Xalqaro moliya-bank forumi
Poytaxtimizda “MDHning moliyaviy bozorlari: yangi imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro moliya-bank forumining birinchi kunidagi tadbirlar boʻlib oʻtdi.
Tadbir Oʻzbekiston Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki, MDH Moliya-bank kengashi hamda “SAIPRO” axborot-reyting agentligi tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi, Markaziy bank va boshqa bir qator mahalliy va xalqaro moliyaviy muassasalar koʻmagida oʻtkazilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Markaziy banki boshqaruvi raisi Mamarizo Nurmuratov, MDH Ijroiya qoʻmitasi raisi – ijrochi kotibi Sergey Lebedev, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Alkis Drakinos va boshqalar mamlakatimiz va dunyo moliya-bank muassasalarining oʻzaro hamkorlik aloqalari davlatlarning iqtisodiy oʻsishida muhim ahamiyat kasb etishi va oʻtkazilayotgan mazkur forum bunday manfaatli munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishini taʼkidladi.
– Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2019 yil 14 yanvardagi “Davlat aktivlarini boshqarish, monopoliyaga qarshi kurashishni tartibga solish tizimini va kapital bozorini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni ijrosi yuzasidan tashkil etilgan agentligimiz qisqa muddatda sezilarli natijalarga erishmoqda, – dedi Oʻzbekiston Respublikasi Kapital bozorini rivojlantirish agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Asqar Obidov. – Jumladan, Oʻzbekistonning suveren reytingga ega boʻlgani, xalqaro bozorda mamlakatimizda ishlab chiqarilgan qimmatli qogʻozlarni ayirboshlash ishlari boshlangani yaxshi imkoniyat boʻlib, bu kapital bozor ishtirokchilari uchun yana bir qulaylikdir. Forumda “Oʻzbekistonda kapital bozorini rivojlantirish” mavzuidagi maʼruzamda agentlik faoliyati, maqsad va vazifalari bilan ishtirokchilarni batafsil tanishtirdim.
Forumda soʻzga chiqqanlar moliya-bank sektorlarining bugungi holati va istiqboli, raqamli texnologiyalarning rivojlanishida moliya sohasining oʻrni haqida soʻz yuritdi.
– Iqtisodiy islohotlar mamlakat rivojlanishi va iqtisodiy barqarorligini taʼminlashning muhim omili hisoblanadi, – dedi Rossiya Federatsiyasi Markaziy banki raisining birinchi oʻrinbosari Kseniya Yudayeva. – Shu sababli integratsiya orqali biz eng yaxshi iqtisodiy natijalarga erishishimiz mumkin. Avvalo, integratsiya va boshqa moliyaviy jarayonlar uchun makrooiqtisodiy sharoit hamda moliyaviy barqarorlik talab etiladi. Bu kabi barqarorlik boʻlmasa, mamlakatda investitsiyaviy imkoniyatlar rivojlanmaydi.
Forumda ekspertlarning ilgʻor tajribalari bilan oʻrtoqlashish hamda alohida sohalar va moliya bozorining turli sektor vakillari oʻrtasida muzokaralar, oʻzaro manfaatli uchrashuvlar boʻlib oʻtdi.
Forum doirasida sugʻurta sohasida “Oltin soyabon” jamoatchilik mukofotini topshirish marosimini oʻtkazish hamda ishtirokchilarning Samarqandga sayohati rejalashtirilmoqda.
Forumda Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari, moliya vaziri J.Qoʻchqorov soʻzga chiqdi.

Международный финансово-банковский форум
В столице состоялись мероприятия первого дня международного финансово-банковского форума на тему "Финансовые рынки СНГ: новые возможности".
Форум организован Национальным банком внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан, Финансово-банковским советом СНГ и Информационно-рейтинговым агентством "SAIPRO" при официальной поддержке Министерства финансов Республики Узбекистан, Центрального банка Узбекистана, а также ряда других отечественных и международных финансовых учреждений.
Председатель правления Центрального банка Республики Узбекистан Мамаризо Нурмуратов, председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев, глава представительства Европейского банка реконструкции и развития Алкис Дракинос и другие отметили, что партнерские отношения между Узбекистаном и международными финансово-банковскими учреждениями приобретают важное значение для экономического роста государств, данный форум служит дальнейшему укреплению взаимовыгодных отношений.
- Наше агентство, созданное в рамках исполнения Указа главы нашего государства "О мерах по коренному совершенствованию системы управления государственными активами, антимонопольного регулирования и рынка капитала" от 14 января текущего года, за короткий период достигло весомых результатов, - говорит первый заместитель директора Агентства по развитию рынка капитала Республики Узбекистан Аскар Обидов. - В частности, обретение нашим государством суверенного кредитного рейтинга, начало работы по обороту выпущенных в нашей стране ценных бумаг на мировом рынке создают отличные возможности и удобства для участников рынка капитала. В своем докладе на тему "Развитие рынка капитала в Узбекистане" я предоставил подробную информацию о деятельности, целях и задачах агентства.
Выступившие на форуме говорили о нынешнем состоянии и тенденциях развития финансово-банковского сектора, роли цифровых технологий в развитии финансовой сферы.
- Экономические реформы являются важным фактором обеспечения развития и экономической устойчивости страны, - говорит первый заместитель председателя Центрального банка Российской Федерации Ксения Юдаева. - И поэтому путем интеграции мы можем достичь самых высоких экономических результатов. Для осуществления интеграции и других экономических процессов прежде всего требуются благоприятные макроэкономические условия и финансовая устойчивость. При отсутствии устойчивости инвестиционные возможности в стране не будут развиваться.
В ходе форума состоялись обмен передовым опытом экспертов, а также переговоры и взаимовыгодные встречи между представителями отдельных сфер и различных секторов финансового рынка.
В рамках форума планируется провести церемонию вручения общественной страховой премии, а также экскурсию в Самарканд.
На форуме выступил заместитель Премьер-министра - министр финансов Республики Узбекистан Ж.Кучкаров.