Sogʻliqni saqlash vaziri Bosh prokurorga murojaat qildi
Bugun bemorlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan xalqqa tibbiy xizmat koʻrsatish boʻyicha oʻz vazifasini oʻtayotgan tibbiyot xodimlariga nisbatan gʻayriqonuniy ravishda tajovuz qilinishi, ularga tan jarohatlari yetkazilishi eng ogʻriqli masalalardan biriga aylanib bormoqda.
— Kun.uz saytida eʼlon qilingan “Qoʻshrabotda “tez yordam” shifokori va haydovchisini mast “bemor” va uning yaqini kaltakladi ” maqolasi bu illatning jamiyatimizda qanchalik ildiz otib borayotganini yana bir bor koʻrsatdi. Bunday noxush holatlarni bartaraf etish uchun barcha kuch-imkoniyatlarimizdan foydalanishimiz va tibbiyot xodimiga nisbatan bu kabi munosabatni butunlay oʻzgartirishimiz zarur, — deydi Oʻzbekiston Respublikasi sogʻliqni saqlash vaziri Alisher Shadmanov. — Shu sababdan Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokurori O.Murodov nomiga xat yuborilib, unda joriy yilning 7-mart kuni sodir etilgan ushbu noxush holat boʻyicha tegishli idoralar tomonidan ayni paytga qadar qonuniy toʻxtamga kelinmaganligi koʻrsatilib, vaziyat nazoratga olinishida amaliy yordam soʻraldi.
Sogʻliqni saqlash vazirligidagi maʼlumotlarga koʻra, 2017-2018-yillar davomida 300 ga yaqin holatda bemorlar va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan tibbiyot xodimlariga noqonuniy tajovuz qilinishi bilan bogʻliq qonunbuzarliklar sodir etilgan.
Birgina misol, oʻtgan yili Oltiariq tumanida fuqaro M.M. tez tibbiy yordam koʻrsatish uchun oʻz vaqtida (10 daqiqada) yetib kelgan shifokor Sh.S.ga oʻrtacha ogʻir darajadagi tan jarohati yetkazgan. Vaholanki, ayni holatda shifokor yetib borgan paytda bemor allaqachon vafot etgan boʻlgan. Lekin mazkur holatda shifokorning sogʻligʻiga tiklab boʻlmas zarar yetkazgan qonunbuzar amalda hech qanday jazo oʻtamasdan qolib ketdi, yaʼni sud tomonidan u shartli hukm qilindi.
Sogʻliqni saqlash vazirligi jamiyatimizda fuqarolarning shifokorlarga tajovuz qilish kabi holatlarning koʻpayib ketayotganini hisobga olib, ushbu illatni oldini olishning eng samarali yoʻllaridan biri sifatida tibbiyot xodimiga nisbatan sodir etilayotgan noqonuniy xatti-harakatlar uchun qatʼiy javobgarlikni kuchaytirish lozim, deb hisoblaydi.
Shu sababdan joriy yilning 29-yanvarida Sogʻliqni saqlash vazirligi tomonidan oʻz xizmat vazifasini bajarib turgan tibbiyot xodimiga bemor va ularning yaqin qarindoshlari tomonidan gʻayriqonuniy ravishda tajovuz qilinishi yoki ularga tan jarohati yetkazilishi kabi qilmishlarni Jinoyat kodeksining bezorilik uchun javobgarlikni koʻzda tutuvchi 277-moddasi bilan kvalifikatsiya qilish hamda ushbu harakatlarni ogʻirlashtiruvchi holat sifatida baholashni nazarda tutuvchi qonun loyihasi tayyorlanib, jamoatchilik muhokamasi uchun Oʻzbekiston Respublikasi Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirildi. Shuningdek, joriy yil 5-fevraldagi 19-01/19-sonli xat bilan tegishli vazirlik va idoralarga kelishish uchun yuborildi.
— Davlat va xoʻjalik boshqaruvi organlari, mahalliy davlat hokimiyati organlari tomonidan Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritiladigan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarini tayyorlash, yuridik-texnik jihatdan rasmiylashtirish va huquqiy ekspertizadan oʻtkazish tartibiga muvofiq, manfaatdor organlar Vazirlar Mahkamasining Reglamentida belgilangan 7 kunlik muddatda mazkur qonun loyihasini koʻrib chiqishi va uzil-kesil kelishishi (imzolashi) shart edi, — deydi Sogʻliqni saqlash vazirligi Yuridik boʻlimi boshligʻi Ruslan Muhammadiyev. — Lekin ayrim huquqni muhofaza qiluvchi idoralar ushbu masalada qonunchilikda muammo yoʻqligini aytib, bugungi kunga qadar loyihaga viza qoʻyib berish tartibini asossiz ravishda buzib kelmoqda. Shuning uchun 2019-yil 14-mart kuni ushbu idoralarga 19-01/39-sonli qayta xat yuborilib, unda Vazirlar Mahkamasining Reglamentiga amal qilgan holda loyihani uzil-kesil kelishishi (imzolash) masalasini hal etish soʻraldi.
Sogʻliqni saqlash vazirligi tibbiyot xodimlarining huquqlari himoya qilinishini taʼminlash, ularni har qanday noqonuniy xatti-harakatlardan asrash boʻyicha qonun hujjatlarida belgilangan vakolatlar doirasida bundan buyon ham tegishli choralarni qatʼiy koʻrib boradi. Jumladan, yuqorida qayd etilgan, “Qoʻshrabotda “tez yordam” shifokori va haydovchisini mast “bemor” va uning yaqini kaltakladi” maqolasidagi holat ham vazirlik diqqat markazida boʻlib, huquq-tartibot organlaridan ushbu vaziyat yuzasidan tegishli choralar koʻrishini soʻrab qolamiz.

Министр здравоохранения обратился к Генеральному прокурору
Сегодня одним из самых больных вопросов является то, что встречаются случаи незаконного нападения на выполняющих свои обязанности медицинских работников со стороны больных и их близких родственников и нанесения им телесных повреждений.
— Опубликованная на сайте Kun.uz статья под названием “В Кошрабате врача и водителя “скорой помощи” избили пьяный “больной” и его близкий” еще раз показал, насколько эта проблема остается без внимания в нашем обществе. Для предотвращения подобных случаев мы должны использовать все силы и возможности, полностью в корне изменить подобное отношение к медицинским работникам, — говорит министр здравоохранения Алишер Шадманов. — По этой причине было отправлено письмо Генерального прокурора Республики Узбекистан О.Муродова, где говорилось о том, что по данному случаю, который произошел 7 марта нынешнего года, до сих пор не было принято законное решение, также мы в письме попросили оказать практическое содействие во взятии данного случая под контроль.
Согласно данным Министерства здравоохранения, за 2017-2018 годы совершены около 300 случаев правонарушений, связанных с незаконным нападением на медицинских работников со стороны больных и их близких родственников.
Только один пример: в прошлом году в Алтыарыкском районе гражданин М.М. нанес телесное повреждение средней тяжелой тяжести вреда здоровью врача Ш.С., который вовремя (в течение 10 минут) прибыл по вызову для оказания скорой медицинской помощи. На самом деле, когда врач прибыл, выяснилось, что больной уже давно был мертв. Но в данном случае правонарушитель, нанесший непоправимый вред здоровью врача, не понес никакого наказания, то есть судом был вынесен условный приговор.
Учитывая, что увеличивается количество нападений на врачей со стороны граждан, Министерство здравоохранения считает необходимым в качестве одного из самого эффективного пути предотвращения данных случаев принять меры по усилению ответственности за незаконные действия против медицинских работников.
Поэтому 29 января нынешнего года был подготовлен проект закона, предусматривающий квалифицирование нападения на выполняющих свои служебные обязанности медицинских работников со стороны больных и их близких родственников, нанесения им телесных повреждений статьей 277 Уголовного кодекса, предусматривающей ответственность за хулиганство, оценивание этих действий в качестве отягчающего обстоятельства. Проект закона размещен для общественного обсуждения в Портале проектов нормативно-правовых документов Республики Узбекистан. А также 5 февраля нынешнего года письмом под номером 19-01/19 для согласования отправили его соответствующим министерствам и ведомствам.
— Согласно порядку подготовки, юридико-технического оформления и проведения правовой экспертизы проектов нормативно-правовых актов, вносимых органами государственного и хозяйственного управления, органами Государственной власти на местах в Кабинет Министров Республики Узбекистан, заинтересованные ведомства обязаны рассмотреть и окончательно согласовать (подписать) данный законопроект в течение 7 дней, установленных в Регламенте Кабинета Министров, — говорит начальник Юридического отдела Министерства здравоохранения Руслан Мухаммадиев. — Но некоторые правоохранительные органы, указав, что в этом вопросе в законодательстве не имеются проблемы, до сих пор необоснованно нарушают порядок визирования. Поэтому 14 марта 2019 года было отправлено повторное письмо под номером 19-01/39, где просили, соблюдая Регламент Кабинета Министров, решить вопрос окончательного согласования (подписания) проекта.
Министерство здравоохранения и впредь будет принимать соответствующие решительные меры по обеспечению защиты прав медицинских работников, защите их от всяких незаконных действий. В частности, вышеприведенный в статье “В Кошрабате врача и водителя “скорой помощи” избили пьяный “больной” и его близкий” случай тоже находится в центре внимания министерства, просим правоохранительные органы принять соответствующие меры по данному случаю.