​O‘zbekiston-Latviya siyosiy maslahatlashuvlari to’g’risida​
2019-yilning 28-mart kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston-Latviya vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarining 14-raundi bo‘lib o‘tdi.​
Delegatsiyalarga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Dilshod Axatov va Latviya Respublikasi Tashqi ishlar vazirligining Davlat kotibi o‘rinbosari, siyosiy direktori Yanis Majeykis rahbarlik qildilar.
Maslahatlashuvlarda ikki tomonlama hamkorlik, shu jumladan, BMT doirasida va “O‘zbekiston-Yevropa Ittifoqi” shaklidagi aloqalarning bugungi holati va istiqbollari batafsil muhokama qilindi, shuningdek, qator xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Bugungi kunda ikki mamlakat o‘rtasida siyosiy, iqtisodiy va boshqa ko‘rinishda hech qanday muammo mavjud emasligi ta’kidlandi. 1992-yilda diplomatik aloqalar o‘rnatilganidan buyon turli sohalarda samarali hamkorlikda katta tajriba to‘plangan.
Savdo-iqtisodiy, investitsion aloqalarni chuqurlashtirishga o‘zaro qiziqish bildirildi. Hozirgi vaqtda Latviya O‘zbekistonning Yevropa Ittifoqidagi asosiy savdo sheriklaridan biri hisoblanadi. 2018-yili o‘zaro tovar aylanmasi 429,5 mln. AQSh dollarini tashkil etib, bu o‘tgan yilga qaraganda deyarli 50% ga ko‘pdir.
Tovar va xizmatlar nomenklaturasini kengaytirish orqali o‘zaro mahsulot yetkazib berishni diversifikatsiya qilish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Shu o‘rinda Toshkent shahrida O‘zbekiston-Latviya Biznes hamkorlik kengashining birinchi majlisini o‘tkazish muhim ahamiyat kasb etadi.
Turizm, madaniyat, ilm-fan, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlikni chuqurlashtirish istiqbolli hisoblanadi.
O‘zbekiston-Latviya munosabatlarining butun kun tarribi yuzasidan fikr almashildi va yaqin kelajakda hamkorlikni mustahkamlashning ustuvor yo‘nalishlari belgilab olindi.
Shu kunning o‘zida O‘zbekiston Prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatulla Irgashev Latviya delegatsiyasi bilan uchrashdi. Uchrashuvda Afg‘onistondagi ijtimoiy-iqtisodiy tiklanishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qo‘shma loyihalarni amalga oshirish doirasida hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.

Об узбекско-латвийских политических консультациях
28 марта 2019 года в г.Ташкенте прошёл 14-й раунд узбекско-латвийских межмидовских политических консультаций.
Делегации сторон возглавляли заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов и заместитель государственного секретаря, политический директор Министерства иностранных дел Латвийской Республики Янис Мажейкис.
Стороны подробно обсудили текущее состояние и перспективы развития двустороннего сотрудничества, в том числе в рамках ООН, в формате «Узбекистан–Европейский союз», а также обменялись мнениями по ряду международных и региональных вопросов.
Как подчеркивалось, сегодня между двумя странами нет каких-либо проблем политического, экономического или иного характера. С момента установления дипломатических отношений в 1992 году накоплен значительный опыт плодотворного взаимодействия в различных сферах.
Была выражена взаимная заинтересованность в углублении торгово-экономических, инвестиционных связей. В настоящее время Латвия является одним из ключевых торговых партнеров Узбекистана в Евросоюзе. В 2018 году взаимный товарооборот достиг 429,5 млн.долл.США, что почти на 50% больше предыдущего года.
Стороны рассмотрели возможности диверсификации взаимных поставок за счет расширения номенклатуры товаров и услуг. В этом контексте актуальным признано проведение первого заседания Узбекско-латвийского совета делового сотрудничества в г.Ташкенте.
Перспективным признано углубление кооперации также в области туризма, культуры, науки, образования и здравоохранения.
В целом стороны обменялись мнениями по всей повестке дня узбекско-латвийских отношений и определили приоритетные направления укрепления сотрудничества на ближайшую перспективу.
В этот же день Специальный представитель Президента Узбекистана по Афганистану Исматулла Иргашев встретился с латвийской делегацией. На встрече состоялся обмен мнениями относительно взаимодействия в рамках реализации совместных проектов, направленных на содействие социально-экономическому возрождению Афганистана.