Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vazirini qabul qildi
2019-03-07 | Siyosat
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 mart kuni Iqtisodiy hamkorlik boʻyicha Oʻzbekiston-Rossiya hukumatlararo komissiyasi hamraisi, Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Oreshkinni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni samimiy qutlar ekan, Oʻzbekiston bilan Rossiya oʻrtasidagi doʻstlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari, shuningdek, koʻp qirrali amaliy hamkorlik jadal rivojlanib, izchil mustahkamlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi aloqalar va davlat rahbarlari oʻrtasidagi ishonchga asoslangan muloqot, mamlakatlarimiz idoralari, hududlari va ishbilarmon doiralari oʻrtasidagi sheriklik va almashinuvlar jadallashgani savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, ilmiy-texnik va madaniy-gumanitar sohalardagi samarali hamkorlikni misli koʻrilmagan darajada oshirishga xizmat qildi.
Oʻtgan yil oktabr oyida Rossiya Prezidenti Vladimir Putinning Oʻzbekistonga davlat tashrifi hamkorlikni yangi amaliy mazmun bilan boyitdi.
2018 yil yakunlariga koʻra oʻzaro savdo hajmi 20 foizga oshib, qariyb 6 milliard dollarga yetdi. Rossiyaning yetakchi kompaniya va banklari ishtirokida, jumladan, energetika, neft-gaz, kimyo, mashinasozlik, elektrotexnika, toʻqimachilik, oziq-ovqat va koʻplab boshqa tarmoqlarda yirik investitsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Oʻzaro muloqotning yangi koʻp darajali formati, yaʼni ikki davlat Bosh vazirlari darajasidagi Ikki tomonlama hamkorlik boʻyicha qoʻshma komissiyaning tashkil etilishi, hech shubhasiz, koʻp qirrali sheriklikni kengaytirish boʻyicha erishilgan kelishuvlar samaradorligini oshirish va ularni oʻz vaqtida roʻyobga chiqarishga xizmat qilishi taʼkidlandi.
Oʻzaro hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlari qatorida mamlakatimiz hududlarida Rossiya kompaniyalari ishtirokida agroklasterlar va logistika markazlarini tashkil etish, Oʻzbekiston meva-sabzavot va toʻqimachilik mahsulotlarini Rossiya bozoriga yirik hajmda ulgurji yetkazib berish boʻyicha yangi tizimni joriy etish, hududlararo hamkorlikni yanada mustahkamlash uchun qulay sharoitlar yaratish, sogʻliqni saqlash va taʼlim sohalarida oʻzaro almashinuvlarni kengaytirish va qoʻshma loyihalarni amalga oshirish qayd etildi.
Rossiya iqtisodiy rivojlanish vaziri davlatimiz rahbariga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin hamda Hukumat Raisi Dmitriy Medvedevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Maksim Oreshkin Oʻzbekistonda mamlakatning barqaror taraqqiyotini taʼminlash, iqtisodiyotni liberallashtirish va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash, investorlarni va tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash borasida amalga oshirilayotgan keng miqyosli islohotlarni yuksak baholadi.
Rossiya oʻzaro savdo hajmini oshirish va nomenklaturasini kengaytirish, turli sohalarda istiqbolli qoʻshma investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun bundan buyon ham zarur choralar koʻrishga tayyor ekani taʼkidlandi.

President of the Republic of Uzbekistan receives Minister of Economic Development of the Russian Federation
On March 7, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Co-Chairman of Uzbekistan – Russia Intergovernmental Commission for Economic Cooperation, the Minister of Economic Development of the Russian Federation, Maxim Oreshkin.
Warmly welcoming the guest, the Head of the state expressed deep satisfaction with the dynamic development and consistent strengthening of Uzbekistan – Russia friendship, strategic partnership and alliance, expansion of practical multifaceted cooperation.
Regular high-level contacts and confidential dialogue between the heads of Uzbekistan and Russia, intensification of interaction and exchanges between agencies, regions and business circles contributed to an unprecedented intensification of productive cooperation in trade-economic, investment, scientific-technical and cultural-humanitarian fields.
It was emphasized that the state visit of the President of Russia Vladimir Putin to Uzbekistan in October last year filled cooperation with new practical content.
In 2018, the growth of mutual trade exceeded 20 percent and reached almost 6 billion USD. Large investment projects are being implemented with participation of leading Russian companies and banks, including in the energy, oil and gas, chemical, mechanical engineering, electrical, textile, food and many other industries.
It was noted that new multilevel format of the dialogue – creation of a Joint Commission on bilateral cooperation at the level of prime ministers of the two countries will certainly contribute to increasing efficiency and ensuring the timely practical implementation of agreements on expanding multifaceted partnership.
Creation in the regions of Uzbekistan of agroclusters and logistics centers with participation of Russian companies, the launch of a new mechanism for large-scale supplies of Uzbekistan fruits, vegetables and textile products to the Russian market, creation of favorable conditions for further strengthening interregional cooperation, expanding mutual exchanges and implementing joint projects in healthcare and education were noted among the promising areas of cooperation.
The Minister of Economic Development of Russia expressed sincere gratitude to the President of Uzbekistan for the warm welcome and conveyed the greetings and best wishes of the President of the Russian Federation Vladimir Putin and Prime Minister Dmitry Medvedev.
Maxim Oreshkin highly appreciated the ongoing large-scale reforms in Uzbekistan aimed at ensuring sustainable development of the country, liberalizing the economy and improving the business climate, supporting investors and business initiatives.
The Russian side expressed readiness to continue taking necessary steps for increasing the volume and expanding the range of mutual trade, implementing joint promising investment projects in various industries.