​O‘zbekiston-Latviya siyosiy maslahatlashuvlari to’g’risida​
2019-yilning 28-mart kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-Latviya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining 14-raundi bo‘lib o‘tdi.​
Delegatsiyalarga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov va Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Davlat kotibi o‘rinbosari, siyosiy direktori Yanis Majeykis rahbarlik qildilar.
Maslahatlashuvlarda ikki tomonlama hamkorlik, shu jumladan, BMT doirasida va “O‘zbekiston-Yevropa Ittifoqi” shaklidagi aloqalarning bugungi holati va istiqbollari batafsil muhokama qilindi, shuningdek, qator xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Bugungi kunda ikki mamlakat o‘rtasida siyosiy, iqtisodiy va boshqa ko‘rinishda hech qanday muammo mavjud emasligi ta’kidlandi. 1992-yilda diplomatik aloqalar o‘rnatilganidan buyon turli sohalarda samarali hamkorlikda katta tajriba to‘plangan.
Savdo-iqtisodiy, investitsion aloqalarni chuqurlashtirishga o‘zaro qiziqish bildirildi. Hozirgi vaqtda Latviya O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi asosiy savdo sheriklaridan biri hisoblanadi. 2018-yili o‘zaro tovar aylanmasi 429,5 mln. AQSh dollarini tashkil etib, bu o‘tgan yilga qaraganda deyarli 50% ga ko‘pdir.
Tovar va xizmatlar nomenklaturasini kengaytirish orqali o‘zaro mahsulot yetkazib berishni diversifikatsiya qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Shu o‘rinda Toshkent shahrida O‘zbekiston-Latviya Biznes hamkorlik kengashining birinchi majlisini o‘tkazish muhim ahamiyat kasb etadi.
Turizm, madaniyat, ilm-fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbolli hisoblanadi.
O‘zbekiston-Latviya munosabatlarining butun kun tarribi yuzasidan fikr almashildi va yaqin kelajakda hamkorlikni mustahkamlashning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shu kunning o‘zida O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Latviya delegatsiyasi bilan uchrashdi. Uchrashuvda Afg‘onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish doirasida hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.

On March 28, Tashkent hosted the 14th round of Uzbekistan – Latvia inter-MFA political consultations during the visit to Uzbekistan of the delegation led by the Under-Secretary of State, Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia Jānis Mažeiks.
At the meeting, the delegation of the parties was headed by Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov and Under-Secretary of State, Political Director of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Latvia Jānis Mažeiks.
The current state and prospects of development of bilateral cooperation, including within the UN, in the format of “Uzbekistan – European Union” were discussed. Views were exchanged on a number of international and regional issues.
Since the establishment of diplomatic relations between Uzbekistan and Latvia in 1992, fruitful cooperation has been established. During the negotiations, interest was expressed in deepening trade-economic and investment ties.
Latvia is one of the key trade partners of Uzbekistan in the European Union. In 2018, the trade turnover reached 429 million USD, which is almost 50 percent more than in 2017.
The parties considered the possibility of diversifying mutual supplies by expanding the range of goods and services. In this context, holding the first meeting of Uzbekistan – Latvia Business Cooperation Council in Tashkent was recognized as relevant.
At the meeting it was noted that the promising areas of cooperation are tourism, culture, science, education and health.
On the same day, the Special Representative of the President of Uzbekistan for Afghanistan Ismatulla Irgashev met with the Latvian delegation. At the meeting, views were exchanged on cooperation within the framework of joint projects aimed at promoting the socio-economic revival of Afghanistan.