Tashqi ishlar vazirligida uchrashuv
2019-yilning 12-mart kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Ilhom Neʼmatov mamlakatimizda tashrif bilan boʻlib turgan Koreya Respublikasining Jeneva shahridagi Doimiy vakili, Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) aʼzo boʻlishi boʻyicha ishchi guruh rahbari Ji-ah Paik bilan uchrashdi.
Boʻlib oʻtgan batafsil suhbat chogʻida mamlakatimizning JSTga aʼzo boʻlishi jarayonini qayta yoʻlga qoʻyish bilan bogʻliq masalalar va Ji-ah Paik boshqarayotgan Ishchi guruh bilan hamkorlik qilishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Hozirgi vaqtda JST 164 ta mamlakatni va jahon savdosi umumiy hajmining 98%ini birlashtirib, davlatlar oʻrtasidagi global savdo qoidalarini tartibiga soluvchi asosiy xalqaro organ hisoblanadi. Oʻzbekiston tashkilotga aʼzo boʻlish uchun 1994-yilda ariza bergan, biroq muzokaralar jarayoni amalda toʻxtatib qoʻyilgandi.
Uchrashuv chogʻida Ilhom Neʼmatov taʼkidlaganidek, Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan Oʻzbekistonning 2017-2021-yillarga moʻljallangan Rivojlanish strategiyasi mamlakat iqtisodiyotini yangi, innovatsion va industrial rivojlanish darajasiga olib chiqishda eng muhim rolni oʻynaydi. Oʻzbekistonning JSTga kirishi jarayoni faol fazasining qayta yoʻlga qoʻyilishi mamlakat hayotning turli jabhalarida oʻtkazilayotgan keng koʻlamli islohotlarning tarkibiy qismi hisoblanishi qayd etildi.
Oʻzbekiston Koreya Respublikasi bilan JSTga qoʻshilish jarayonida koʻmaklashish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” imzolagan boʻlib, Ji-ah Paik Janubiy Koreyaning mazkur yoʻnalishda birgalikda ishlashga tayyorligini tasdiqladi.

12 марта 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с находящейся в нашей стране с визитом Постоянным представителем Республики Корея в г.Женеве, руководителем Рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию Джи-ах Паик.
В состоявшейся обстоятельной беседе обсуждены вопросы, связанные с перезапуском процесса вступления нашей страны в ВТО и практические аспекты взаимодействия с Рабочей группой, возглавляемой Джи-ах Паик.
В настоящее время ВТО объединяет 164 страны и 98% совокупного объема мировой торговли, а также является главным международным органом, регулирующим глобальные правила торговли между государствами. Узбекистан подал заявку на членство в организации в 1994 году, но переговорный процесс был практически заморожен.
Как отметил на встрече Илхом Неъматов, реализуемая по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегия развития Узбекистана в 2017–2021 годах играет важнейшую роль в выведении экономики страны на новый, инновационный и индустриальный уровень развития. Было подчеркнуто, что возобновление активной фазы процесса вступления Узбекистана в ВТО является составной частью проводимых широкомасштабных реформ во всех сферах жизни страны.
Джи-ах Паик заверила, что Республика Корея, с которой Узбекистан подписал «Дорожную карту» по оказанию поддержки процессу присоединения к ВТО, готова совместно работать на этом направлении.