Toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalarni oʻzlashtirish holati tanqidiy tahlil qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20 mart kuni investitsiya loyihalarini amalga oshirish va toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalarni jalb etishni jadallashtirish masalalari boʻyicha yigʻilish oʻtkazdi.
Maʼlumki, investitsiya iqtisodiyotning harakatlantiruvchi kuchi – drayveridir. Keyingi yillarda butun dunyoda xorijiy investitsiyalar jalb etish tobora murakkab kechmoqda.
Masalan, 2018 yilda jahonda investitsiya oqimi 19 foizga kamaygan.
Shu bois, jalb etilgan xorijiy investitsiyalardan samarali foydalanish, bu borada jadal va tizimli ish olib borish zarur.
Joriy yil 8 yanvar kuni boʻlib oʻtgan videoselektor yigʻilishida davlatimiz rahbari investitsiyalarni jalb qilish, qulay investitsiya muhitini yaratish boʻyicha aniq vazifalarni belgilab bergan edi. Shu asosida aniq moliyalashtirish manbalarini koʻrsatgan holda davlat investitsiya dasturi tasdiqlandi. Xususan, bu yil jami 4,2 milliard dollar qiymatidagi toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar oʻzlashtirilishi belgilangan.
Yigʻilishda oʻtgan ikki oyda bajarilgan ishlar tanqidiy tahlil qilindi. Davlatimiz rahbari xorijiy investitsiyalarni oʻzlashtirish holati umuman sust ketayotganini taʼkidlab, mutasaddilarni jiddiy ogohlantirdi. Ayrim tarmoq va hududlarda chet ellik investorlarga taqdim etish uchun aniq hisob-kitoblarga asoslangan loyihalar boʻyicha takliflar yoʻqligi tanqid qilindi.
Prezidentimiz tegishli vazirlik va hokimliklar oldiga aniq va qatʼiy vazifalar qoʻydi. Investitsiya va tashqi savdo vazirligiga energetika, neft-gaz, kimyo, mashinasozlik, elektr texnikasi, axborot texnologiyalari va boshqa muhim sohalarga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy sarmoyalarni jalb etish boʻyicha investitsiya loyihalari portfelini shakllantirish topshirildi.
Hukumatlararo komissiya yigʻilishlari investitsiya loyihalarini shakllantirish boʻyicha zarur maydonga aylanmagani qayd etilar ekan, toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiya jalb etish boʻyicha har bir komissiyaning maqsadli koʻrsatkichlarini ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.
Butun dunyoda davlat-xususiy sheriklik tizimi investitsiya jalb qilishning muhim omillaridan biridir. Shuni inobatga olib, Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzurida Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish agentligi tuzilgan edi. Yigʻilishda mazkur agentlik faoliyatini tashkil etishga ham eʼtibor qaratilib, mutasaddilarga transport, energetika va xizmat koʻrsatish sohalarida davlat-xususiy sheriklik asosida chet el kapitali ishtirokida amalga oshiriladigan loyihalarni shakllantirish vazifasi qoʻyildi.
Yangi tuzilgan Davlat aktivlarini boshqarish agentligiga davlat ulushi mavjud boʻlgan korxonalarga toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar jalb qilish ishlarini jadallashtirish boʻyicha aniq koʻrsatmalar berildi.
Yuqorida qayd etilgan yoʻnalishlar boʻyicha chet el sarmoyalarini jalb etish uchun xorijiy davlatlarda taqdimotlar – roud-shoular oʻtkazish zarurligi aytildi.
Bu yilgi Investitsiya dasturiga muvofiq, markazlashgan mablagʻlar hisobidan 3 mingga yaqin obyektda qurilish va taʼmirlash ishlari bajarilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimiz moliyalashtirish va loyiha-smeta hujjatlarini ishlab chiqishni tezroq yakunlab, qurilish ishlarini qisqa muddatlarda boshlash boʻyicha ham topshiriqlar berdi.
Bunday dasturlarni ishlab chiqishni takomillashtirish maqsadida loyiha institutlarini boshqarishga xorijiy tajribani keng joriy etish kerakligi qayd etildi.
Yigʻilishda taʼkidlanganidek, hududlarda ishlab chiqarish sohalariga investitsiya jalb qilish ahvoli talabga javob bermaydi. Vaholanki, mamlakatimizga koʻp miqdorda farmatsevtika va gigiyena vositalari, oziq-ovqat tovarlari, bolalar kiyimlari import qilinmoqda. Aslida bunday mahsulotlarni yurtimizda ishlab chiqarish uchun juda katta imkoniyatlar mavjud.
Shu bois, Prezidentimiz vazirlik va idoralar rahbarlariga oʻzlariga biriktirilgan hududlarga chiqib, u yerda amalga oshirilayotgan loyihalarni jadallashtirish, isteʼmol tovarlarini ishlab chiqarish uchun investorlarni hududlarga, shu jumladan, erkin iqtisodiy zonalarga jalb etish boʻyicha topshiriqlar berdi.
Xalqaro moliya institutlari mablagʻlarini oʻzlashtirish holatiga eʼtibor qaratilar ekan, bu boradagi yillik rejani bajarishda Uy-joy kommunal xizmat koʻrsatish, Sogʻliqni saqlash, Suv xoʻjaligi vazirliklarida qoloqlik mavjudligi koʻrsatib oʻtildi. Mutasaddilarga ushbu yoʻnalishdagi ishlarni jadallashtirish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Baʼzi joylarda zarur infratuzilma yoʻqligi investitsiyalar jalb etishga toʻsiq boʻlayotgani, loyihalar uchun yer ajratish, elektr energiyasi, gaz, suv va kanalizatsiya tarmoqlariga ulanishda muammolar borligi qayd etildi. Shu munosabat bilan Iqtisodiyot va sanoat, Investitsiya va tashqi savdo vazirliklariga hududlarning infratuzilma obyektlarini rivojlantirish boʻyicha 3 yillik dastur ishlab chiqish zarurligi taʼkidlandi.

Критически проанализировано состояние освоения прямых иностранных инвестиций
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел сегодня совещание по вопросам ускорения реализации инвестиционных проектов и работы по привлечению прямых инвестиций.
Инвестиции являются движущей силой экономики, ее драйвером. В последние годы во всем мире привлечение капиталовложений извне становится все более затруднительным. Так, в 2018 году мировой поток инвестиций сократился на 19 процентов.
Поэтому необходимо эффективно пользоваться уже привлеченными иностранными вложениями, наладить правильную и системную работу в этом направлении.
На состоявшемся 8 января текущего года видеоселекторном совещании глава нашего государства определил конкретные задачи по привлечению инвестиций и созданию благоприятного инвестклимата. В соответствии с ними, с указанием точных источников финансирования была утверждена Инвестиционная программа. В частности, в текущем году намечено освоить прямые иностранные капиталовложения на общую сумму 4,2 миллиарда долларов.
На сегодняшнем совещании проведен критический анализ работы, проделанной за минувшие два месяца. Глава государства, отметив в целом неудовлетворительное состояние освоения иностранных инвестиций, серьезно предупредил ответственных лиц. Подвергнуто критике отсутствие в некоторых отраслях и регионах основанных на точных расчетах предложений для зарубежных инвесторов.
Президент поставил перед соответствующими министерствами и хокимиятами конкретные задачи. Так, Министерству по инвестициям и внешней торговле поручено сформировать портфель инвестпроектов с привлечением прямых иностранных инвестиций в энергетику, нефтегазовую, химическую отрасль, машиностроение, электротехнику, информационные технологии и другие важные сферы.
Подчеркивалось, что заседания межправительственных комиссий так и не стали эффективной площадкой для формирования инвестпроектов, в связи с чем необходимо разработать для каждой комиссии целевые показатели привлечения прямых инвестиций.
Сегодня в мире одним из важных факторов привлечения инвестиций выступает система государственно-частного партнерства. С учетом этого при Министерстве финансов Республики Узбекистан было создано Агентство по развитию государственно-частного партнерства. На совещании уделено внимание организации деятельности данного агентства, ответственным лицам поручено сформировать проекты в области транспорта, энергетики, торговли и оказания услуг, которые намечено реализовать с участием иностранных инвестиций на основе механизмов государственно-частного партнерства.
Новообразованному Агентству по управлению государственными активами даны конкретные указания по ускорению привлечения прямых иностранных инвестиций в предприятия с государственной долей.
Отмечена необходимость проведения за рубежом презентаций в формате “роуд-шоу” для привлечения прямых иностранных капиталовложений в указанные выше отрасли.
Инвестиционной программой на текущий год предусмотрено выполнение за счет централизованных источников строительно-ремонтных работ на около 3 тысячах объектах. Президент Шавкат Мирзиёев поручил в сжатые сроки завершить работы по финансированию и разработке проектно-сметной документации и ускорить начало строительных работ.
Отмечалось, что для совершенствования разработки инвестпрограмм необходимо широко внедрять зарубежный опыт в управление проектными институтами.
В регионах неудовлетворительно состояние привлечения инвестиций в производства, подчеркивалось на совещании. В Узбекистан в большом количестве импортируются фармацевтическая и гигиеническая продукция, продукты питания, детская одежда. И это при том, что имеются широкие возможности для производства этих товаров у нас в стране.
В связи с этим Президент поручил руководителям министерств и ведомств выехать в закрепленные за ними регионы и принять меры по ускорению реализуемых там проектов, привлечению инвесторов, в том числе в свободные экономические зоны, для производства потребительских товаров.
Рассмотрено также состояние освоения средств международных финансовых институтов. Указано на слабую работу министерств жилищно-коммунального обслуживания, здравоохранения, водного хозяйства в выполнении годовых планов. Ответственным лицам даны указания по ускорению реализации проектов.
Отсутствие необходимой инфраструктуры на местах препятствует привлечению инвестиций, отмечалось на совещании. Имеются проблемы, связанные с выделением земли для проектов, подключением к сетям электро-, газо-, водоснабжения и канализации. В связи с этим Министерству по инвестициям и внешней торговле поручено разработать трехлетнюю программу по развитию объектов инфраструктуры в регионах.
Определены практические меры по обеспечению исполнения данных поручений и устранению имеющихся проблем.