloq xoʻjaligida klaster tizimini rivojlantirish borasidagi ishlar doirasida mazkur korxona uchun 8 ming gektar yer ajratilgan edi. 3 mingdan ziyod kishi ish bilan taʼminlanib, paxta yetishtirish va uni qayta ishlash yoʻlga qoʻyildi. Birgina 2018 yilda 20 ming tonnadan ziyod xomashyo yetishtirilib, uni qayta ishlash natijasida 61,5 million dollarlik daromad olindi.
Eʼtiborlisi, korxonaga dastlab qariyb 75 million dollar investitsiya yoʻnaltirilgan edi. Yaʼni, sarflangan mablagʻ bir yildayoq oʻzini salkam oqladi.
Yana bir jihati: shuncha paxta tola sifatida sotilganda 11,5 million dollar boʻlardi. Qayta ishlab, tayyor mahsulot sifatida sotilganda 50 million yoki 6 barobar koʻp qoʻshimcha qiymat yaratilgan.
- Mana, klasterlar qanday boʻlishi kerak. Tadbirkorda manfaatdorlik hissi, yangicha dunyoqarash boʻlsa, albatta natija qiladi. Iqtisodiyot ishlasa, ijtimoiy sohalarniyam “tortadi”. Klaster elga manfaat keltiradi, odamlarni ish bilan, daromad bilan taʼminlaydi. Eng katta maqsadimiz mana shu, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Umuman, klaster paxta xomashyosi yetishtirish, uni qayta ishlab, tayyor mahsulotlargacha boʻlgan 8 ta loyihani oʻz ichiga oladi. Ip-kalava va mato ishlab chiqarish, ularni boʻyash, tayyor kiyim tikish fabrikalari qurilishi davom etmoqda.
Shuningdek, yogʻ-moy zavodi, chorvachilik kompleksi va ozuqa ishlab chiqarish korxonasi tashkil etish rejalashtirilgan.

Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью иностранного предприятия “BCT Cluster” в Ромитанском районе
Под предприятие, создаваемое в рамках развития кластерной системы в аграрной отрасли нашей страны, было выделено 8 тысяч гектаров земли. Уже трудоустроены более 3 тысяч человек, налажены выращивание и переработка хлопка. В одном только 2018 году было заготовлено свыше 20 тысяч тонн сырья, в результате переработки которого получен доход на сумму 61,5 миллиона долларов.
Примечательно, что на создание предприятия было вложено почти 75 миллиона долларов. Это означает, что оно почти окупило себя уже в первый год деятельности.
Достоин внимания и тот факт, что при реализации одного лишь сырья в виде хлопкового волокна предприятие получило бы только 11,5 миллиона долларов. Переработка и производство готовой продукции позволило шестикратно увеличить стоимость и заработать 50 миллионов долларов.
- Вот какими должны быть кластеры. Чувство заинтересованности, новое мышление обязательно дают результат. Когда экономика работает слаженно, она способна "потянуть" за собой и социальные сферы. Кластеры выгодны, обеспечивают людей работой и доходом. Именно в этом наша высшая цель, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В целом данный кластер включает 8 проектов, охватывающих заготовку, переработку хлопка и производство готовой продукции. Продолжается строительство прядильной и текстильной фабрик, мощностей по покраске ткани и пошиву готовой одежды. Также, планируется введение в строй жиромаслового завода, животноводческого комплекса и предприятия по выпуску корма.