Prezident yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish, ularning boʻsh vaqtini mazmunli tashkil etish boʻyicha muhim vazifalarni belgilab berdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida bugun, 19-mart kuni yoshlarga eʼtiborni kuchaytirish, ularni madaniyat, sanʼat, jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish, ularda axborot texnologiyalaridan foydalanish koʻnikmalarini shakllantirish, yoshlar oʻrtasida kitobxonlikni targʻib qilish, xotin-qizlar bandligini oshirish masalalariga bagʻishlangan videoselektor yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Mamlakatimiz aholisining 30 foizini 14 dan 30 yoshgacha boʻlgan yigit-qizlar tashkil etadi. Ularning taʼlim olishi, kasb-hunar egallashi uchun keng sharoit yaratilgan. Shu bilan birga, yoshlarning boʻsh vaqtini mazmunli oʻtkazishni tashkil etish dolzarb masala hisoblanadi. Yoshlar qanchalik maʼnaviy barkamol boʻlsa, turli yot illatlarga qarshi immuniteti ham shunchalik kuchli boʻladi.
Maʼlumki, davlatimiz rahbari ijtimoiy, maʼnaviy-maʼrifiy sohalardagi ishlarni yangi tizim asosida yoʻlga qoʻyish boʻyicha 5 ta muhim tashabbusni ilgari surgan edi.
Birinchi tashabbus yoshlarning musiqa, rassomlik, adabiyot, teatr va sanʼatning boshqa turlariga qiziqishlarini oshirishga, isteʼdodini yuzaga chiqarishga xizmat qiladi.
Ikkinchi tashabbus yoshlarni jismoniy chiniqtirish, ularning sport sohasida qobiliyatini namoyon qilishlari uchun zarur sharoitlar yaratishga yoʻnaltirilgan.
Uchinchi tashabbus aholi va yoshlar oʻrtasida kompyuter texnologiyalari va internetdan samarali foydalanishni tashkil etishga qaratilgan.
Toʻrtinchi tashabbus yoshlar maʼnaviyatini yuksaltirish, ular oʻrtasida kitobxonlikni keng targʻib qilish boʻyicha tizimli ishlarni tashkil etishga yoʻnaltirilgan.
Beshinchi tashabbus xotin-qizlarni ish bilan taʼminlash masalalarini nazarda tutadi.
Ana shu ezgu gʻoya Prezidentimizning Sirdaryo viloyatiga tashrifi chogʻida boshlanib, qisqa vaqtda ulkan ishlar amalga oshirildi. Mazkur hududdagi tuman va shaharlar kutubxonalariga 300 ming nusxada badiiy adabiyotlar yetkazib berildi. Musiqa va sanʼat maktablari cholgʻu asboblari, sport obyektlari jihozlar bilan taʼminlandi.
Bu ishlar Namangan viloyatida ham davom ettirilib, “Maʼrifat karvoni” tashkil etildi. Yoshlar uchun 25 ming dona kitob, 80 turdagi sport jihozlari va musiqa asboblari yetkazib berildi.
Bir soʻz bilan aytganda, ushbu 5 tashabbus xalqimiz, ayniqsa, yoshlarimiz tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi.
Yigʻilishda bu tajribani Oʻzbekistonning barcha hududlarida keng joriy qilish masalalari muhokama qilindi.
Bugungi kunda mamlakatimizdagi 800 dan ortiq madaniyat markazlari, 312 ta musiqa va sanʼat maktablariga atigi 130 ming nafar oʻgʻil-qiz qamrab olingani, mazkur muassasalarning aksariyati oʻquv qoʻllanmalari, notalar toʻplami, musiqa asboblari, mebel va jihozlar bilan yetarli darajada taʼminlanmagani koʻrsatib oʻtildi.
Davlatimiz rahbari joylardagi madaniyat markazlari, musiqa va sanʼat maktablarining moddiy-texnik bazasi va ulardan foydalanish holatini oʻrganib, ularning faoliyatini yaxshilash boʻyicha topshiriqlar berdi.
Madaniyat vazirligi va Xalq taʼlimi vazirligiga hokimliklar bilan birgalikda tuman (shahar) madaniyat markazlari va umumtaʼlim maktablarida yoshlarning qiziqishlaridan kelib chiqib, qoʻshimcha 1,5 mingta toʻgarak tashkil etish vazifasi qoʻyildi. Tashabbuskor isteʼdodli yoshlar va mahalliy homiylarni jalb etgan holda, madaniyat markazlarida badiiy-havaskorlik jamoalari, yoshlar teatr-studiyalari va “Yoshlar klublari” tashkil qilish zarurligi taʼkidlandi.
Atoqli sanʼatkor va isteʼdodli ijodkorlarni tumanlardagi madaniy ishlarga koʻmakchi sifatida biriktirish yaxshi natija berayotganini inobatga olib, bu tajribani butun mamlakatga yoyish boʻyicha koʻrsatmalar berildi. Unga muvofiq, taniqli artistlar tuman va shaharlarga ijodiy maslahatchi sifatida biriktirilib, oʻsha joylarda madaniyat va sanʼatni rivojlantirishga masʼul boʻladi, tuman va shaharlar hokimlari esa ushbu ishlarga moddiy va tashkiliy jihatdan yordam beradi.
Musiqa va sanʼat sohasida oliy maʼlumotli kadrlarni koʻpaytirish masalasiga ham eʼtibor qaratildi.
Oliy va oʻrta maxsus taʼlim hamda Xalq taʼlimi vazirliklariga muayyan mavzular boʻyicha tarix darslarini muzeylar, tarixiy obidalar, qadamjo va teatrlarda sayyor oʻtkazilishini tashkil qilish topshirildi.
Ikkinchi tashabbusga doir masalalar muhokama qilinar ekan, diyorimizda 12 mingdan ziyod sport inshootlari borligi, lekin yoshlarni jismoniy tarbiya va ommaviy sportga qamrab olish darajasi yetarli emasligi qayd etildi. Umumtaʼlim maktablarining sport anjomlari bilan jihozlanish koʻrsatkichi mamlakat boʻyicha 56 foizni, jumladan, Surxondaryo viloyatida 12 foizni, Xorazmda 14 foizni, Qoraqalpogʻistonda 15 foizni tashkil etadi, xolos.
Yigʻilishda yoshlarni jismoniy tarbiya va sportga keng jalb etish borasidagi chora-tadbirlar belgilab berildi.
Tuman va shaharlar hokimlarining yoshlar masalalari boʻyicha oʻrinbosarlariga mutaxassislar bilan birgalikda yoshlarning sport turlariga qiziqishi hamda sport inshootlarining jihozlanish darajasini oʻrganib, shu asosda takliflar berish, Vazirlar Mahkamasiga ularni amalga oshirish uchun zarur mablagʻlar manbasini aniqlash vazifasi yuklatildi.
Olis va chekka qishloqlarda yengil konstruksiyali sendvich panellardan kichik sport zallari va sunʼiy qoplamali maydonlar qurish, tashabbuskor tadbirkorlarga sport inshootlari tashkil etish uchun yer ajratish zarurligi taʼkidlandi. Bunday tadbirkorlarga Oʻzmilliybank tomonidan “Yoshlar – kelajagimiz” dasturi doirasida imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Joylardagi sport maktablariga xalqaro musobaqalarda gʻolib boʻlgan taniqli sportchilarni rahbar etib tayinlash, shuningdek, sportchilarni oliy oʻquv yurtlarining maxsus sirtqi boʻlimlarida maqsadli oʻqitish yaxshi natija berishi qayd etildi. Bolalar va oʻsmirlar sport maktablari sonini koʻpaytirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Videoselektorda yoshlarni internetdagi zararli xurujlardan asrash, ularni axborot texnologiyalaridan unumli foydalanishga oʻrgatish masalalariga ham alohida ahamiyat qaratildi.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga ilgʻor xalqaro tajribalar asosida barcha shahar va tumanlar markazlarida Raqamli texnologiyalar oʻquv markazlarini tashkil etish boʻyicha topshiriq berildi. Bu markazlarda elektron tijorat va dasturlash bepul oʻrgatiladi, axborot texnologiyalari sohasida tadbirkorlik bilan shugʻullanish boʻyicha innovatsion koʻnikmalar beriladi, “startap” loyihalarga yordam koʻrsatiladi.
Bugungi kunda barcha maktablarda kompyuter texnikasi boʻlishiga qaramasdan, internet xizmatidan yetarli darajada foydalanilmayotgani tanqid qilindi. Xalq taʼlimi vazirligi, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligiga 2021 yilgacha barcha maktablardagi kompyuter sinflarini zamonaviy texnologiyalar va yuqori tezlikdagi internet tarmogʻi bilan taʼminlash boʻyicha chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi.
Tashabbuskor tadbirkorlarni jalb qilgan holda, kompyuter oʻyinlari markazlarini tashkil etish, ularda bolalar va yoshlarning bilim va dunyoqarashini kengaytirishga xizmat qiladigan test, viktorina, rivojlantirish strategiyalari va boshqa foydali dasturlar boʻlishi zarurligi taʼkidlandi.
Yoshlarda bolalik chogʻidan kitobga mehr uygʻotish, mustaqil fikr va keng dunyoqarashni shakllantirish ularning hayot yoʻllarida mustahkam zamin boʻladi. Lekin koʻplab qishloq va mahallalarda buning uchun zarur sharoit mavjud emas. Ilgarigi kutubxonalar oʻrnida tashkil etilgan Axborot-resurs markazlari oʻzlariga yuklatilgan vazifalarni bajara olmadi.
Shu holatlarni hisobga olib, yangi tashabbus doirasida yoshlar sonidan kelib chiqqan holda joylarga qoʻshimcha kitoblar yetkazib berish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari mutasaddi vazirlik va uyushmalarga “Maʼrifat karvoni” loyihasi doirasida badiiy, maʼrifiy, ijtimoiy mavzularda kitoblar chop etish hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasi va barcha viloyatlarga 1 million nusxadan kam boʻlmagan miqdorda yetkazib berish boʻyicha topshiriq berdi.
Yigʻilishda mahalliy hokimliklar har bir shahar va tuman markazida bittadan namunali kitob doʻkoni tashkil etishi kerakligi taʼkidlandi. Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligiga barcha shahar va tumanlarda koʻchma kitob pavilyonlarini joylashtirish, Qoraqalpogʻiston Respublikasi va barcha viloyatlarda “Bibliobus”larni yoʻlga qoʻyish orqali qishloq va ovullar aholisiga kutubxona xizmati koʻrsatish vazifasi yuklatildi.
Xotin-qizlarni ish bilan taʼminlash masalalari ham muhokama qilindi.
Shu maqsadda 2019-2020-yillarda barcha tumanlarda sendvich panellardan 195 ta tikuv-trikotaj korxonalarini tashkil etish belgilangan. Ularni qurish uchun aholi zich yashaydigan, mehnat resurslari koʻp joylar tanlab olingan. Bu korxonalarni tashkil etish natijasida xotin-qizlar uchun 24 mingdan ortiq doimiy ish oʻrni yaratish koʻzda tutilgan.
Prezidentimiz mehnat qilish istagidagi ayollar ish oʻrinlari sonidan ancha koʻpligini hisobga olib, korxonalarda ishni 2 smenada tashkil etish, ularda xaridorgir mahsulotlar ishlab chiqarish zarurligini taʼkidladi.
Yigʻilishda qayd etilgan 5 tashabbusni keng joriy qilish maqsadida barcha hududlarga mutasaddi rahbarlar masʼul qilib biriktirildi. Shuningdek, bu vazifalarga Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi raisi, Toshkent shahri, viloyatlar, tuman va shaharlar hokimlari, “Nuroniy”, “Mahalla” jamgʻarmalari, Xotin-qizlar qoʻmitasi, Yoshlar ittifoqi rahbarlari shaxsan masʼul va javobgar etib belgilandi.

President Outlines Critical Tasks to Boost Youth’s Spiritual Development and Meaningfully Organize Their Leisure
2019-03-20 | Politics
On March 19 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has chaired a videoconference meeting to discuss measures to enhance attention to youth issues, their extensive involvement in culture, arts and sports, develop skills in using information technologies, promote reading among the growing generation and ensure women’s employment.
Thirty percent of our country’s population is young people from 14 to 30 years old. Conditions have been created for them to attain education and professions. However, pressing is the issue of organization of meaningful leisure for youths. The higher the spirituality of young people, the stronger their immunity to alien phenomena and ideas.
The head of our state had earlier put forward five important initiatives to organize social, spiritual and educational works on the new system.
The first one envisages boosting the interest of young people in music, arts, literature, theater and other types of arts, serving to realize their talents.
The second track implies physical consolidation of young people, creation of conditions necessary for the exercise of their abilities in sports.
The third initiative deals with the effective use of computer technologies and the internet by the population and young people.
The fourth is the organization of systemic works to improve the spirituality of young people and promote the reading of books.
The fifth is to ensure women’s employment.
These initiatives were voiced during the President’s trip to the Syrdarya region. Within a short span of time ever since, large-scale efforts have been undertaken in this province. The central and municipal libraries of the region have been delivered 300 thousand copies of fiction. Schools of music and arts were provided with musical instruments, while sports facilities were supplied with equipment and accessories.
Works in this direction continued in the Namangan region where a Caravan of Enlightenment has been set up. 25 thousand copies of books, 80 kinds of sports equipment and musical instruments were delivered to the region.
These ideas have been welcomed by our people, especially by the youth, with great enthusiasm.
Participants of meeting today discussed issues of widespread introduction of this experience in all regions of the country.
It was noted that more than 800 cultural centers are operating in Uzbekistan today, 312 schools of music and arts cover as few as 130,000 boys and girls, and that most of these institutions are not sufficiently outfitted with textbooks, musical compilations, musical instruments and equipment.
The head of state instructed to scrutinize the financial and technical capacities and the degree of operation of cultural centers, schools of music and arts in the field, and improve their activities.
The ministries of culture and public education have been tasked to organize, in cooperation with hokimiyats, an additional 1.5 thousand hobby clubs in municipal and district cultural centers and secondary schools, building on the interests of the youth. It was noted that it is essential to set up artistic-amateur groups, youth theater studios, clubs in the cultural centers with the initiative of talented young people and sponsors.
Given the positive practice of attracting celebrated actors, musicians and writers to the districts to promote cultural works, instructions were given to spread this experience throughout the country. Thus, renowned artists will be assigned to the districts and cities as creative advisors. They will be responsible for the development of culture and art in the field, and local hokims will provide material and organizational support for these efforts.
Special attention is paid to the enhancement of training with higher education in the field of music and arts.
The Ministries of Higher and Secondary Special Education and Public Education have been instructed to organize history lessons in museums, historical monuments, pilgrimage sites and theaters.
During the discussion of the issues of promoting physical culture and sports among young people, it was emphasized that more than 12,000 sports facilities operate in the country, yet the level of coverage of physical culture and mass sports for young people remains insufficient. The extent of equipment of general education schools with sports accessories is 56 percent on average, while it is 12 percent in the Surkhandarya region, 14 percent in Khorezm, and 15 percent in Karakalpakstan.
Measures were outlined at the meeting for the wide involvement of young people in physical culture and sports.
Deputy hokims of districts and towns on youth issues were instructed to study – together with specialists – the extent of interest of young people in sports and the level of equipment of sports facilities, to work out corresponding proposals, and the Cabinet of Ministers to determine the source of funding required for the implementation of proposals.
The need was noted for the construction of small gyms in remote villages using lightweight structures and sandwich panels, of pitches with artificial turf, and provision of entrepreneurs with land for sports facilities. Businesspeople who come forward with such an initiative will be allocated concessional loans under the program “Youth Is Our Future” by the National Bank for Foreign Economic Activity of Uzbekistan.
It was stressed that a good result would be secured by the appointment of well-known athletes who won international competitions as headmasters of sports schools in the field, as well as by the targeted training of athletes in special correspondence departments of universities. It was instrcuted to increase the number of youth sports schools.
At the videoconference meeting, special attention was also paid to protecting young people from the negative impact on the internet, teaching them how to effectively use information technologies.
The Ministry for the Development of Information Technologies and Communications was ordered to arrange training centers in digital technologies, based on international best practices, in all cities and regional centers. These centers will offer free courses on e-commerce and programming, doing business in the field of information technologies, and will assist start-up projects.
The poor level of internet access in schools has been criticized. The Ministries of Public Education and for the Development of Information Technologies and Communications have been instructed to elaborate an action plan to provide computer classes in all schools with modern technology and high-speed internet access until 2021.
The President underscored the need to support the initiatives of entrepreneurs in the organization of computer gaming centers, in which tests, quizzes, developing strategies and other useful programs serving to expand the knowledge and horizons of children and youth.
The awakening of the love for book from the younger age, the formation of independent thinking and broad outlook are the key to achieving success in life. However, in many villages and communities there are no necessary conditions for reading. Information resource centers organized in place of former libraries have not been able to cope with the tasks assigned to them.
In this regard, in the framework of the new initiative it is planned to deliver additional quantities of books to the places, taking into account the needs of young people.
The head of state instructed the responsible ministries and associations to publish, within the framework of the Caravan of Enlightenment project, artistic, cognitive, social literature books in the amount of not less than 1 million copies and deliver to the Republic of Karakalpakstan and all regions of the country.
It was said at the session that local hokimiyats should organize one exemplary bookstore in each town and district center. The Agency of Information and Mass Communications was tasked to deploy mobile book shelters in all towns and districts, and provide library services to rural residents through the “bibliobuses”.
The meeting participants also discussed issues in women’s employment.
In 2019-2020, a total of 195 garment-knitting enterprises with the use of sandwich panels are planned to be built in all districts. For these industries areas were selected in terms of density of population and the size of labor resources. It is expected that as a result of the establishment of enterprises more than 24 thousand permanent jobs will be created for women.
The President noted that there are much more women who want to work than the jobs created, and pointed to the need to arrange work in two shifts and produce in-demand products at enterprises.
For the broad implementation of these five initiatives, all regions were assigned responsible leaders. Thus, the chairman of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, hokims of the city of Tashkent, regions, districts and towns, the leadership of the Nuroniy, Mahalla funds, of the Women’s Committee, the Youth Union will be personally responsible for the execution of the tasks.