“Tolibon” harakati rahbariyati bilan uchrashuv toʻgʻrisida
Doha shahrida (Qatar) Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning Qatardagi “Tolibon” harakati siyosiy ofisi rahbari mulla Barodar Axund bilan amaliy uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Muzokaralarda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Afgʻoniston boʻyicha Maxsus vakili Ismatulla Irgashev ham ishtirok etdi.
Mulla Barodar Axund Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning Afgʻonistondagi tinchlik jarayoniga koʻmaklashishga qaratilgan siyosatini yuqori baholadi. U oʻtgan yilning mart oyida oʻtkazilgan hamda afgʻon mojarosini tinch yoʻl bilan hal etish borasidagi xalqaro saʼy-harakatlarning faollashishiga kuchli turtki bergan Afgʻoniston boʻyicha Toshkent konferensiyasi ahamiyati va yakunlarini ham alohida taʼkidladi.
Bundan tashqari “Tolibon” harakati rahbariyati vakili transport, energetika va taʼlim sohalaridagi muhim iqtisodiy loyihalarni Afgʻonistonda amalga oshirish boʻyicha Oʻzbekiston tashabbuslarini ijobiy baholadi. Uning alohida qayd etishicha, Oʻzbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan yirik infratuzilma loyihalari nafaqat Afgʻonistonning iqtisodiy rivojlanishiga, balki mamlakatda toʻla qonli siyosiy jarayon boshlanishi uchun zarur shart-sharoitlarni yaratishga xizmat qiladi. Natijada Afgʻoniston kelajakda Markaziy va Janubiy Osiyo oʻrtasida “ishonch va hamkorlik koʻprigi” boʻlishi mumkin.
Mulla Barodar Afgʻonistonda tinchlik jarayonini yanada taraqqiy ettirish borasida Oʻzbekiston bilan yaqindan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanligini maʼlum qildi.

О встрече с руководством Движения «Талибан»
В г.Дохе (Катар) состоялась рабочая встреча Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова с руководителем политического офиса Движения «Талибан» в Катаре муллой Бародаром Ахундом. На переговорах также участвовал Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану Исматулла Иргашев.
Мулла Бародар Ахунд высоко оценил политику Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева, направленную на содействие мирному процессу в Афганистане. Он особо подчеркнул значимость и итоги Ташкентской конференции по Афганистану, состоявшуюся в марте прошлого года, которая придала мощный импульс активизации международных усилий по мирному урегулированию афганского конфликта.
Кроме того представитель руководства Движения «Талибан» приветствовал инициативы Узбекистана по реализации в Афганистане важных экономических проектов в сферах транспорта, энергетики и образования. Он особо отметил, что крупные инфраструктурные проекты, осуществляемые Узбекистаном, будут содействовать не только экономическому развитию Афганистана, но и созданию необходимых условий для запуска полноценного политического процесса в стране. Таким образом, Афганистан в будущем может стать «мостом доверия и сотрудничества» между Центральной и Южной Азией.
Мулла Бародар заявил о заинтересованности в тесном сотрудничестве с Узбекистаном по вопросам дальнейшего продвижения мирного процесса в Афганистане.