Pokiston Prezidenti Oʻzbekiston Elchisini qabul qildi
Pokiston rahbari Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligi ostida olib borilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni hamda mamlakatdagi huquqiy va institutsional oʻzgarishlarni yuqori baholadi.
Prezident Oʻzbekiston rahbariyatining mintaqada yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini mustahkamlashga yoʻnaltirilgan tashqi siyosiy tashabbuslarini, ayniqsa uning Afgʻonistonda barqaror tinchlikka erishish borasidagi saʼy-harakatlarini Pokiston tomoni toʻliq qoʻllab-quvvatlashini eʼtirof etdi. Pokiston shuningdek mamlakatimizning xavfsizlik xalqaro terrorizmga qarshi kurashish masalalari, mintaqaviy mushtaraklikni rivojlantirish, transport infratuzilmalari va energetik hamkorlikni kengaytirish boʻyicha mavqeyiga sherik boʻlishini va ularni qoʻllab-quvvatlashini ham tasdiqladi.
Pokiston yetakchisi mamlakatlarimiz oʻrtasidagi savdo aylanmasining dinamik oʻsayotganligini mamnuniyat bilan qayd etib, 2018-yilda Oʻzbekiston oʻzi rahbarlik qilayotgan davlatining Markaziy Osiyodagi yetakchi iqtisodiy sherigiga aylanganiga eʼtiborni qaratdi. Oʻzaro manfaatli va koʻp qirrali ikki tomonlama aloqalarni yanada chuqurlashtirishga tomonlarda qiziqish borligi oʻz tasdigʻini topdi.
Ikki mamlakat hududlari, ayniqsa buyuk Boburiylarning tarixiy merosi bir-biriga bogʻlab turuvchi Panjob provinsiyasi va Namangan viloyati oʻrtasida hamkorlikni yoʻlga qoʻyish imkoniyatlariga alohida qiziqish bildirildi.
“Boy tarixga ega Oʻzbekiston buyuk islomiy mutafakkirlarning vatanidir. Shu sabab mening vatandoshlarim qalbida mamlakatingizga nisbatan oʻzgacha hurmat va qiziqish bor”, - deya taʼkidladi Pokiston Prezidenti.
Bir vaqtning oʻzida Islom hamkorlik tashkilotining (IHT) Fan va texnologiyalar boʻyicha qoʻmitasiga raislik qilayotgan Prezident Arif Alvi mazkur Qoʻmitaning Oʻzbekiston bilan faol va samarali hamkorlik qilishga, avvalo 2020-yilda Toshkent shahrida Fan va texnologiyalar boʻyicha Ikkinchi IHT sammitini oʻtkazish doirasida birgalikda ishlashga tayyor ekanligini tasdiqladi.
Uchrashuv yakunida Pokiston Prezidenti Oʻzbekiston Prezidentiga oʻzining samimiy hurmatini yetkazib qoʻyishni soʻradi va mamlakatimiz rahbariga keng koʻlamli islohotlarni amalga oshirishida muvaffaqiyat tiladi.

Президент Пакистана принял Посла Узбекистана
4 марта 2019 года Президент Исламской Республики Пакистан Ариф Алви во дворце «Айване-Садр» принял Посла Узбекистана Фурката Сидикова.
Глава Пакистана высоко оценил проводимые под руководством Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева социально-экономические реформы, а также правовые и институциональные преобразования в стране.
Президент подчеркнул, что Пакистан полностью поддерживает внешнеполитические инициативы руководства Узбекистана, направленные на укрепление добрососедских отношений в регионе, особенно его усилия по достижению устойчивого мира в Афганистане. Пакистан также разделяет и поддерживает позицию нашей страны по вопросам безопасности и борьбы с международным терроризмом, развитию региональной взаимосвязанности, расширению транспортной инфраструктуры и энергетического сотрудничества.
Пакистанский лидер с удовлетворением отметил динамичный рост товарооборота между нашими странами, обратив внимание на то, что Узбекистан в 2018 году стал ведущим экономическим партнером его страны в Центральной Азии. Была подтверждена заинтересованность в дальнейшем углублении взаимовыгодных и многоплановых двусторонних связей.
Особый интерес был проявлен к возможностям налаживания сотрудничества между регионами двух стран, особенно между провинцией Пенджаб и Наманганской областью, которых связывает историческое наследие великих Бабуридов.
«Узбекистан, обладающий богатой историей, является родиной великих исламских мыслителей, что придает вашей стране особое уважение и привлекательность в сердцах моих соотечественников», - подчеркнул Президент Пакистана.
Президент Ариф Алви, который одновременно является Председателем Комитета Организации исламского сотрудничества (ОИС) по науке и технологиям, подтвердил готовность данного Комитета активно и плодотворно работать с Узбекистаном, прежде всего в рамках проведения Второго саммита ОИС по науке и технологиям в 2020 году в г.Ташкенте.
В завершение встречи Президент Пакистана передал свои искреннее уважение Президенту Узбекистана и пожелал главе нашего государства успехов в проведении масштабных реформ.