Estoniya Elchisi bilan uchrashuv
Ishonch yorliqlarini qabul qilar ekan, Vazir Elchini ushbu tayinlov munosabati bilan samimiy qutladi va ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashga qaratilgan faoliyatiga samaradorlik va muvaffaqiyatlar tiladi.
Suhbat chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga qiziqish bildirildi.
Muzokaralarda o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish uchun eng istiqbolli yo‘nalishlarni aniqlash imkonini beruvchi vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarni muntazam ravishda o‘tkazishdan tomonlar manfaatdorligi tasdiqlandi.
Elchi Arti Hilpus qator vazirliklar va idoralarda o‘tkazilgan uchrashuvlar natijalari hamda ushbu uchrashuvlarda O‘zbekiston-Estoniya munosabatlarini mustahkamlashning amaliy jihatlarini ko‘rib chiqilganligi to‘g‘risida ma’lumot berdi.
Suhbat yakunida Elchi mazkur lavozimga tayinlanganini mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikni chuqurlashtirishga xizmat qilish yo‘lida qabul qilganligini bildirdi va buning uchun o‘zining bor tajribasidan foydalanishini ma’lum qildi.

Встреча с Послом Эстонии
6 марта 2019 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял вновь назначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Эстонской Республики с резиденцией в г.Риге Арти Хилпуса.
Принимая верительные грамоты, Министр тепло поздравил Посла с назначением и пожелал ему плодотворной работы по укреплению двусторонних отношений.
В ходе беседы стороны выразили заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в проведении на регулярной основе межмидовских политических политконсультаций, которые дают возможность определить наиболее перспективные сферы для наращивания взаимодействия.
Посол Арти Хилпус поделился итогами своих встреч в ряде министерств и ведомств, на которых были рассмотрены практические аспекты укрепления узбекско-эстонских связей.
В заключение Посол заверил, что принял назначение в Узбекистан с твердым настроем всем своим опытом способствовать углублению сотрудничества между нашими странами и народами.