Yaponiyadagi vatandoshlarimiz tomonidan Oʻzbekistonning turizm salohiyatini targʻib qiluvchi qator tadbirlar tashkil etildi
2019-03-04 | Turizm
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Xorijda istiqomat qilayotgan vatandoshlar bilan hamkorlik sohasida Oʻzbekiston Respublikasi davlat siyosatini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan xorijdagi vatandoshlar bilan hamkorlikda Oʻzbekistonning turizm salohiyatini keng targʻib qilish mexanizmi yoʻlga qoʻyildi.
Yaponiyada Oʻzbekistonga sayohat qilish istagida boʻlganlar sonini koʻpaytirish, yapon aholisini, ayniqsa yoshlarini mamlakatimiz va uning turizm imkoniyatlari bilan yaqindan tanishtirish maqsadida, vatandoshlarimiz tomonidan bir qator targʻibot tadbirlari oʻtkazilib kelinmoqda. Tadbirlar davomida Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi tomonidan taqdim etilayotgan Oʻzbekistonning turizm salohiyatini aks ettiruvchi targʻibot materiallari, jumladan videoroliklar, rasmlar va boshqa vositalardan foydalanishmoqda.
Yaponiyaning Nagoya shahrida istiqomat qiluvchi vatandoshimiz, Nagoya iqtisodiyot universiteti talabasi, “Earth Design” turizm kompaniyasi xodimi Mirjalol Mengboyev, Kiyosu shahrida dunyo madaniyati va taomlariga bagʻishlangan “13-Xalqaro bazm” festivalida Oʻzbekiston nomidan ishtirok etib, Hindiston, Indoneziya, Ekvador, Koreya, Xitoy, Tailand, Rossiya, Mongoliya kabi mamlakatlar vakillari qatnashgan tadbirda Oʻzbekistonning turizm salohiyatini namoyish etdi.
“Tadbir juda iliq va samimiy ruhda oʻtdi. Milliy toʻn va doʻppimizni koʻrgan tadbir ishtirokchilari mamlakatimizga katta qiziqish bildirishdi hamda suratga tushishni iltimos qilishdi. Milliy raqslarimiz, jumladan Andijon polkasiga raqsga tushganimiz esa barchaga birdek manzur boʻldi. Tadbirda ishtirok etgan ommaviy axborot vositalari xodimlari Oʻzbekistonga katta qiziqish bildirishib, Yaponiya televideniyelari muxbirlari oʻz telekanallari orqali Oʻzbekiston haqida koʻrsatuv namoyish qilishlarini maʼlum qilishdi” – deydi Mirjalol Mengboyev.
Yaponiyaning Fukuoka shahrida istiqomat qiluvchi vatandoshimiz, “Fukuoka xalqaro markazi” Xalqaro oʻqituvchilar jamoasining Oʻzbekiston boʻyicha vakili Maxbuba Kamolova tomonidan, Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi bilan hamkorlikda Fukuoka shahridagi Nakaminami maktabida hamda “Minnami Shogakkuni” taʼlim muassasasida talabalar va ularning ota-onalari uchun Oʻzbekistonning turizm salohiyatini targʻib qilishga qaratilgan tadbirlar tashkil etildi.
“Maxbuba Kamolova bizning maktabimizga kelib, Oʻzbekiston haqida juda ham qiziqarli dars oʻtib berdi. Shu kungacha maktab oʻquvchilari Oʻzbekiston qayerda joylashganligi, qanday yurt ekanligi haqida umuman tasavvurga ega emasdi. Oʻzbekiston madaniyati, milliy kiyimlari, taomlari, tarixiy shaharlari haqida maʼlumot berib, Yaponiyalik yoshlarga oʻzbek tilini ham oʻrgatdi. Yaponiya va Oʻzbekistonning bogʻliqlik tomonlarini aytib berdi, biz va yoshlar uchun juda qiziq boʻldi” – deydi maktab oʻqituvchisi Baba Aki.
“Oʻzbekiston xalqining boy urf-odat va anʼanalari, milliy liboslari, tarixiy shaharlari, milliy taomlari va betakror tabiati haqida koʻplab maʼlumotlarga ega boʻldik. Albatta imkon topib, Oʻzbekistonga tashrif buyuraman” – deydi Yaponiyalik oʻqituvchi Mori Omura.
Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va Yaponiyadagi vatandoshlarimiz tomonidan 2019 yil davomida Oʻzbekistonning turizm salohiyatini yanada kengroq targʻib qilish boʻyicha qator tadbirlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Shuni alohida taʼkidlash joizki, mamlakatimizning turizm salohiyatini oʻzlari istiqomat qilayotgan mamlakatlarda targʻib qilish borasida Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi bilan hamkorlik qilish istagini bildirayotgan xorijdagi hamyurtlarimiz soni toboro koʻpayib bormoqda.

Организована серия мероприятий по продвижению туристического потенциала Узбекистана со стороны соотечественников в Японии
2019-03-04 | Туризм
Во исполнение Постановления Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему совершенствованию государственной политики Республики Узбекистан в сфере сотрудничества с соотечественниками, проживающими за рубежом», Государственным комитетом по развитию туризма Республики Узбекистан совместно с соотечественниками внедрен механизм продвижения туристического потенциала Узбекистана.
В целях увеличения потока японских туристов посещающих Узбекистан, ознакомления общественности Японии, в особенности молодежи, с туристическим потенциалом республики и имеющимися возможностями, проводится ряд информационно-пропагандистских мероприятий нашими соотечественниками. В рамках мероприятий для продвижения туристического потенциала Узбекистана соотечественники используют материалы, включая видео, фотографии и другие инструменты предоставленных со стороны Государственного комитета по развитию туризма Республики Узбекистан.
Наш соотечественник, проживающий в Нагое (Япония), студент Экономического университета Нагоя, сотрудник туристической компании Earth Design Мирджалол Менгбоев, принял участие от имени Узбекистана в 13-м Международном фестивале (г.Киёсу), посвященному мировой культуре и блюдам. В рамках мероприятия, в котором участвовали представители Индии, Индонезии, Эквадора, Кореи, Китая, Таиланда, России, Монголии и др., Мирджалол Менгбоев презентовал туристический потенциал Узбекистана.
«Мероприятие прошло в очень теплой и дружеской обстановке. Участники мероприятия, увидев наши национальные одежды, такие как тюбетейка и чапан - стеганый халат, проявили большой интерес к нашей стране и сделали много фотографий. Народные танцы, в т.ч. андижанская полька удивила всех участников. Представители СМИ, участвовавшие в мероприятии, проявили большой интерес к Узбекистану, а японские тележурналисты проинформировали о трансляции материалов об Узбекистане через свои телеканалы», - рассказал Миржалол Менгбоев.
Наша соотечественница, проживающая в г.Фукуока (Япония), узбекский представитель Международной команды учителей «Международного центра Фукуока» Махбуба Камолова совместно с Государственным комитетом по развитию туризма Республики Узбекистан в школе Накаминами (г.Фукиока) и учебном заведение «Миннами Шогаккуни» для студентов и их родителей провела мероприятие, направленное на продвижение туристического потенциала Узбекистана.
«Махбуба Камолова приехав в нашу школу, провела интересный урок про Узбекистан. Ученики школы не имели представление о вашей стране.  М.Камолова рассказала об узбекской культуре, национальных костюмах, блюдах, исторических городах, о связях между Японией и Узбекистаном, она также преподавала узбекский язык японским студентам. Преподавателям, ученикам и их родителям было очень интересно», – сказала преподаватель школы Баба Аки.
«Получили много информации о богатых традициях и разнообразных обычаях народа Узбекистана, национальных костюмах, исторических городах, национальных блюдах и уникальной природе. Я обязательно посещу Узбекистан», – сказала преподаватель Японии Мори Омура.
Государственный комитет по развитию туризма и наши соотечественники в Японии планируют организовать серию мероприятий по продвижению туристического потенциала Узбекистана в 2019 году.
Стоит отметить, что растет число наших соотечественников за рубежом стремящихся сотрудничать с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма для продвижения туристического потенциала нашей страны.