Shavkat Mirziyoyev: Abduxoliq Gʻijduvoniy majmuasi maʼrifat markazi boʻlishi kerak
Davlatimiz rahbari maqbarada amalga oshirilgan qurilish-taʼmirlash ishlarini koʻzdan kechirdi. Bu yerga imom-xatiblarni jalb etib, ularga allomalarimiz maʼnaviy merosini toʻgʻri va chuqur oʻrgatish, xalqimizga yetkazish boʻyicha topshiriqlar berdi.
- Kitobda oʻqish boshqa, ziyorat qilib, yurakdan oʻtkazib oʻrganish boshqa. Bu joy maʼrifat markazi boʻlishi, odamlar oʻziga ilm olib ketishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oʻtgan yil 16-fevral kuni viloyatga tashrif chogʻida Prezidentimiz “Yetti pir” maqbaralarini obod qilish, ularni bogʻlovchi turizm yoʻnalishi tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Abduxoliq Gʻijduvoniy mazkur yetti pirning birinchisi sanalib, Xojagon tariqati asoschisidir. Keyinchalik Orif Revgariy, Mahmud Fagʻnaviy, Ali Romitaniy, Muhammad Boboi Samosiy, Sayyid Amir Kulol bu maʼnaviy yoʻnalishni davom ettirib, Bahouddin Naqshband uni yuksak bosqichga olib chiqqan. Shu bois bu tariqat Naqshbandiya nomi ostida tanilgan. Qoʻshni mamlakatlar, gʻarbiy va janubiy Sharq davlatlari, hatto butun dunyoda bu aziz avliyolar qadamjolarini kelib koʻrish istagidagilar koʻp.
Shu yerda mazkur ziyoratgohlarda amalga oshirilgan va davom etayotgan taʼmirlash, obodonlashtirish ishlari haqida maʼlumot berildi.
Davlatimiz rahbari bu maskanlarni obod qilish bilan birga “Yetti pir” haqida kitob yaratish, ularning ilmiy merosini targʻib etish zarurligini taʼkidladi.
- Bunday maʼnaviy xazina boshqa hech qayerda yoʻq. Bu xazinani mukammal oʻrganish, odamlarga, yoshlarga oson tilda yetkazish kerak. Maqsadimiz - yoshlarimiz oʻzimizning allomalarga ergashsin, merosini bilsin, ular bilan faxrlansin.
Mamlakatimizda maʼrifiy islomni rivojlantirish, buyuk allomalar maqbaralarini obod qilishga qaratilayotgan eʼtibor xalqaro miqyosda tan olinmoqda. Xususan, Islom hamkorlik tashkilotining Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti - ISESCO tomonidan Buxoro shahri 2020-yilda Islom madaniyati poytaxti deb eʼlon qilindi.
Prezidentimiz bu sanaga yuqori darajada tayyorgarlik koʻrish, uning doirasidagi tadbirlarni Abduxoliq Gʻijduvoniy tavalludining 915 yilligi va Bahouddin Naqshband tavalludining 700 yilligi bilan hamohang nishonlash, xalqaro ilmiy konferensiya oʻtkazish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Shavkat Mirziyoyev: Abduhalik Gijduvani Mausoleum should become the center of enlightenment
As reported by the Press Service of the President of the Republic of Uzbekistan, the Head of the state visited Abduhalik Gijduvani Mausoleum. Surahs from the Quran were read.
Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the construction and repair work carried out in the mausoleum. Gave instructions on organizing a study by the imam-khatibs of the spiritual heritage of our great past theologians, and bring this knowledge to people.
– One thing is to learn about it from books, another is to personally join, to see everything with the own eyes. This place should become the center of enlightenment that gives people the knowledge, – said Shavkat Mirziyoyev.
During a trip to the region last February, the President gave instructions on improvement of Bukhara’s Seven Saints mausoleums, the organization of a single tourism route connecting them all.
Abduhalik Gijduvani is the founder of the Tariqat of Khojagon, and is considered the first of the Seven Saints. Later, this spiritual teaching was continued by Orif Revgari, Mahmud Fagnavi,
Ali Romitani, Muhammad Boboi Samosi, Sayyid Amir Kulol, and it reached its highest point of development under Bahouddin Naqshband, thanks to which it was named Naqshbandiyya.
Today, pilgrims not only from neighboring countries, West and South Asian countries, but also from all over the world eager to visit the mausoleums of the Seven Saints.
Information was presented on the ongoing restoration and improvement activities on the territory of the mausoleum.
The Head of the state noted the need to create a book about the Seven Saints, to promote their scientific heritage.
– There is no such spiritual treasure anywhere else. It is necessary to thoroughly study all the information related to it and bring it to people, especially young people, in an accessible language. Our goal is to let the younger generation know and be proud of this heritage.
The international community widely recognizes the attention paid to enlightened Islam in Uzbekistan, the improvement of mausoleums of great ancestors. In particular, Bukhara is named the capital of Islamic culture in 2020 by the Islamic Educational, Scientific and Cultural Organization (ISESCO).
The President noted that preparation for this date should be conducted carefully and at a high level, gave instructions on the organization of relevant events timed to the 915th Anniversary
of Abduhalik Gijduvani’s birth and the 700th Anniversary of Bahauddin Naqshband, holding international scientific conference.