Oʻzbekiston Elchisi Niderlandiya Qiroliga ishonch yorliqlarini topshirdi
Marosimdan soʻng boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida Oʻzbekiston va Niderlandiya oʻrtasidagi ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Niderlandiya Qiroli Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga oʻz hurmatini izhor etar ekan, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlarni yuksak baholadi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekistonning Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligini faollashtirish, Orol dengizi qurishi oqibatlarini kamaytirish hamda Afgʻonistonda tinchlik, xavfsizlik va farovonlikni taʼminlashga qaratilgan saʼy-harakatlari taʼkidlandi.
Niderlandiya rahbari ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlar, xususan, qishloq xoʻjaligi, suv resurslaridan samarali foydalanish, ilgʻor texnologiyalar va boshqa sohalardagi aloqalarni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish uchun katta salohiyat mavjudligini taʼkidladi.
Qirol Villem-Aleksandr Gollandiya kompaniyalarining Oʻzbekistonga ikkinchi savdo missiyasini tashkil etilishini mamnuniyat bilan qoʻllab-quvvatladi va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari oʻrtasidagi aloqalar oʻzaro manfaatli munosabatlarni yanada rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochishini taʼkidladi.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Королю Нидерландов
13 марта 2019 года Посол Республики Узбекистан с резиденцией в г.Брюсселе Дильёр Хакимов вручил верительные грамоты Королю Нидерландов Виллему-Александру.
В ходе состоявшейся после церемонии беседы были обсуждены состояние и перспективы двусторонних отношений между Узбекистаном и Нидерландами.
Выразив свое уважение Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву, Король Нидерландов высоко оценил проведение широкомасштабных реформ в нашей стране.
В ходе беседы были подчеркнуты усилия Узбекистана по активизации взаимодействия между странами Центральной Азии, смягчению последствий высыхания Аральского моря, а также обеспечению мира, безопасности и процветания в Афганистане.
Глава Нидерландов отметил наличие большого потенциала для дальнейшего расширения и углубления отношений между двумя странами, особенно в сферах сельского хозяйства, эффективного использования водных ресурсов, передовых технологий и других областях.
Король Виллем-Александр приветствовал организацию второй торговой миссии нидерландских компаний в Узбекистан, подчеркнув, что контакты между представителями деловых кругов двух стран позволят открыть новые возможности для дальнейшей активизации взаимовыгодных связей.