“Dunyo bolalar nigohida” Toshkentda SHHT davlatlari bolalar rasmlari koʻrgazmasi ochildi
2019 yil 12 mart kuni Oʻzbekiston Badiiy akademiyasining markaziy koʻrgazmalar zalida .Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlarning madaniyati, tarixi, anʼanalari va tabiatiga bagʻishlangan “Dunyo bolalar nigohida” mavzuidagi bolalar rasmlari koʻrgazmasi ochildi.
Koʻrgazmaning asosiy tashkilotchilari — SHHTning Oʻzbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazi, Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar, xalq taʼlimi va maktabgacha taʼlim vazirliklari.
Tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy majlisi qonunchilik palatasi deputatlari, vazirlik va idoralar, Oʻzbekiston Respublikasida akkreditatsiyadan oʻtgan diplomatik korpus va xalqaro tashkilotlar vakillari, mamlakatimiz ommaviy axborot vositalari, koʻrgazma ishtirokchilari va ularning ota-onalari, murabbiylari, SHHT davlatlarining Toshkentdagi milliy madaniyat markazlari vakillari ishtirok etdilar.
SHHTning Oʻzbekistondagi Xalq diplomatiyasi markazi direktori Rahmatulla Nazarov koʻrgazma tashkilotchilari va inggirokchilariga minnatdorchilik bildirib, mazkur koʻrgazmaning asosiy maqsadlaridan biri bu bolalarni vatanparvarlik va Vatanga muhabbat tuygʻusini uygʻotish, shuningdek, iqtidorli bolalarda tasviriy sanʼatga boʻlgan qiziqishni uygʻotishdan iborat.
Uning soʻzlariga koʻra, olingan barcha asarlar hakamlar xayʼati tomonidan diqqat bilan koʻrib chiqildi va eng yaxshilari koʻrgazmada namoyish etildi. Gʻoliblar uchta nominatsiya boʻyicha tanlab olindi. Tanlov jarayonida rasmlarning oʻziga xosligi, badiiy mahorati va mavzuni ochib berishi hisobga olindi.
R.Nazarov bunday tadbirlarda ishtirok etish bolalarning oʻz ijodiy salohiyatlarini ochib berishiga yordam berishiga va kelajakda yetuk shaxs boʻlib yetishish jarayonida jiddiy qadam boʻlishiga ishonch bildirdi.
Quyida uch nominatsiyasi boʻyicha gʻoliblar eʼlon kilindi:
5-7 yosh. Maktabgacha yoshdagi bolalar: Yan Shu Ting, 7 yosh, Xitoy Xalk Respublikasi (1-oʻrin); Isroilov Yokut, 7 yosh, Oʻzbekiston (2-oʻrin), Tansin Sangit, 6 yosh, Hindiston (3-oʻrin);
8-10 yoshdagi oʻquvchilar: Avazjonova Eʼzoza, 9 yosh, Oʻzbekiston (1-oʻrin); Si Anki, 9 yosh, Xitoy Xalk Respublikasi (2-oʻrin); Yuzbashyan Anastasiya, 9 yosh, Rossiya (3-oʻrin);
11-12 yoshdagi oʻquvchilar: Mayrambekova Gulzoda, 12 yosh, Qirgʻiziston (1- oʻrin); Isomiddinova Farangiz, 12 yosh, Oʻzbekiston (2-oʻrin); Pankratova Aliyea, 12 yosh, Qozogiston (3-oʻrin).
Bolalar rasmlari tanlovi gʻoliblariga Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi va maktabgacha taʼlim vazirliklari vakillari, shuningdek, Shanxay hamkorlik tashkilotining Oʻzbekistondagi elchixonalari vakillari tomonidan sovgʻalar topshirildi.
Koʻrgazmaning ochilish marosimida poytaxtimizdagi 280-maktabning “Raqs” xoyeografiya guruhi va Toshkent shahridagi “Barkamol avlod” bolalar markazining “Zarb” ansambli oʻz mahoratlarini namoyish etdilar.
Koʻrgazma 2019 yil 15 martgacha davom etadi.
Ushbu koʻrgazmada namoyish etilgan ishlar, shu yil 28 may — 1 iyun kunlari Xitoyda xalqaro bolalar kuniga bagishlangan koʻrgazmada, soʻngra 15 iyunda Qirgiziston poytaxti Bishkek shahrida boʻlib oʻtadigan Shanxay hamkorlik tashkilotining davlat rahbarlari uchrashui arafasida namoyish etiladi.

В Ташкенте открылась художественная выставка детских рисунков «Мир глазами детей»
12 марта 2019 года в Выставочном зале Академии художеств Узбекистана состоялось открытие художественной выставки детских рисунков на тему: “Мир глазами детей”, посвященная культуре, истории, традициям и природе стран Шанхайской организации сотрудничества.
Основными организаторами выставки выступили Центр народной дипломатии ШОС в Узбекистане, Академия художеств, министерства иностранных дел, народного образования и дошкольного образования Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие авторы рисунков, их родители, наставники, представители национальных культурных центров, а также члены Сената и депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, министерств и ведомств, дипломатического корпуса и международных организаций, аккредитованных в Республике Узбекистан, отечественных СМИ.
Директор Центра народной дипломатии ШОС в Узбекистане Рахматулла Назаров, поблагодарив организаторов и участников выставки, сообщил, что основной целью проведения конкурса детских рисунков является воспитание в детях чувства патриотизма и любви к родине, а также выявление талантливых ребят к творчеству, повышение у них интереса к изобразительному искусству, приумножение и распространение культур, истории, традиций и ценностей стран ШОС. По его словам, все полученные работы были тщательно рассмотрены по трем номинациям компетентным жюри, лучшие из которых были представлены на выставке. При отборе рисунков учитывались оригинальность, художественное мастерство и раскрытие темы.
Р.Назаров выразил уверенность в том, что участие в подобных мероприятиях поможет детям в раскрытии их творческого потенциала и станет серьезным шагом в процессе становления личности.
Организаторы постарались, чтобы финал конкурса стал настоящим праздником и надолго остался в памяти детей. Компетентным жюри выбраны лучшие работы в конкурсах рисунков во всех возрастных категориях.
Председателем Академии художеств Узбекистана, председателем жюри конкурса детских рисунков А. Нуридиновым были объявлены победители конкурса по следующим номинациям: дошкольники 5 — 7 лет; школьники 8 — 10 лет и школьники 11 — 12 лет.
Победителями в номинации дошкольники 5-7 лет стали: Янь Шу Тинг, 7 лет, Китай (1 место); Исроилов Ёкут, 7 лет, Узбекистан (2 место); Тансин Сангит, 6 лет, Индия (3 место); в номинации школьники 8-10 лет: Авазжонова Эъзоза, 9 лет, Узбекистан (1 место); Си Анки, 9 лет, Китай (2 место); Юзбашьян Анастасия, 9 лет, Россия (3 место); в номинации школьники 11-12 лет: Майрамбекова Гулзода, 12 лет, Кыргызстан (1 место); Исомиддинова Фарангиз, 12 лет, Узбекистан (2 место); Панкратова Алиса, 12 лет, Казахстан (3 место).
Победителям конкурса детских рисунков были вручены призы членов компетентного жюри из числа представителей министерств народного и дошкольного образования Республики Узбекистан, а также посольств стран ШОС в Узбекистане.
Во время церемонии открытия выставки свое мастерство продемонстрировали танцевальные группы «Ракс» школы №280 города Ташкента и ансамбля доиристов «Зарб» Ташкентского городского детского центра «Баркамол авлод».
Проведение данной выставки-конкурса рисунков «Мир глазами детей» способствует развитию и поддержке детского, художественного творчества в результате создания благоприятных условий, а также оценки их работ известными художниками нашей республики.
Предполагается, что работы, продемонстрированные на данной выставке, будут также показаны на выставке в Китае, посвященной международному дню защиты детей, а затем – в Кыргызской Республике накануне саммита Шанхайской организации сотрудничества в Бишкеке. Выставка продлится до 15 марта 2019 года.