Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vazirini qabul qildi
2019-03-07 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 mart kuni Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston-Rossiya hukumatlararo komissiyasi hamraisi, Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Oreshkinni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari, shuningdek, koʻp qirrali amaliy hamkorlik jadal rivojlanib, izchil mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi aloqalar va davlat rahbarlari oʻrtasidagi ishonchga asoslangan muloqot, mamlakatlarimiz idoralari, hududlari va ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi sheriklik va almashinuvlar jadallashgani savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar sohalardagi samarali hamkorlikni misli koʻrilmagan darajada oshirishga xizmat qildi.
Oʻtgan yil oktabr oyida Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning Oʻzbekistonga davlat tashrifi hamkorlikni yangi amaliy mazmun bilan boyitdi.
2018 yil yakunlariga koʻra oʻzaro savdo hajmi 20 foizga oshib, qariyb 6 milliard dollarga yetdi. Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida, jumladan, energetika, neft-gaz, kimyo, mashinasozlik, elektrotexnika, toʻqimachilik, oziq-ovqat va koʻplab boshqa tarmoqlarda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Oʻzaro muloqotning yangi koʻp darajali formati, yaʼni ikki davlat Bosh vazirlari darajasidagi Ikki tomonlama hamkorlik boʻyicha qoʻshma komissiyaning tashkil etilishi, hech shubhasiz, koʻp qirrali sheriklikni kengaytirish boʻyicha erishilgan kelishuvlar samaradorligini oshirish va ularni oʻz vaqtida roʻyobga chiqarishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Oʻzaro hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari qatorida mamlakatimiz hududlarida Rossiya kompaniyalari ishtirokida agroklasterlar va logistika markazlarini tashkil etish, Oʻzbekiston meva-sabzavot va toʻqimachilik mahsulotlarini Rossiya bozoriga yirik hajmda ulgurji yetkazib berish boʻyicha yangi tizimni joriy etish, hududlararo hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun qulay sharoitlar yaratish, sogʻliqni saqlash va taʼlim sohalarida oʻzaro almashinuvlarni kengaytirish va qoʻshma loyihalarni amalga oshirish qayd etildi.
Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin hamda Hukumat Raisi Dmitriy Medvedevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Maksim Oreshkin Oʻzbekistonda mamlakatning barqaror taraqqiyotini taʼminlash, iqtisodiyotni liberallashtirish va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, investorlarni va tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlarni yuksak baholadi.
Rossiya oʻzaro savdo hajmini oshirish va nomenklaturasini kengaytirish, turli sohalarda istiqbolli qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun bundan buyon ham zarur choralar koʻrishga tayyor ekani taʼkidlandi.

Президент Республики Узбекистан принял министра экономического развития Российской Федерации
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 марта принял сопредседателя узбекско-российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, министра экономического развития Российской Федерации Максима Орешкина.
Тепло приветствуя гостя, глава государства выразил глубокое удовлетворение динамичным развитием и последовательным укреплением узбекско-российских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, расширением практического многопланового сотрудничества.
Регулярные контакты на высшем уровне и доверительный диалог между главами Узбекистана и России, интенсификация взаимодействия и обменов между ведомствами, регионами и деловыми кругами способствовали беспрецедентной активизации продуктивного сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто, что государственный визит в Узбекистан Президента России Владимира Путина в октябре прошлого года наполнил сотрудничество новым практическим содержанием.
По итогам 2018 года рост взаимной торговли превысил 20 процентов и достиг почти 6 миллиардов долларов. Реализуются крупные инвестиционные проекты с участием ведущих российских компаний и банков, в том числе в энергетической, нефтегазовой, химической, машиностроительной, электротехнической, текстильной, пищевой и многих других отраслях.
Отмечалось, что новый многоуровневый формат диалога – создание Совместной комиссии по двустороннему сотрудничеству на уровне премьер-министров двух государств, безусловно, будет способствовать повышению эффективности и обеспечению своевременной практической реализации договоренностей по расширению многопланового партнерства.
Среди перспективных направлений взаимодействия названы создание в регионах Узбекистана агрокластеров и логистических центров с участием российских компаний, запуск нового механизма крупнооптовых поставок узбекской плодоовощной и текстильной продукции на российский рынок, формирование благоприятных условий для дальнейшего укрепления межрегионального сотрудничества, расширение взаимных обменов и реализация совместных проектов в здравоохранении и образовании.
Министр экономического развития России выразил искреннюю благодарность главе нашего государства за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Российской Федерации Владимира Путина и Председателя Правительства Дмитрия Медведева.
Максим Орешкин высоко оценил проводимые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на обеспечение устойчивого развития страны, либерализацию экономики и улучшение делового климата, поддержку инвесторов и бизнес-инициатив.
Российской стороной выражена готовность и далее предпринимать необходимые шаги для наращивания объемов и расширения номенклатуры взаимной торговли, реализации совместных перспективных инвестиционных проектов в различных отраслях.