Pokiston Prezidenti Oʻzbekiston Elchisini qabul qildi
Pokiston rahbari Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligi ostida olib borilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni hamda mamlakatdagi huquqiy va institutsional oʻzgarishlarni yuqori baholadi.
Prezident Oʻzbekiston rahbariyatining mintaqada yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini mustahkamlashga yoʻnaltirilgan tashqi siyosiy tashabbuslarini, ayniqsa uning Afgʻonistonda barqaror tinchlikka erishish borasidagi saʼy-harakatlarini Pokiston tomoni toʻliq qoʻllab-quvvatlashini eʼtirof etdi. Pokiston shuningdek mamlakatimizning xavfsizlik xalqaro terrorizmga qarshi kurashish masalalari, mintaqaviy mushtaraklikni rivojlantirish, transport infratuzilmalari va energetik hamkorlikni kengaytirish boʻyicha mavqeyiga sherik boʻlishini va ularni qoʻllab-quvvatlashini ham tasdiqladi.
Pokiston yetakchisi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi savdo aylanmasining dinamik oʻsayotganligini mamnuniyat bilan qayd etib, 2018-yilda Oʻzbekiston oʻzi rahbarlik qilayotgan davlatining Markaziy Osiyodagi yetakchi iqtisodiy sherigiga aylanganiga eʼtiborni qaratdi. Oʻzaro manfaatli va koʻp qirrali ikki tomonlama aloqalarni yanada chuqurlashtirishga tomonlarda qiziqish borligi oʻz tasdigʻini topdi.
Ikki mamlakat hududlari, ayniqsa buyuk Boburiylarning tarixiy merosi bir-biriga bogʻlab turuvchi Panjob provinsiyasi va Namangan viloyati oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkoniyatlariga alohida qiziqish bildirildi.
“Boy tarixga ega Oʻzbekiston buyuk islomiy mutafakkirlarning vatanidir. Shu sabab mening vatandoshlarim qalbida mamlakatingizga nisbatan oʻzgacha hurmat va qiziqish bor”, - deya taʼkidladi Pokiston Prezidenti.
Bir vaqtning oʻzida Islom hamkorlik tashkilotining (IHT) Fan va texnologiyalar boʻyicha qoʻmitasiga raislik qilayotgan Prezident Arif Alvi mazkur Qoʻmitaning Oʻzbekiston bilan faol va samarali hamkorlik qilishga, avvalo 2020-yilda Toshkent shahrida Fan va texnologiyalar boʻyicha Ikkinchi IHT sammitini oʻtkazish doirasida birgalikda ishlashga tayyor ekanligini tasdiqladi.
Uchrashuv yakunida Pokiston Prezidenti Oʻzbekiston Prezidentiga oʻzining samimiy hurmatini yetkazib qoʻyishni soʻradi va mamlakatimiz rahbariga keng koʻlamli islohotlarni amalga oshirishida muvaffaqiyat tiladi.

President of Pakistan receives Ambassador of Uzbekistan
The President of the Islamic Republic of Pakistan Arif Alvi received the Ambassador of Uzbekistan Furkat Sidikov, at Aiwan-e-Sadr Palace.
The Head of Pakistan highly appreciated the socio-economic reforms carried out under the leadership of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, as well as legal and institutional changes in the country.
The President emphasized that Pakistan fully supports the foreign policy initiatives of the leadership of Uzbekistan, aimed at strengthening good-neighborly relations in the region, especially its efforts on achieving sustainable peace in Afghanistan. Pakistan also shares and supports Uzbekistan’s position on security issues and the fight against international terrorism, development of regional interconnectedness, expansion of transport infrastructure and energy cooperation.
The Pakistani leader noted with satisfaction the dynamic growth of trade between the two countries, drawing attention to the fact that in 2018 Uzbekistan became the leading economic partner of his country in Central Asia. The interest was confirmed in further deepening mutually beneficial and multifaceted bilateral cooperation.
Particular interest was shown to possibilities of establishing cooperation between the regions of the two countries, especially between the Punjab province and Namangan region, which are linked by historical heritage of the great Baburids.
President Arif Alvi, who is also the Chairman of the OIC Ministerial Standing Committee on Scientific and Technological Cooperation, confirmed the readiness of this Committee to work actively and fruitfully with Uzbekistan, primarily within the framework of the Second OIC Summit on Science and Technology in 2020, in Tashkent.
Following the meeting, the President of Pakistan conveyed his sincere respect to the President of Uzbekistan and wished the Head of the state success in conducting large-scale reforms.