AQSh Oʻzbekiston paxtasini sotib olishga taqiqni bekor qildi
Oʻzbekistonning Vashington shahridagi Elchixonasi maʼlumotlariga koʻra, 2019-yil 25-mart kuni AQSh Mehnat departamenti 13126-sonli Ijroviy buyruq roʻyxatidan Oʻzbekiston paxtasini chiqarish boʻyicha yakuniy qaror qabul qildi, ushbu hujjat prezidentlik akti boʻlib, majburiy bolalar mehnatidan foydalangan holda tayyorlangan tovarlarning AQShda davlat xaridini taqiqlaydi.
Oʻzbekistonda ishlab chiqarilgan paxta 2010-yili ushbu roʻyxatga kiritilgan edi.
Ushbu masalani jamoatchilik orasida ochiq muhokama qilish AQSh idorasi tashabbusi bilan oʻtgan yilning iyul oyi soʻnggida boshlangan edi. AQSh Mehnat departamenti maʼlumotiga koʻra, jamoatchilik muhokamasi davomida “Cotton Campaign” xalqaro koalitsiyasi va “Xalqaro mehnatkashlar huquqlari boʻyicha forum” (ILRF) kabi inson huquqlari tashkilotlari, shuningdek, Vashingtondagi Oʻzbekiston diplomatik vakolatxonasi taqdim etgan rasmiy sharhlar ham tahlil qilingan.
AQSh idorasi “Cotton Campaign” koalitsiyasining bunday qaror qabul qilish barvaqtligi toʻgʻrisidagi dalillarini izohlar ekan, bolalar mehnati holatlari sanoqliligi, olib borilayotgan tekshiruvlar va sud kuzatuvi samaradorligining oshganligini koʻrsatib oʻtdi. Shu bilan birga, avvalgi yillardagidan farqli oʻlaroq, tekshiruvlar fuqarolik jamiyati faollari tomonidan aniqlangan dalillar asosida oʻtkazilganligi taʼkidlandi.
Qarorda qayta aloqa mexanizmi, davlat mehnat inspeksiyasining “yagona aloqa” markazi, mintaqalarda Oʻzbekiston kasaba uyushmalari federatsiyasi huzuridagi “yuridik klinikalar” hamda Prezident “xalq qabulxonalari”ning muvaffaqiyatli joriy etilishi va bu tizim orqali ishchilar huquqlari buzilish holatlarini samarali aniqlash va ularga javob qaytarish imkoni yaratilganligi ham qayd etilgan.
“Olingan sharhlar va mavjud maʼlumotlar batafsil oʻrganilganidan soʻng departamentlar Oʻzbekistonda paxtani yigʻib olishda majburiy bolalar mehnatidan foydalanishning yakka holatlar darajasigacha sezilarli qisqarganini qayd etdi. Natijada mazkur mahsulot bundan buyon Ijroviy buyruq roʻyxatiga kiritish uchun zarur shartlarga mos kelmaydi”, - deya xulosa qilinadi Mehnat departamenti qarorida.
Amerika idorasining paxtani mazkur roʻyxatdan chiqarish toʻgʻrisidagi qarori AQShning har qanday davlat tashkilotiga mazkur mahsulotni sertifikatlash (bolalar va majburiy mehnatdan foydalanmagan holda ishlab chiqarilganligi toʻgʻrisida) talabisiz sotib olishga ruxsat beradi. Shuningdek, AQSh Mehnat departamenti vakillarining fikriga koʻra, Oʻzbekiston paxtasining ushbu roʻyxatdan chiqarilishi AQSh xususiy kompaniyalariga oʻzining ishbilarmonlik nufuzida dogʻ tushishidan xavotirlanmay Oʻzbekiston mahsulot yetkazib beruvchilar bilan biznes aloqalariga kirishish imkonini beradi. Shunday qilib, Oʻzbekiston paxta yetishtiruvchilari uchun AQSh bozoriga toʻlaqonli kirishning yangi istiqbollari ochilmoqda.
Ilgariroq, oʻtgan yilning sentyabr oyida AQSh Mehnat departamenti Oʻzbekiston paxtasini “Bolalar mehnatidan foydalangan holda ishlab chiqilgan mahsulotlar roʻyxati”dan chiqargan edi.
Ushbu hujjat bu kabi boshqa qarorlar qatorini toʻldirdi. Xususan, Davlat departamentining odam savdosi toʻgʻrisidagi hisobotida Oʻzbekiston darajasini uchinchi toifadan ikkinchiga toifaga koʻtarish hamda bolalar mehnatining eng yomon shakllari toʻgʻrisidagi Mehnat departamentining avvalgi hisobotida mamlakat mavqeyi yaxshilanganligi borasidagi qarorlari shular jumlasidan.
Mazkur qarorlar Oʻzbekistonda inson huquqlari holatini yaxshilash hamda avval kiritilgan barcha cheklovlarni rejali asosda olib tashlash boʻyicha mamlakatimizda amalga oshirilayotgan choralar AQSh tomonidan eʼtirof etilganligini tasdiqlaydi.
Qayd etish joizki, AQSh hukumatining mazkur qarorlari Xalqaro mehnat tashkiloti va Jahon banki tomonidan olib borilgan kuzatishlar xulosalari va natijalariga mos keladi.

США сняли запрет на приобретение узбекского хлопка
По информации Посольства Узбекистана в г.Вашингтоне, Департамент труда США 25 марта 2019 года принял окончательное решение по выводу узбекского хлопка из Перечня Исполнительного приказа №13126 – президентского акта, запрещающего госзакупки в США товаров, изготовленных с использованием принудительного детского труда.
Хлопок, произведенный в Узбекистане, был включен в данный список в 2010 году.
Открытое общественное обсуждение указанного вопроса было инициировано американским ведомством в конце июля прошлого года. В его ходе, по данным Департамента труда США, проанализированы в том числе мнения правозащитных организаций - международной коалиции «Cotton Campaign» и «Международного форума за права трудящихся» (ILRF), а также официальные комментарии, представленные дипмиссией Узбекистана в Вашингтоне.
Комментируя ряд доводов коалиции «Cotton Campaign» о преждевременности принятия подобного решения, американское ведомство указало на единичность случаев детского труда, повышение эффективности проводимых расследований и судебного преследования правонарушителей. При этом особо подчеркивалось, что в отличие от предыдущих лет расследования проводились на основе фактов, выявленных гражданскими активистами.
В решении также констатируется успешное внедрение Механизма обратной связи, системы «горячей линии» государственной инспекции труда, «юридических клиник» в регионах при Федерации профсоюзов Узбекистана, а также «народных приемных» Президента, позволяющих эффективно выявлять случаи нарушения прав трудящихся и реагировать на них.
«После тщательного изучения полученных комментариев и имеющейся информации департаменты определили, что использование принудительного детского труда при сборе хлопка в Узбекистане было значительно сокращено до единичных инцидентов. В результате эта продукция более не соответствует условиям, необходимым для отнесения к Перечню Исполнительного приказа», - резюмируется в решении Департамента труда.
Решение американского ведомства об исключении хлопка из данного списка позволяет любым государственным учреждениям США осуществлять закупки данной продукции без требования ее сертификации (о том, что товар произведен без использования детского и принудительного труда). Также, по мнению представителей Департамента труда США, вывод узбекского хлопка из указанного перечня предоставит возможность частным американским компаниям вступать в деловые связи с поставщиками из Узбекистана без опасения дискредитации своей деловой репутации. Таким образом, у производителей хлопка Узбекистана открываются новые перспективы для полноценного выхода на рынки США.
Ранее, в сентябре прошлого года Департамент труда США исключил хлопок из Узбекистана из «Списка товаров, произведенных с использованием детского труда».
Указанное также дополнило серию других решений, в частности по повышению уровня Узбекистана с 3-й категории на 2-ю в Докладе Госдепартамента о торговле людьми, а также улучшению позиции страны в предыдущем докладе Департамент труда о наихудших формах детского труда.
Данные решения свидетельствуют о признании со стороны США предпринимаемых в стране мер по улучшению ситуации с правами человека в Узбекистане, а также планомерном снятии всех ранее введенных ограничений.
Следует отметить, что указанные решения правительства США соответствуют выводам и результатам мониторинга со стороны Международная организация труда и Всемирного банка.