Zamon bilan hamnafas: Prezidentimiz Navoiy IESda barpo etilayotgan ikkinchi bugʻ-gaz qurilmasi bilan tanishdi
Navoiy issiqlik elektr stansiyasi yuqori darajada sanoatlashgan va unga tutash mintaqadagi isteʼmolchilarni elektr va issiqlik energiyasi bilan taʼminlovchi asosiy manba hisoblanadi.
Navoiy kon-metallurgiya kombinati, “Navoiyazot”, “Qizilqumsement” aksiyadorlik jamiyatlari kabi yirik korxonalar, iqtisodiyotimizda salmogʻi tobora ortib borayotgan kichik biznes va xususiy tadbirkorlik subyektlarining samarali faoliyati va aholini yanada ishonchli elektr energiya bilan taʼminlash aynan ushbu stansiyada amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalariga bevosita bogʻliq.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 2017 yil 28 mart kuni Navoiy viloyatiga tashrifi chogʻida Navoiy issiqlik elektr stansiyasida boʻlib, ikkinchi bugʻ-gaz qurilmasi poydevoriga tamal toshi qoʻygan edi.
Yaponiyaning “Mitsubishi Corporation” va “Mitsubishi Hitachi Power Systems” konsorsiumi hamda “Oʻzbekenergo” aksiyadorlik jamiyati oʻrtasida mazkur bugʻ-gaz qurilmasini bunyod etish boʻyicha shartnoma imzolangan edi. Umumiy qiymati 432 million AQSH dollariga teng ushbu inshootning quvvati 450 megavatt. Qurilish “Mitsubishi Corporation and MHPS” konsorsiumi va Turkiyaning “Calik Enerji” kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz bugʻ-gaz qurilmasi gaz turbinasining ishlash jarayonini koʻzdan kechirdi.
Anʼanaviy elektr stansiyalarining foydali ish koeffitsentini oshirish yoʻllarini izlash - butun dunyo texnologlari eʼtiborida boʻlgan masala. Bugʻ-gaz qurilmalari ushbu muammoning zamonaviy yechimidir. Issiqlik elektr stansiyalarining foydali ish koeffitsienti odatda 40 foizni tashkil etadi. Navoiy IESning birinchi bugʻ-gaz qurilmasida bu koʻrsatkich 57 foiz boʻlsa, ikkinchisida 61 foizni tashkil etadi.
Bugʻ-gaz qurilmasi toʻliq tayyor holda joriy yil sentabr oyida ishga tushiriladi.
Davlatimiz rahbari eʼtiboriga loyiha amalga oshirilishi tufayli erishiladigan natijalar va bugʻ-gaz turbinasining texnik-iqtisodiy koʻrsatkichlari haqidagi taqdimotlar havola qilindi.
Bugʻ-gaz qurilmasi ishga tushirilishi natijasida yiliga 3 milliard 454 million kilovatt-soat elektr energiya va issiqlik energiyasi ishlab chiqariladi. Hisob-kitoblarga koʻra, loyiha samarasida 1 kilovatt-soat elektr energiyasi ishlab chiqarish uchun shartli yoqilgʻi sarfi kamayishi hisobidan yiliga oʻrtacha 829 million kub metr tabiiy gaz tejaladi.
Mamlakatimiz energetika tizimida 2025 yilgacha yana bir qator zamonaviy bugʻ-gaz qurilmalarini barpo etish rejalashtirilmoqda. Bu, oʻz navbatida, ming nafardan ortiq xizmat koʻrsatuvchi yuqori malakali mutaxassis tayyorlash zaruratini keltirib chiqaradi.
Prezidentimiz ushbu ehtiyojni taʼminlash maqsadida Navoiy IES bazasida bugʻ-gaz qurilmalari uchun xodimlar tayyorlaydigan oʻquv markazi tashkil etish boʻyicha topshiriq bergan edi. Korxonada Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi – JICA moliyaviy koʻmagida oʻquv markazi tashkil etildi. Hozirgi kungacha bu yerda 166 mutaxassis tayyorgarlikdan oʻtdi.
Davlatimiz rahbari korxonaning ishchilari va xorijlik investorlar bilan suhbatlashdi.
Energetika tizimida amalga oshirilayotgan bunday yirik investitsiya loyihalari mavjud energetika quvvatlarini oshirish, eng muhimi, isteʼmolchilarni uzluksiz energiya manbai bilan taʼminlashga xizmat qiladi. Shuningdek, iqtisodiyot tarmoqlarini jadal rivojlantirish, hududlar infratuzilmasini tubdan yaxshilashga zamin yaratadi.
Zamonaviy texnologiyalarning oʻrnatilishi esa yoqilgʻi sarf-xarajati va atrof-muhitga chiqarilayotgan zararni kamaytirish imkonini beradi.

In step with the times: President acquainted with the installation of the second combined-cycle plant in Navoi TPP
The Navoi Heat Power Station is the major source of electricity and heat supply in the province, itself one of the most industrialized regions of the country, as well as to the consumers of adjacent areas.
The success of investment projects spearheaded today at this station directly determines the effective operation of such vital enterprises as the Navoi Mining and Metallurgical Combine, the joint-stock companies Navoiazot, Kyzylkumcement, small businesses and private entrepreneurs, along with reliable electricity supply to the population.
On 28 March 2017, President Shavkat Mirziyoyev visited the Navoi Heat Power Station, where he laid the capsule for the construction of the second combined-cycle plant.
An agreement was signed between the consortium of Japanese Mitsubishi Corporation and Mitsubishi Hitachi Power Systems and the Uzbekenergo Joint-Stock Company on the construction of a combined-cycle plant worth 432 million dollars and with a capacity of 450 megawatts. Currently, the project is being implemented by a consortium of Mitsubishi Corporation and MHPS and the Turkish company Calik Enerji.
President Shavkat Mirziyoyev got familiar with the process of gas turbine operation of the combined-cycle plant.
Search for additional opportunities to increase the efficiency of power plants is an issue that occupies the minds of technologists around the world. The modern answer to this problem are steam and gas installations. While the efficiency of traditional stations is 40 percent, the first combined-cycle plant at Navoi Heat Power Station is 57 percent efficient, while that of the second reaches 61 percent.
In fully completed form, the combined-cycle plant is anticipated to be commissioned in September this year.
At the site, the head of our state was provided information on the projected effects of the project along with technical and economic indicators of the installation. Thus, as a result of the commissioning of the combined-cycle plant, 3 billion 454 million kilowatt-hours of electricity and thermal energy will be produced annually. Calculations suggest that by reducing the fuel consumption required for the production of 1 kilowatt-hour of power, an average of 829 million cubic meters of natural gas will be saved a year.
Through to 2025, Uzbekistan plans to build a number of other modern combined-cycle plants. This, in turn, requires the training of over a thousand highly qualified specialists.
Earlier, President Shavkat Mirziyoyev ordered to organize – at the premises of Navoi Heat Power Station – a training center for fostering specialists to work with combined-cycle plants.
Accordingly, the company set up such a center with the financial assistance of the Japan International Cooperation Agency (JICA). To date, 166 specialists have been trained here.
The head of our state talked with the company’s representatives and foreign investors.
Major investment projects such as this one being implemented today in the national energy sector are significant in that they help build up the power generating facilities and, crucially, ensure the uninterrupted supply of electricity to consumers. The introduction of modern technologies will reduce fuel consumption and weather the harmful effects on the environment.