Shavkat Mirziyoyev: Abduxoliq Gʻijduvoniy majmuasi maʼrifat markazi boʻlishi kerak
Davlatimiz rahbari maqbarada amalga oshirilgan qurilish-taʼmirlash ishlarini koʻzdan kechirdi. Bu yerga imom-xatiblarni jalb etib, ularga allomalarimiz maʼnaviy merosini toʻgʻri va chuqur oʻrgatish, xalqimizga yetkazish boʻyicha topshiriqlar berdi.
- Kitobda oʻqish boshqa, ziyorat qilib, yurakdan oʻtkazib oʻrganish boshqa. Bu joy maʼrifat markazi boʻlishi, odamlar oʻziga ilm olib ketishi kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Oʻtgan yil 16-fevral kuni viloyatga tashrif chogʻida Prezidentimiz “Yetti pir” maqbaralarini obod qilish, ularni bogʻlovchi turizm yoʻnalishi tashkil etish boʻyicha koʻrsatmalar bergan edi.
Abduxoliq Gʻijduvoniy mazkur yetti pirning birinchisi sanalib, Xojagon tariqati asoschisidir. Keyinchalik Orif Revgariy, Mahmud Fagʻnaviy, Ali Romitaniy, Muhammad Boboi Samosiy, Sayyid Amir Kulol bu maʼnaviy yoʻnalishni davom ettirib, Bahouddin Naqshband uni yuksak bosqichga olib chiqqan. Shu bois bu tariqat Naqshbandiya nomi ostida tanilgan. Qoʻshni mamlakatlar, gʻarbiy va janubiy Sharq davlatlari, hatto butun dunyoda bu aziz avliyolar qadamjolarini kelib koʻrish istagidagilar koʻp.
Shu yerda mazkur ziyoratgohlarda amalga oshirilgan va davom etayotgan taʼmirlash, obodonlashtirish ishlari haqida maʼlumot berildi.
Davlatimiz rahbari bu maskanlarni obod qilish bilan birga “Yetti pir” haqida kitob yaratish, ularning ilmiy merosini targʻib etish zarurligini taʼkidladi.
- Bunday maʼnaviy xazina boshqa hech qayerda yoʻq. Bu xazinani mukammal oʻrganish, odamlarga, yoshlarga oson tilda yetkazish kerak. Maqsadimiz - yoshlarimiz oʻzimizning allomalarga ergashsin, merosini bilsin, ular bilan faxrlansin.
Mamlakatimizda maʼrifiy islomni rivojlantirish, buyuk allomalar maqbaralarini obod qilishga qaratilayotgan eʼtibor xalqaro miqyosda tan olinmoqda. Xususan, Islom hamkorlik tashkilotining Taʼlim, fan va madaniyat masalalari boʻyicha tashkiloti - ISESCO tomonidan Buxoro shahri 2020-yilda Islom madaniyati poytaxti deb eʼlon qilindi.
Prezidentimiz bu sanaga yuqori darajada tayyorgarlik koʻrish, uning doirasidagi tadbirlarni Abduxoliq Gʻijduvoniy tavalludining 915 yilligi va Bahouddin Naqshband tavalludining 700 yilligi bilan hamohang nishonlash, xalqaro ilmiy konferensiya oʻtkazish boʻyicha koʻrsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев: мавзолей Абдухолика Гиждувани должен стать центром просвещения
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проведенной в мавзолее строительно-ремонтной работой. Дал поручения по организации близкого изучения имам-хатибами духовного наследия наших великих богословов прошлого, доведению этих знаний до народа.
- Одно дело - узнавать об этом из книг, другое - лично приобщиться, увидеть все воочию. Это место должно стать центром просветительства, дающим людям знания, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В ходе поездки в регион в феврале прошлого года Президент дал указания по благоустройству мавзолеев "Семи пиров" Бухары, организации связывающего их всех единого туристического маршрута.
Абдухолик Гиждувани - основатель ходжагонского тариката - считается первым из "Семи пиров". В дальнейшем это духовное учение достойно продолжили Ориф Ревгари, Махмуд Фагнави, Али Ромитани, Мухаммад Бобои Самоси, Саййид Амир Кулол, а наивысшей точки развития оно достигло при Бахоуддине Накшбанде, благодаря чему получило название Накшбандия. Сегодня мавзолеи семи пиров стремятся посетить  паломники не только из соседних стран, государств Западной и Южной Азии, но и со всего мира.
Представлена информация о продолжающейся реставрационной и благоустроительной работе на территории мавзолея.
Глава государства отметил необходимость создания книги о семи пирах, пропаганде их научного наследия.
- Такого духовного сокровища больше нигде нет. Необходимо глубоко изучить все связанные с ним сведения и довести их до народа, особенно молодежи, доступным языком. Наша цель - пусть молодое поколение знает и гордится этим наследием.
В международном сообществе широко признается внимание, уделяемое в нашей стране просвещенному исламу, благоустройству мавзолеев великих предков. В частности, Бухара названа Исламской организацией по вопросам образования, науки и культуры (ISESCO) столицей исламской культуры в 2020 году.
Президент отметил, что следует тщательно подготовиться к этой дате на высоком уровне, дал указания по организации соответствующих мероприятий в увязке с 915-летием со дня рождения Абдухолика Гиждувани и 700-летием Бахоуддина Накшбанда, проведению международной научной конференции.